Nőhet a heti munkaidő Magyarországon

Bizonyos pontosítások mellett, de a kormány egyetért a heti munkaidőn túli, úgynevezett opt-out munkavégzéssel. Az Autonómok elnöke úgy véli: a kormány Brüsszelt támogatja a magyar munkavállalók helyett. Emlékezetes, Medgyessy Péter még a heti munkaidő csökkentését ígérte.

Bákonyi Ádám
2005. 05. 10. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az opt-out lehetőségét a továbbiakban is biztosítani kell, ugyanakkor az esetleges visszaélések, illetve a munkavállalók egészsége és biztonsága szempontjából újraszabályozni, szigorítani kell az irányelvi rendelkezéseket – közölték megkeresésünkre a munkaügyi tárcánál.

Ismert, az EU munkaidő-szervezés irányelveinek tervezetében
újratárgyalják az opt-out rendszert, amelynek lényege, hogy a heti
kötelező munkaidőn túl is lehet dolgoztatni, amennyiben erről a
munkavállaló írásban nyilatkozik. Azokon a területeken, ahol kollektív szerződés van, kollektív szinten lehet erről megállapodást kötni. A munkavállaló sokkal kiszolgáltatottabb – hangsúlyozzák a
szakszervezetek –, ha egyénként tárgyal és köt szerződést a
munkáltatóval. Nyilvánvalóan kevesebb eséllyel kap munkát az, aki a törvényes munkaidő szerint dolgozna, mint aki ezen felül lenne
alkalmazható. Az EU-ban 1993 óta működő rendszert egyébként éppen azért vizsgálják felül, mert a tapasztalatok szerint nem érvényesültek kellőképpen az irányelv garanciái.

A 48 órás munkaidőlimit túllépését elfogadó beleegyező nyilatkozatot gyakran a munkaszerződés megkötésével egy időben íratják alá a munkavállalókkal, ami csorbítja a szabad választás lehetőségét. Az irányelv bár definiálja a munkaidő és a pihenőidő fogalmát, az ügyeleti időszak meghatározása nem szerepel a jogszabályban – emiatt, főként egészségügyi területen,
számos per indult az unióban, amelyekben legtöbbször a
munkavállalóknak adtak igazat.

Mivel a szakszervezetek az Országos Érdekegyeztető Tanácsban
korábban már elutasították az opt-out rendszert, úgy tűnik, a kormány Brüsszelt támogatja a magyar munkavállalók és érdekképviseleteik helyett – jelentette ki Borsik János. Az Autonóm elnöke, a téma szakértője hangúlyozta: a rendszer egyértelműen az eleve erőfölényt élvező munkaadóknak kedvez, amit az Európai
Szakszervezeti Szövetség, valamint a tagállamok többsége is elutasít. A hosszú munkaidő egyértelműen negatív hatással van a
munkavállalók egészségére, a munkavégzés biztonságára. A munkaidő növekedésével párhuzamosan fokozódik a fáradtság, csökken a figyelem, a statisztikák szerint a balesetek gyakoribbak a munkaidő végén.

Emlékezetes: Medgyessy Péter a heti munkaidő csökkentését
ígérte. Nem sokkal kormányfővé választását követően azonban Gyurcsány Ferenc bejelentette: az ígéret teljesítése nem aktuális.
A tíz új EU-tag polgárai évente közel három munkahéttel dolgoznak
többet a régi tagországokban szokásosnál. Magyarország 1 848 éves átlagos munkaórával az ötödik azon a listán, amely az unió 25 tagállamán kívül Norvégiát, Romániát és Bulgáriát is tartalmazza. A magyaroknál – évi nyolc órával – csak az észtek, litvánok, lengyelek és szlovének dolgoznak többet, míg például a sereghajtó franciák több mint 270 órával kevesebbet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.