Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
Amikor Tony Blair még száz számra az országban élő terroristáról beszélt, akik szabadon fel alá járnak Nagy Britanniában, amikor a londoni rendőrség korábbi parancsnoka Sir John Stevens, egy bulvárlapnak nyilatkozva 100 vagy akár 200 az al-Kaida táboraiban kiképzett terroristáról beszélt, akik készen állnak arra, hogy merényleteket kövessenek el a szigetországban, akkor még a kritikusok túldimenzionált veszélyről beszéltek. S úgy vélték Blair taktikailag felhasználja a terrorizmustól való félelmet, hogy a választási kampányban túlzott engedékenységet vethessen a konzervatív ellenzék szemére.
Ma még nem tudható pontosan ki felelős a merényletekért, az azonban biztosra vehető, hogy számos Nagy Britanniában élő iszlamista tart fenn kapcsolatot az al-Kaidával. Brit rendőrök június végén Manchester északi részén megostromoltak egy házat és egy militáns iszlamistát vettek őrizetbe, aki állítólag együtt lakott egy iraki öngyilkos merénylővel.
London hosszú ideig a radikális iszlamisták viszonylag kényelmes tartózkodási helye volt. A városban több, mint 100 mecset található, számos muzulmán szervezet, párt és emigráns csoport található. Radikális csoportok, mint a „Saria támogatói”, a – Németországban betiltott – „Hizb ut Tahrir” (A felszabadítás pártja) mely más országokban is jelen van, vagy olyan szakadárcsoportok, mint az „Al Muhadzsirun” (Az emigránsok ) többé kevésbé zavartalanul prédikálhatták az fanatizmust és erőszakot.
A kormány ama kísérlete, hogy egy moderált muzulmán elitet hozzanak létre, eddig nem járt eredménnyel. Egy brit napilap közvéleménykutatása szerint, a Nagy Britanniában élő fiatal muzulmánok alig 36 százaléka érzi magát a kormány által elismert „Muzulmán Tanács” vagy egyéb nyugati orientációjú ernyőszervezet által képviselve. Ugyanakkor Muzulmán Tanács szemére vetik, hogy a fiatalok radikálizálódásával – nagyjából egymillióra becsülik a Nagy Britanniában élő 30 év alatti muzulmán fiatalok számát – nem szállt kellően szembe.
A brit kormány márciusban fogadta el a vitatott terror-ellenes törvényt, mely még a szeptember 11-i merényletek kellemetlen következményeinek tekinthető. A törvény engedélyezi a belügyminiszter számára, hogy terrorgyanúsnak tekintett személyeket időbeli korlátozás nélkül házi őrizetbe vegyenek, vagy kommunikációs tilalommal sújtsák.
Ugyan egy bírónak hét napon belül az intézkedést meg kell erősítenie, az intézkedéshez nincs szükség bizonyítékra, elég a megalapozott gyanú. Ez a törvény a 2001-es „Terrorist Act”-ot pótolja, amit a Felső Ház Legfelsőbb Bírái alkotmányellenesnek nyilvánítottak. Eme hatályon kívül helyezett törvény alapján számos külföldit – köztük az al-Kaida egyik prédikátorát – internálták, aki ellen azonban elegendő bizonyíték hiányában nem folytatták le a peres eljárást.
Phoenix (phoenix.de)
A közszolgálati televíziók dokumentációs csatornája az egyetlen helyes döntést hozta, nem kapcsolódott be a valódi és önjelölt szakértők találgatásaiba, hanem kiváló dokumentum filmeket sugárzott egész nap. Az egyik alkotás Mohamed Sifaoui Álarcban az al-Kaidában című filmje volt. Mohamed Sifaoui, egy Párizsban élő algériai újságíró, aki militáns iszlamistának adja ki magát, s így sikerült az al-Kaida franciaországi hálózatának egy részét feltérképeznie.
A film szerzője bemutatta, milyen egyszerű hamis papírokat beszerezni és ezekkel a papírokkal – a film 2002-ben és 2003-ban készült – Párizsból Nagy Britanniába utazni és ott közismert iszlamistákkal kapcsolatot tartani. A film egyik tanulsága, hogy a hamis papírokkal milyen könnyen tehettek szert hamis hitelkártyákra, ami az Európában operáló al-Kaida csoportok legfontosabb bevételi forrása. A filmből az is kiderül, hogy mennyire egyszerű új tagokat és szimpatizánsokat toborozniuk a „hitetlenek” országában.
Érkezik az első nagy havazás, mutatjuk hol és mikor