Kis János: Javítani kell a magyar politikai erkölcsökön

A politikából kiküszöbölhetetlen a hatalmi verseny. A tét hatalmas, a riválisok pedig nem tartják be a szabályokat – nyilatkozta a HVG-nek adott interjújában Kis János filozófus. Az államfőválasztásról szólva aggasztónak nevezte, hogy bárkinek eszébe juthat erőszakot tenni az alkotmányon csak azért, hogy a másik oldalt elüsse a győzelemtől. Véleménye szerint az SZDSZ távolmaradása nagyon rossz megoldás.

MNO
2005. 06. 02. 15:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikából kiküszöbölhetetlen a hatalmi verseny. A tét hatalmas, a riválisok pedig nem fogják betartani a szabályokat – mondta a HVG-nek adott interjújában Kis János filozófus. A modern demokráciákban nem arról van szó, ki szúrja le vagy mérgezteti meg az ellenfelét, hanem arról, hogy szabad-e a siker érdekében megtéveszteni a választókat, hamis ígéreteket tenni, homályos eredetű magánpénzeket kampánycélra elfogadni. Ezt a törvények és az íratlan szabályok korlátozhatják – fejtette ki. A magyar politikai életből azonban hiányoznak az íratlan szabályok, melyek a politikai versenyt kordában tartanák – vélekedett Kis János.

Az államfőválasztással kapcsolatban aggasztónak nevezte, hogy bárkinek eszébe juthat erőszakot tenni az alkotmányon, hogy a másik oldalt elüsse a győzelemtől. Mint mondta, az alaptörvény azt akarja, hogy a harmadik fordulóban legyen megválasztott államfő. Ezért deklarálja, hogy nincs határozatképességi küszöb. Az érvénytelen szavazatokról gerjesztett vita rosszhiszemű játék – fogalmazott. Arra a felvetésre, miszerint az SZDSZ nem lehet büszke döntésére, hogy bojkottálja a köztársasági elnök megválasztásáról szóló szavazást, Kis János úgy vélekedett: a szabad demokraták nehéz helyzetben vannak. Nem állhatnak be Szili Katalin mögé, mert odalenne a szavahihetőségük. Sólyom László nyílt támogatásával viszont az amúgy is feszült koalíciós viszonyt tennék kockára – jegyezte meg, hangsúlyozva: a távolmaradás rossz megoldás. Véleménye szerint ez akkor volna igazolható, ha két, egyaránt elfogadhatatlan jelölt közül kellene választani. Jobb volna, ha a frakció a képviselők lelkiismeretére bízná, hogy kire szavaznak – tette hozzá.

Az íratlan szabályok betartásával kapcsolatban a HVG szóba hozta: az érettségibotrány kormányon belüli fő felelőse még a lemondás gondolatát is elutasította. Kis János szerint a politikai felelősség akkor is Magyar Bálintté, ha nem terheli mulasztás, azaz nincs erkölcsi felelőssége. Véleménye szerint illett volna felajánlania a lemondását.

Arra a kérdésre, hogy létrejött-e egy olyan politikai osztály, amelynek kizárólagos célja, hogy hatalmát és üzleti befolyását megtartsa és növelje, azáltal is, hogy új erőket igyekezzék kirekeszteni a politikai és gazdasági versenyből, Kis János kifejtette: a politikai osztály nem maffiaként működik. Azok az üzleti körök, melyek az államon élősködve gazdagszanak meg, érdekeltek abban, hogy mindkét nagy pártot lekenyerezzék, mert így bárki legyen kormányon, be vannak biztosítva a bukás ellen. Ezért bármelyik oldal kattan rá egy botrányra, hamar rájön, hogy ő is érintve van, és leáll. Nem lehet tudni, mikor lép föl egy parlamenten kívüli erő a tiszta kezek jelszavával, megígéri, hogy rendet csinál, elsöpri a mai parlamenti pártokat, és velük együtt a parlamentarizmust és a jogállamot is. A parlamentből egyelőre csak kiesni lehet, oda kívülről bekerülni nem – fogalmazott.

Kérdésre válaszolva Kis János elmondta: az SZDSZ vezetéséből azért vonult vissza, mert választania kellett a politika és a filozófia között. Élete nagy adományai között tartja számon, hogy részt vehetett a rendszerváltásban, de pártvezetőként nem volt a helyén. A pártból pedig azért lépett ki, mert a párt politikáját már nem tudta vállalni.

(Forrás: HVG)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.