Hatástalan kékmunka – a javaslat ronthat a dolgozók helyzetén

Magyar Nemzet
2005. 06. 05. 22:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erősen kétséges, hogy bármilyen eredményt hoz a foglalkoztatás terén a nemrég bejelentett „kékmunka intézménye”, pedig a munkanélküliségi ráta 7,2 százalékos, vagyis hat éve nem volt ennyi állástalan, mint most.

Félő, hogy a miniszterelnök által bejelentett kékkönyves megoldás nemhogy javít, hanem tovább ront a dolgozók helyzetén. Ugyanis az alkalmi munkavállalásról szóló új jogszabály nyomán előfordulhat, hogy az alacsonyabb terhek miatt, vagy esetleg a foglalkoztató nyomására a már munkaviszonyban lévő dolgozók térnek át az alkalmi munkakönyv használatára. Egyébként az intézmény a magánszemélyek alkalmi munkavállalását tenné jogilag lehetővé, elsősorban a takarítási, kertgondozási, javítás-karbantartási és gyermekfelügyeleti tevékenységi körök esetében.

A koncepció lényegében az 1997-ben bevezetett és 2001-ben – legfőképp a mezőgazdasági idénymunkások körében – elterjedt alkalmi munkavállalói könyv ötletének kiterjesztése. A rendszer lényege, hogy az a magánszemély, aki alkalmi munkákat vállalna, kék színű munkakönyvet kellene kiváltson. Ebbe a munkáltató egy postán vásárolt bélyeget (közteherjegyet) ragasztana be azokon a napokon, amikor a „kékkönyves” dolgozik. A legolcsóbb bélyeg 400, a legdrágább 1100 forint lenne. A tervek szerint az alkalmi munkavállalók évente 200 napot dolgozhatnak kékkönyvvel, s ezzel jogosultságot szereznek nyugdíjra és egészségügyi ellátásra.

Igen életszerűtlen az, hogy a vállalkozások vagy az állampolgárok, akik már ma is túlzónak tartják az adóterheket, önszántukból vállalnák az újabb adó megfizetését. Ha a kertjét felásó magánszemély mégis úgy dönt, bejelenti alkalmi segítőjét, akkor a fentiek szerint kellene eljárnia. Ez neki időt és pluszköltséget jelentene, amit nyilván az alacsony bérért foglalkoztatott munkástól vonna le. Nem tisztázott az sem, hogy miként ellenőrizhetik a háztartásokban végzett feketemunka meglétét. A jelenleg országszerte dolgozó mintegy 200 munkaügyi ellenőr nem tudja e feladatot elvégezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.