Az idei első negyedévben az egy évvel korábbihoz képest közel hat százalékkal, 7300-ra nőtt a használatba vett új lakások száma. Ezek több mint harmada a fővárosban található. Budapesten ráadásul még erősebbé vált a sokszor kritizált trend: egyre több a kis lakás. A negyven négyzetméter alattiak szegmense valósággal robbant, az egy évvel korábbinál majdnem tízszer több ilyen lakásba költözhettek be tulajdonosaik, az átadott új otthonokon belül ezzel a legkisebbek aránya 5 százalékról 16 fölé nőtt.
Az Otthon Centrum (OC) Rt. fél évvel ezelőtt készült tanulmánya már jelezte a tendenciát: a pesti oldalon negyven négyzetméter alatti lakást keresők aránya a 2003-as huszonnyolc százalékról tavaly negyven százalékra nőtt. Budán más a helyzet: ott a legkisebb otthonok felől csak a megkérdezettek negyede érdeklődött.
Később akár komoly gondokat is okozhatnak a kisméretű lakások. Ha a most ezeket választó, húszas évei végén, harmincas évei elején járó generáció a családalapítás mellett dönt, hamar szűkké válnak az egy-, másfél szobás otthonok, azaz időszerűvé válik a nagyobb lakás vásárlása. Amennyiben ez a folyamat időben és térben nem eléggé széthúzva jelenik meg, a kis kategóriában megugorhat a kínálat, a nagyobbaknál pedig a kereslet erősödik fel. A kínálattal ugyanakkor nem biztos, hogy a kereslet is lépést tart, hiszen a fiatalabb korosztály a fent említett generációnál kevésbé népes. A túlkínálat klasszikus esetben az árak csökkenésével jár, ami épp a lakás nagyobbra cserélését nehezíti meg. (Napi Gazdaság)

Családi fotót posztolt Orbán Viktor anyák napja alkalmából