Nehéz döntés előtt a német szövetségi elnök

Horst Köhler e héten határoz arról, hogy feloszlatja-e a Bundestagot és kiírja-e az előrehozott választásokat. A Der Spiegel cikke a szövetségi elnök döntését próbálja megjósolni. II. Sándor trónörökös és tanácsadói az alkotmányos monarchia ismételt bevezetésén dolgoznak Szerbiában a Die Welt írása szerint.

2005. 07. 18. 8:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin „Az indítékok vizsgálata” című írásában próbálja megjövendölni a szövetségi elnök e heti döntését: vajon feloszlatja-e Horst Köhler a Bundestagot és kiírja-e az előrehozott választásokat, vagy sem.

Miként 22 évvel ezelőtt Karl Carstens, most Horst Köhler is egy televíziós szózattal kíván a németekhez fordulni, hogy megindokolja a Bundestag feloszlatása és az előrehozott választások kiírása kapcsán hozott döntését. Az alaptörvény értelmében péntekig kell határoznia Köhlernek. ( Az alaptörvény értelmében a szövetségi elnöknek három hét áll rendelkezésére, hogy az elveszített bizalmi szavazást követően – ez július 1-én történt – feloszlassa a Bundestagot és kiírja a választásokat – K.L.)

Minden valószínűség szerint ez lesz Köhler hivatali idejének legfontosabb határozata, hiszen az alkotmányozó atyák szinte kizárólag erre az egy kérdésre korlátozták a szövetségi elnök hatáskörét, miután tanultak a weimari elnöki köztársaság katasztrofális tapasztalataiból. Ha a köztársaság „legfőbb ceremóniamesteri” szerepére korlátozott elnök megtagadná a Bundestag feloszlatását, akkor a kancellár kénytelen lenne tovább kormányozni vagy lemondani. Ez azonban aligha következik be, hiszen a színfalak mögött Köhler már jelezte, hogy Gerhard Schröder kezdeményezésének megfelelően – hazája iránti felelősségtől vezettetve – hozzájárul a parlament feloszlatásához.

Köhler semmitől sem fél annyira, mint attól a káosztól, ami negatív döntése következtében robbanna ki. A szereplők egymást vádolnák, ami végleg tönkretenné a német politikai elit tekintélyét. Schröder azon bejelentését, miszerint tovább kormányoz, ha Köhler nem oszlatja fel a Bundestagot, az elnök fenyegetésként értékelte.

Az elnöki hivatalban a döntés nyilvánosságra hozatalának előkészületei gyakorlatilag véget értek. Amennyiben Köhler elődjének, Carstensnek a forgatókönyvét követi, akkor a televíziós beszéd előtt a kancellárt kell tájékoztatnia döntéséről, hiszen azt a kancellárnak el kell látnia aláírásával, majd a dokumentumot egy magas rangú futár viszi át a Bundestag elnökének Wolfgang Thierse-nek az irodájába, aki ezután tájékoztatja a frakcióvezetőket.

Hetek óta elemzik a köztársasági elnök jogászai a rendkívül bonyolult alkotmányos helyzetet. Az elnök joga, hogy egy eredménytelen bizalmi szavazást követően feloszlassa a Bundestagot, de egyúttal köteles a voksolás törvényességét is vizsgálni, s e tekintetben van oka a kétkedésre, hiszen ezen a bizalmi szavazáson Schröder veszíteni akart. A kormánypárti képviselők jelentős része követte a kancellár akaratát, és tartózkodott a voksoláskor. Schröder eljárását azzal magyarázta, hogy nem számíthat a „Tisztelt Ház többségének állandó bizalmára”, s ezért kér új mandátumot a választóktól.
Három nappal a sorsdöntő bizalmi szavazást követően Köhler döntését megkönnyítendő további információkat kért, például a kancellári hivataltól azt a dossziét, melyről Schröder a július 1-i SPD frakció ülésen beszélt. Itt a kormányfő egy olyan dokumentumgyűjteményről ejtett néhány szót, melyet az alkotmánybíróságnak küldene el, amennyiben a taláros testület elé kerülne a Bundestag feloszlatásának módja. E dosszié többek között sajtóösszeállítást tartalmaz a lehetséges kormánypárti „elhajló” képviselőkről.

Köhler kilenc pontban foglalta össze kérdéseit a kancellár érvelésének ellentmondásos elemeivel kapcsolatban. Hogyan értékelendő – hangzott a negyedik kérdés –, hogy a szövetségi kormány röviddel a bizalmi szavazás elveszítése előtt még 40 törvényt képes volt a vörös-zöld koalíciós többséggel elfogadtatni? Különösen kényes a nyolcas kérdés: hogyan értelmezendő a frakcióvezető, Franz Müntefering július 1-i kijelentése, miszerint „Gerhard Schröder kancellárként bírja az SPD-frakció bizalmát”? Ezzel Müntefering Schröder érvelését teljesen abszurddá tette.

A jelenet mindenesetre meglepő volt: beszéde közepén Müntefering a kancellár iránti hűségnyilatkozatával lepte meg a Tisztelt Házat és mindenekelőtt Schrödert, majd amikor mozgolódást tapasztalt a CDU soraiban, akkor félretéve beszéde előre megírt szövegét el kezdte szidni az ellenzéket. „Kezdeményezzenek egy bizalmatlansági indítványt!” – üvöltötte. – „Látni fogják, maguk kisebbségben vannak a házban. Egészen világosan látni fogják!”- kiabálta.

A megkérdezett jogi szakértők valószínűtlennek tartják, hogy az alkotmánybíróság felülbírálná az elnök várható, a Bundestagot feloszlató döntését.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív napilap „A trónörökös a királyságát akarja” című belgrádi keltezésű írásában beszámol II. Sándor uralkodói ambícióiról.

Türelmesen rázogatja a feléje nyújtott kezeket a szerb trónörökös, II. Karagyorgyevics Sándor koronaherceg. Négy napon keresztül ünnepelte 60. születésnapját otthon, Szerbiában, abban a királyi palotában, amit egykor nagyapja, I. Sándor 1924-ben Belgrádban építtetett.

Ünnepi köszöntőt már szerbül mondja. Alig öt éve él Szerbiában, és azóta megtanulta a nyelvet. Tíz évvel ezelőtt 50. születésnapjára azt kívánta, hogy a 60.-at már Szerbiában ünnepelhesse egykori családi kastélyában. „A kívánságom teljesült” – mondja a koronaherceg. „Most azt remélem, hogy az idei óhajom is teljesüljön”. A beavatottak tudni vélik, II. Sándor és tanácsadói az alkotmányos monarchia ismételt bevezetésén dolgoznak.

„Közvéleménykutatások szerint Szerbia, Montenegró és boszniai szerb köztársaság lakóinak 29 százaléka támogatja az alkotmányos monarchiát” – állítja II. Sándor. A szerb politikusok egyelőre hallgatnak a kérdésben, csak a külügyminiszter Vuk Draskovic és pártja, a Szerb Megújhodási Mozgalom (SPO) támogatja a kilencvenes évek elejétől az alkotmányos monarchia bevezetését.

Ekkoriban a trónörökös még egy londoni reklámcégnél dolgozott és sohasem járt – legalább is közvetlenül – szerb területen. II. Sándor londoni emigrációban született 1945. július 17-én a Claridge Hotelben, s hogy ne veszítse el a trónöröklési igényét, ezért Churchill engedélyezte a 212-es szoba szerb territóriummá nyilvánítását. (Sándor szülei 1941-ben menekültek el Belgrádból, amikor országuk néhány nap alatt összeomlott a tengelyhatalmak támadása következtében – K.L.)

A szerb miniszterelnök, Vojislav Kostunica a díszvacsorán közvetelenül a trónörökös mellett ült. Belgrádi pletykák szerint a viszony kettejük között nem túl szívélyes, II. Sándor közeli barátja volt Zorán Djindjicsnek. Eddig a trónörökös távol tartotta magát a politikától.

Az sem javítja a Kostunicához fűződő kapcsolatát, hogy jó kapcsolatokat ápol a szerb elnökkel, Borisz Tadiccsal. „A négynapos születésnapi ünnepség egy nagyívű reklámkampány kezdete” – mondják a jól értesültek. Az alkotmányos monarchia ismételt bevezetéséhez Szerbiában a parlament kétharmados többségére van szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.