Rossz befektetés a kis lakás?

MNO
2005. 05. 09. 7:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei első negyedévben az egy évvel korábbihoz képest közel hat százalékkal, 7300-ra nőtt a használatba vett új lakások száma. Ezek több mint harmada a fővárosban található. Budapesten ráadásul még erősebbé vált a sokszor kritizált trend: egyre több a kis lakás. A negyven négyzetméter alattiak szegmense valósággal robbant, az egy évvel korábbinál majdnem tízszer több ilyen lakásba költözhettek be tulajdonosaik, az átadott új otthonokon belül ezzel a legkisebbek aránya 5 százalékról 16 fölé nőtt.

Az Otthon Centrum (OC) Rt. fél évvel ezelőtt készült tanulmánya már jelezte a tendenciát: a pesti oldalon negyven négyzetméter alatti lakást keresők aránya a 2003-as huszonnyolc százalékról tavaly negyven százalékra nőtt. Budán más a helyzet: ott a legkisebb otthonok felől csak a megkérdezettek negyede érdeklődött.

Később akár komoly gondokat is okozhatnak a kisméretű lakások. Ha a most ezeket választó, húszas évei végén, harmincas évei elején járó generáció a családalapítás mellett dönt, hamar szűkké válnak az egy-, másfél szobás otthonok, azaz időszerűvé válik a nagyobb lakás vásárlása. Amennyiben ez a folyamat időben és térben nem eléggé széthúzva jelenik meg, a kis kategóriában megugorhat a kínálat, a nagyobbaknál pedig a kereslet erősödik fel. A kínálattal ugyanakkor nem biztos, hogy a kereslet is lépést tart, hiszen a fiatalabb korosztály a fent említett generációnál kevésbé népes. A túlkínálat klasszikus esetben az árak csökkenésével jár, ami épp a lakás nagyobbra cserélését nehezíti meg. (Napi Gazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.