Termékdíj: milliárdos kártérítések várhatók a magyar állam ellen

Benyújtotta az Európai Bizottságnak az új termékdíj-szabályozással kapcsolatos panaszait a hazai üdítőital és ásványvíz iparágakat képviselő szakmai szervezet. Ha a brüsszeli bizottság vizsgálata a szabályozás megszüntetését rendeli el, milliárdos kártérítések várhatóak a magyar állammal szemben.

MNO-összeállítás
2005. 05. 10. 2:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milliárdos kártérítési perek indulhatnak a magyar állam ellen, ha az Európai Bizottság a tavaly elfogadott termékdíjas rendelkezések felfüggesztését rendeli el. A hazai üdítőital- és ásványvíz-iparágat képviselő két legnagyobb szakmai szervezet az Európai Bizottságnak benyújtott beadványában a tavaly elfogadott termékdíjas rendelkezések felfüggesztését kéri. Ha a brüsszeli bizottság vizsgálata a szabályozás megszüntetését rendeli el, milliárdos kártérítések várhatóak a magyar állammal szemben.

Eljárásjogi szempontból leginkább az kifogásolható, hogy a kormány elmulasztotta a jogszabálytervezet brüsszeli notifikálását. Márpedig, ha a bizottság emiatt a rendelkezések felfüggesztése mellett dönt, az érintett ágazatokban tevékenykedő cégek kártérítést követelhetnek az államtól – nyilatkozta a Világgazdaságnak Fehér Tibor, az Ásványvíz Terméktanács elnöke.

A Magyarországi Üdítőital-, Gyümölcslé- és Ásványvízgyártók Szövetségének (MÜSZ) főtitkára szerint az utóbbi hónapokban a gyakorlatban is kiderült, hogy az új jogszabály előírásai több ponton is értelmezhetetlenek és végrehajthatatlanok. Kiss Gáborné elmondta, tagjaiktól számos észrevétel érkezett, amely a törvény ellentmondásaira és a végrehajtás lehetetlenségeire hívja fel a figyelmet, és több mint negyven olyan konkrét kérdést is megfogalmaztak, amelyekre az előírások nem adnak pontos útmutatást.

Az Európai Alkoholmentes Italgyártók Szövetségeinek Egyesülete (UNESDA) is úgy véli, a magyar termékdíjtörvény nincs összhangban az európai joggal. A magyar kormány többek között figyelmen kívül hagyta, hogy a jogszabály elfogadását megelőzően eleget kellett volna tennie bejelentési, azaz notifikációs kötelezettségének az Európai Bizottságnál. Másrészt az italok csomagolóanyagaira kivetett indokolatlanul magas termékdíj, valamint az előírt minimális újratöltési arány versenyellenes, és gátolja az áruk Európai Unión belüli szabad mozgását, amely elfogadhatatlan, hiszen a közösség lényege az egységes piac.

A MÜSZ tudomása szerint több európai szervezet is panaszt kíván benyújtani az ügyben, sőt a német sörszövetség beadványa alapján az Európai Bizottság már felszólította a magyar kormányt, adjon tájékoztatást és magyarázatot a kialakult helyzetről.

A környezetvédelmi minisztérium szerint a termékdíjas szabályozás megfelel az EU csomagolási irányelvének. A tárca egyúttal sajnálatát fejezte ki, hogy a MÜSZ évek óta támadja a hulladék keletkezésének csökkentését célzó erőfeszítéseket, anélkül, hogy javaslatot tett volna a probléma megoldására.

(Forrás: Magyar Nemzet, Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.