Gyurcsány Ferenctől kapott tájékoztatás szerint 49 olyan cég van, amelyben tulajdonosi jogokat gyakorolt közvetlen vagy közvetett módon a kormányfő, és öt olyan társaságról is tájékoztatást adott, amelyekben valamilyen vezető tisztséget töltött be – közölte Szijjártó Péter, a miniszterelnök és érdekköre vagyonosodását vizsgáló bizottság fideszes elnöke. – A kormányfő arra pontosan nem tudott választ adni, hogy ezek a cégek milyen állami szerződéseket, támogatásokat, megbízásokat kaptak. Ugyanakkor ennek lehetőségét nem is zárta ki – emlékeztetett a fideszes politikus. Szijjártó valamennyi minisztertől megkérdezte írásban, hogy ezen cégek milyen kapcsolatban álltak a tárcával. Tizenkét miniszter válaszolta azt, hogy van olyan cég a felsoroltak között, amely kapott állami szerződést, támogatást, megrendelést a tárcától. A bizottsági elnök választ vár Gyurcsány Ferenctől arra, meghatározza-e azt a stratégiát, hogy cégei milyen állami forrásokat hogyan vegyenek igénybe, illetve milyen gyakran találkozik ezen társaságok vezetőivel, és milyen tanácsokkal látja el őket. Emellett arra is kíváncsi a bizottsági elnök, etikusnak tartja-e Gyurcsány, hogy az érdekeltségébe tartozó cégek állami forrásokhoz juthatnak.
Ígéretei ellenére sem vonult vissza cégei irányításától Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, csupán jogellenesen, meghatalmazással átadta az irányítást egy beosztottjának – erről Balsai István fideszes országgyűlési képviselő beszélt tegnap.
A politikus, aki tagja az Apró– Gyurcsány-érdekkör meggazdagodását feltáró parlamenti vizsgálóbizottságnak, emlékeztetett, hogy a kormányfő azt vállalta, visszavonul az üzlettől, és vagyonkezelőre bízza cégeit. Ez azonban nem történt meg, és „semmiféle vagyonkezelési szerződést nem kötött Gyurcsány Ferenc, csak adott egy rosszul sikerült meghatalmazást a cégjognak és társasági jognak ellentétesen egy személynek”.
A Gyurcsány Ferenc százszázalékos tulajdonában lévő Altus Rt.-re utalva Balsai elmondta, „tulajdonosi jogokat nem lehet átruházni, csak akkor, ha eladjuk a tulajdont. Meg lehet hatalmazni valakit, hogy vegyen részt a közgyűlésen és képviselje a tulajdonost annak utasításai szerint”.
Az elhangzottakra reagálva László Boglár kormányszóvivő úgy vélekedett, az ellenzéki képviselők ez esetben nem a miniszterelnökkel vitáznak, hanem a cégbírósággal. A cégbíróság ugyanis – magyarázta – csak egy formai hiányosságot állapított meg, magát az eljárást nem kérdőjelezte meg. Mint mondta, a cégbíróság felé a miniszterelnök, miniszteri kinevezésekor, megtette a megfelelő bejelentést, a mérlegelés a cégbíróság dolga. A kormányszóvivő nem tudta megerősíteni a Gyurcsány cégei és a tárcák között létrejött szerződésekről szóló hírt. Hozzátette: a minisztériumokban pályázatokat bírálnak el, azok alapján születnek a megbízások, a fizetés pedig az elvégzett munka alapján történik.
Így nézi le a nőket és tölti ki a dühét rajtuk Magyar Péter