Magára hagyott magyar rákbeteg Thaiföldön

Tehetetlenül fekszik egy thaiföldi kórházban egy rákbeteg magyar állampolgár, aki további kezelés céljából szeretne hazajönni Magyarországra. Repülőgépen csak orvosi kísérettel, elkülönített első osztályon utazhatna, amit nem tud megfizetni, ezt a Vöröskereszt sem tudja átvállalni. A Külügymisztérium, azon kívül, hogy tud az ügyről, nem tudni, milyen lépést tervez a hazahozatallal kapcsolatban.

Ottlik Judit
2005. 06. 15. 7:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Május 17-e óta fekszik tehetetlenül egy thaiföldi kórházban egy gégerákkal operált magyar állampolgár, aki miután az ottani kemoterápiára nem tart igényt, a hazai orvosokban bízva Magyarországon szeretné kezeltetni magát. Mivel biztosítással nem, csak munkavállalási engedéllyel rendelkezik, ottani gyógykezelésének költségeit maga fizeti. Repülőgépre egészségi állapotára hivatkozva csak orvosi kísérettel engednék föl, ennek költségeit azonban sem a család, sem ismerősei nem tudják fedezni.

A betegnek június 12-én lejárt a tartózkodási engedélye, melyet a bangkoki magyar konzul közbenjárására itthon meghosszabbítottak – tudtuk meg a Külügyminisztériumban, ahol azon kívül, hogy megerősítést nyert, hogy tudomásuk van az ügyről, jogi és etikai okokra hivatkozva semmilyen felvilágosítást nem adtak arra vonatkozóan, mit és mikor szándékoznak tenni a súlyos beteg Rácz János Levente hazahozatalával kapcsolatban. A gégemetszésen átesett magyar férfi tehetetlenül várja az esős évszakot, mely sokat ronthat állapotán.

Franyo Aatoth magyar-francia kettős állampolgárságú festőművész, Rácz János barátja június elején személyesen utazott Thaiföldre, hogy felvegye a kapcsolatot a férfi kezelőorvossal a Phatum Thani Rákközpontban. Az állami kórház, melyet a királyi herceg pénzel, egyelőre azért nem tette ki az elfekvő osztályról a magyar férfit, mert az fizeti a kórházi költségeket: az alapellátás naponta hozzávetőlegesen 1500 – 2000 bath, ami 30 – 40 eurónak felel meg – tudtuk meg. Franyo Aatoth azt is elmondta: barátja egy kis szigeten, munkavállalási engedély birtokában üzemeltet egy éttermet, s ebből a pénzből tartotta el élettársát és örökbefogadott gyermekeit. Az éttermet azonban be kellett zárni, mivel élettársa most ott van vele kórházban – tette hozzá.

A barát segítséget kért Papp Zoltántól, a thaiföldi magyar konzultól is, aki többek között arra hívta fel a figyelmet, hogy Rácz János Levente thaiföldi vízuma június 12-én lejár. A konzul – aki segítőkésznek mutatkozott az ügy megoldásában – hozzátette, az ő keze „meg van kötve” a kérdésben, s nem léphet a Külügyminisztérium engedélye nélkül, így azon kívül, hogy megpróbálja elintézni a vízum meghosszabbítását, nem sokat tehet az ügy érdekében. Papp Zoltán azon túl, hogy közreműködött a tartózkodási engedély meghosszabbításában, nem tehetett egyebet, minthogy további segítségért a Külügyminisztérium Konzuli és Igazságügyi Együttműködési Főosztályához irányított – mondta Franyo Aatoth. Eközben pedig felvette a kapcsolatot az Országos Mentőszolgálattal, valamint a Magyar Vöröskereszttel, hogy segítsenek barátja hazahozatalában.

Kérését azonban mindkét szervezet elutasította: nemleges válaszát a Vöröskereszt azzal indokolta, hogy a hazaszállítás költségeinek fedezésére nincs lehetősége. Szociális segély iránti igények pedig olyan nagy számban érkeznek be hozzájuk, hogy családonként maximum tízezer forintos összegeket tudnak csak adni, a több százezer forintos repülőjegyet azonban nem tudják fedezni. Magyar állampolgárok hazaszállításának szervezésében a kinti magyar követség szokott segíteni – áll a tájékoztató levélben. Amennyiben olyan országról van szó, ahol ez valamilyen oknál fogva nehézségekbe ütközik, akkor jöhet szóba a vöröskeresztes hálózat igénybevétele, hogy segítséget nyújtson a kommunikációban és a szervezésben. Bangkok esetében a magyar külképviselet minden bizonnyal fog tudni segíteni – tette hozzá az illetékes.

Levélben fordultam a Külügyminisztériumhoz, hogy segítsenek a barátomon, ők azonban a mai napig nem méltattak válaszra – mondta el Franyo Aatoth. Hozzátette: hogy a francia büntető törvénykönyv szerint ez az eset kimeríti a „Non assistance à une personne en danger„ azaz segélynyújtás megtagadása egy veszélyben levő személlyel szemben, ami az uniós törvények szerint is szigorúan büntetendő.

A Külügyminisztérium Konzuli Érdekvédelmi Osztályán annyit sikerült kiderítenünk, hogy tudnak az ügyről, s hogy Rácz János június 12-én lejárt tartózkodási engedélyének meghosszabbítása már megtörtént. Arról azonban, hogy milyen további lépéseket terveznek a kérdés rendezésében, jogi és etikai szempontokra hivatkozva nem kaptunk felvilágosítást. Az illetékes közölte, a minisztérium nem adhat felvilágosítást egy ilyen, „több szempontból is kellemetlen ügyben” anélkül, hogy a beteg egészségi állapotáról említést tegyenek, az pedig méltatlan volna rá nézve. Hozzátette: azt sem tartja etikusnak, hogy az érintett barátja a nyilvánosság elé teregeti súlyos állapotban levő barátjának ügyét.

Thaiföldön júliusban beköszönt a monszun, amelyet kétséges, hogy a gégemetszésen átesett Rácz János miként vészel majd át.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.