Negyedmilliárd forintba került az érettségi botrány után az új tételsorok gyártása, azok eljuttatása az iskolákhoz és a vizsgák megismétlése – jelentette be Batiz András kormányszóvivő, miután a kormány összesítette az eddigi költségeket. A 250 millió forintos kormányzati pluszköltségből 124,2 millió a belügyi tárcát, 125,3 millió az Oktatási Minisztériumot terhelte. Batiz András elmondta: összesen 315 ezer 991 tételsort kellett előállítani, melyek majdnem tízmillió oldalt tettek ki.
A kormányszóvivő szerint nyilvánvaló, hogy ezt a kárt senki sem fogja megtéríteni. Batiz közölte: nem kizárt, hogy ha előkerülnek az elkövetők, és elítélik őket, egy újabb perben a költségeket is behajtja rajtuk a kormány.
A kormányszóvivő a Fészekrakó programot ért ombudsmani kritikákra is reagált. Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok biztosa kifogásolta: ha valakit elutasítanak a bankok a hitelkérelem során, az ellen nincs jogorvoslati lehetőség. A kormányszóvivő szerint a hitelintézeti törvény lehetőséget ad arra, hogy a PSZÁF-nél tegyenek bejelentést az elutasítottak. A kormányszóvivő hozzátette: az igénylőknek jelentős adminisztrációs többletterhet jelentene, ha egy hosszú, akár hatvannapos hatósági eljárásban kellene engedélyezni számukra a lakáshitelhez nyújtott állami támogatást. Az ombudsman további felvetéseit pedig a Fészekrakó program felülvizsgálata során figyelembe veszik – közölte Batiz.
A szóvivő kijelentette, hogy dinamikusan nő a Fészekrakó program iránt érdeklődők száma. Május végéig 148 ezren érdeklődtek a program iránt, több mint hatezer kérelmet fogadtak, és eddig csaknem 16 milliárd forint értékben 5420 szerződés köttetett meg a lakáscélú állami támogatásra.
A negyedmilliárd forint többletköltség az oktatási minisztérium ”felelőtlensége”, ami száztízezer érettségizőnek és családjának jelentett bizonytalanságot, és a magyar adófizetőknek jelent közel 250 millió forint pluszköltséget – mondta a távirati irodának Halász János, a Fidesz országgyűlési frakciójának szóvivője.
Halász János szerint már a kormányszóvivő is beismerte, hogy a Fészekrakó program megbukott. A Fidesz országgyűlési frakciójának szóvivője az MTI-nek adott nyilatkozatában kijelentette: néhány hónapja még több százezer ember lakhatási problémáinak megoldásaként harangozták be ezt a programot, azonban kiderült, hogy csak 147 ezren érdeklődtek, és ebből több mint 140 ezer ember szerződést sem kötött. Halász hozzátette, hogy a program csak a gazdag fiataloknak nyújt segítséget.
(Forrás: Info Rádió, Magyar Rádió)