Der Spiegel: Schröder egy döglött kacsa

Kárörömmel figyeli George Bush amerikai elnök Gerhard Schröder távozását, hiszen még mindig nem felejtette el a hazájában döglött kacsának nevezett német kancellárnak az iraki háború elleni kampányát. A Gyurcsány-kormány magára maradt azzal a javaslattal, hogy vonják be erőteljesebben Ausztriát és Szlovéniát a visegrádi csoport munkájába – írja a Neue Zürcher Zeitung.

2005. 06. 27. 7:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Schröder egy döglött kacsa című írása elemzi a német kancellár küszöbön álló washingtoni útját. Gerhard Schröder hétfői washingtoni útját hasonló szalagcímekkel kommentálja majd a német sajtó, mint a közelmúltban Joschka Fischerét. Amikor a külügyminiszter két héttel ezelőtt az amerikai fővárosba utazott, akkor „búcsútúráról” cikkeztek.

– Schröder politikailag nem béna kacsa, ő már egy döglött kacsa – nyilatkozta Stephen Szabó, a John Hopkins Egyetem Európa-tanulmányok tanszékének professzora. Régi kritikusának távozását nem kevés kárörömmel figyeli Bush – nyilatkozta Szabó a Spiegelnek. Hozzátette: még mindig nem felejtette el az iraki háború elleni Schröder-kampányt.

A valódi oka, hogy Schröder látogatása – várható bukása ellenére – komoly érdeklődést vált ki, az az EU válsága. Washingtonban aggódnak – vélekednek berlini megfigyelők. Az amerikaiak szeretnék tudni, hogy mi lesz az unióval ezután.

Nem nélkülözi az iróniát, ahogyan Washingtonban gondolkodnak az EU válságáról. – Amikor az Egyesült Államok radikálisan szeretné kibővíteni az Európával folytatott dialógusát, akkor az EU hirtelen pánikrohamot kap, és a nyár hátralévő részét pszichiáternél tölti” – gúnyolódott a befolyásos neokonzervatívként számon tartott Bruce Jackson, aki kiváló fehér házi kapcsolatokkal rendelkezik.

Miközben főként az amerikai konzervatívok az iraki háború ellenzőinek, Chirac és Schröder nehézségeit nem kevés kárörömmel figyelik, Washington számára egyáltalán nem közömbös az EU jövője. Különösen Törökország és a Balkán államok uniós tagságának lehetősége érdekli Washingtont, hiszen az Egyesült Államokban az unióra mint stabilizációs tényezőre tekintenek, s még mindig több ezer katonát állomásoztat Délkelet-Európában. Ezért vitatott Washingtonban Angela Merkel esetleges kancellársága is, hiszen a CDU politikusa a bővítések befagyasztását támogatja.

Ez azonban nem változtat azon, hogy Angela Merkelhez Washingtonban komoly várakozások kapcsolódnak. – Washingtonban mindenki a Schröder utáni időszakra készül – nyilatkozta Stephen Szabó. Ennek egyik jele, hogy lemondták Peter Struck német honvédelmi miniszter washingtoni útját. A Pentagon vezetője, Donald Rumsfeld a német politikusra csak 45 percet szánt volna, ez háborította fel Struckot.

A német kormány elsődlegesen azt várja el a mostani úttól, hogy az Egyesült Államok segíti Berlint az ENSZ-reformban. Az egyetlen reformjavaslat, mely a közgyűlésben számíthat a szükséges kétharmados többségre, az a négyek előterjesztése (Németország, Japán, Brazília, India), mely többek között a biztonsági tanács hat állandó taggal történő bővítését irányozza elő.

Szabó szerint az ENSZ reformját a Schröder kormány már lekéste. – Miért kellene Bushnak Schröder és Fischer számára búcsúajándékot adnia? – kérdezte. Hozzátette: ha ilyen tervei vannak, akkor ezekkel megvárja Merkelt.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

A konzervatív lap Tehenek helyett a tudásba invesztálni címmel tudósít az európai szocialisták hét végi bécsi kongresszusáról, ahol az unió mezőgazdasági támogatásának radikális csökkentésére tettek javaslatot.

Az osztrák fővárosban szombaton véget ért kongresszuson 33 szociáldemokrata és szocialista párt elnöke és vezető politikusa vett részt a 25 uniós tagállamból. Köztük volt Gyurcsány Ferenc, aki jelenleg a visegrádi csoport elnöki posztját is betölti, s aki találkozott Wolfgang Schüssel osztrák kancellárral. Gyurcsány megbeszélése során támogatta Ausztria és Szlovénia erőteljesebb bevonását a visegrádi csoport munkájába. A budapesti vendégnek be kellett vallania, hogy kormánya ezzel a javaslattal a csoporton belül magára maradt, a többi ország az együttműködés lehetőségéről esetről esetre szeretne dönteni.

Az SPÖ elnöke, Alfred Gusenbauer az uniós mezőgazdasági kiadások két lépcsős csökkentésére tett javaslatot. Eszerint a következő költségvetési ciklusban a jelenleg 40 százalékot is elérő agrárkiadásokat 30 százalékra, majd 2020-ig 20 százalékra kell csökkenteni. Gusenbauer érvelése szerint az Ausztriában többségben lévő kisgazdaságok csak töredékét képesek kihasználni az uniós támogatásoknak. Annak legnagyobb haszonélvezői a hatalmas mezőgazdasági üzemek.

Nem egészen így látják azok az osztrák gazdák, akik alig néhány száz méterre a szocialisták kongresszusától fúvószenével, traktorokkal, s információs pavilonok felállításával tiltakoztak az uniós támogatások csökkentése ellen. Az osztrák kancellár „hihetetlenül érzéketlennek” nevezte Gusenbauer javaslatát. Schüssel szerint éppen ellenkezőleg, növelni kell a vidéki területek rendelkezésére álló uniós pénzügyi forrásokat. A nyilatkozatokban ritka módon tetten érhetővé vált az uniós vita hátterében a még mindig igen erős vidéki gyökerekkel rendelkező Osztrák Néppárt és a hagyományosan nagyvárosi klientúrával rendelkező szocialisták elképzelése közötti különbségek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.