Továbbra is 7,1 százalékos a munkanélküliség – a Központi Statisztikai Hivatal május–júliusra vonatkozó adatai szerint a foglalkoztatottak száma 3 909 000, a munkanélkülieké 299 000 fő volt. A foglalkoztatotti létszám mintegy 9 ezer fővel haladta meg az előző év azonos időszakában mértet. Az év elejéhez képest ugyan közel 39 ezer fős növekedés következett be, ám ez részben a foglalkoztatást jellemző szezonalitást tükrözi. A munkanélküliek száma 54 ezer fővel volt több, mint az előző év azonos időszakában, az év elejétől kezdődően azonban lényegében változatlan.
A 15–24 évesek munkanélküliségi rátája 19,3 százalék volt. Az e korosztályba tartozók aránya az összes munkanélkülin belül 22,1 százalék, közel azonos az egy évvel ezelőttivel. A munkanélküliek 45,5 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást – ez megegyezik a tavalyi értékkel. A munkanélküliség átlagos időtartama 16 hónapnak felelt meg a vizsgált időszakban – derül ki a KSH gyorsjelentéséből.
Simon Gábor, az MSZP-frakció munka világa munkacsoportjának
vezetője szerint a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai visszaigazolták azt a józan várakozást, amely a munkaerőpiac mutatóinak javulására irányult. A kormánypárti politikus szerint a mutatók javulásának hátterében egyrészt a kabinet év elején elkezdett gazdaságpolitikai intézkedései, másrészt a parlament azon döntései állnak, amelyek a munkaerőpiacon hátrányosnak tekinthető csoportok foglalkoztatásba való bekapcsolódását célozták elősegíteni.
– Az adatok alapján nincs ok a bizakodásra, hiszen stagnál a munkaerőpiac. Ha a megjelent adatokat a megelőző hónaphoz viszonyítjuk, csak a szezonalitás hatása olvasható ki a számokból – reagált Simon Gábor sajtótájékoztatójára Balsai István, a foglalkoztatási bizottság fideszes elnöke. Hozzátette: a számok által mutatott eltérések a statisztikai hibahatáron belül vannak, így ez nem értékelhető javulásnak.
Fidesz: Dumakormányzás folyik a valódi munkahelyteremtéssel szemben
Ideje lenne, hogy a Gyurcsány-kormány a közpénzen folytatott, öntömjénező kampányakciók, a dumakormányzás helyett végre érdemben foglalkozzon a drasztikus mértékű munkanélküliséggel. Gyurcsány Ferenc és kormánya csak szavakban támogatja a munkahelyteremtést, de – mint azt a KSH mai adatai is egyértelműen bizonyítják – képtelen bármit is kezdeni a munkanélküliek többszázezres tömegével – áll Balsai Istvánnak, a Foglalkoztatási és Munkaügyi Bizottság elnökének közleményében. A kormányzat a statisztikai adatokkal manipulálva próbálja elterelni a figyelmet a riasztó szintet elért, 300 ezer fős munkanélküliségről. Tény az, hogy a tavalyi hasonló időszakhoz képest 54 ezer fővel nőtt a munkanélküliek száma Magyarországon, és ez a szám közel két százalékkal magasabb a 2002-es kormányváltás idején mértnél. Különösen aggasztó a pályakezdő fiatalok munkanélkülisége, arányuk ugyanis meghaladja a 22 százalékot.
Kormányzásuk elején a szocialisták még négyszázezer új munkahelyet ígértek. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelöltként egy évvel ezelőtt még úgy fogalmazott: „Munkahely, munkahely, munkahely – hogy az emberek minél nagyobb számban, minél magasabb jövedelmet termelő munkában mutathassák meg magukat.” A valóságban azonban a munkanélküliek száma mára majdnem meghaladja a háromszázezret. Jellemzőnek tartjuk, hogy az MSZP értékelése során a ma nyilvánosságra került KSH-jelentés adatait nemcsak javulónak minősítette, hanem a közelmúltban elfogadott parlamenti döntéseknek tulajdonítja, amelyek 2005. augusztus 1-jétől vannak hatályban, míg a KSH felmérése 2005. májust–júliust öleli fel.
A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség országgyűlési képviselőcsoportja ismételten rámutat arra, hogy az aktív gazdaságpolitika hiánya a magyar kis- és középvállalkozások terheinek elviselhetetlen növekedése tartósan gátolja a foglalkoztatottsági szint javulását – olvasható a dokumentumban.