Augusztusi tűzijáték: megduplázódó kiadások

Megkétszereződtek az idei augusztus 20-i központi ünnepség kiadásai a tavalyihoz képest. A rendező cég a kiadások részeletiről nem beszél: nincs 10 százaléknál nagyobb részesedéssel bíró alvállalkozójuk. Ellenkező esetben a törvény szerint nyilvánosságra kellene hozniuk a cégek nevét.

MNO
2005. 08. 17. 6:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évek óta a legdrágább lesz az idei rendezvény

Két évvel az emlékezetes augusztus 20-a után, amikor a Gellért-hegy több helyütt kigyulladt, ismét a Nexus Kft. rendezi a Szent István-napi műsort Budapesten, miután 42 millióval kevesebbet ajánlott mint a közbeszerzési eljárás második helyezettje. – Idén nettó 227 millió forintos keretösszegből gazdálkodhatunk, a részösszegekről azonban nem áll módunkban tájékoztatást adni – nyilatkozta a NAPI Gazdaságnak Vujevich Rita, a Nexus Kft. projektvezetője. A gazdasági napilap információi szerint a rendezőknek nincs 10 százaléknál nagyobb részesedéssel bíró alvállalkozójuk (ellenkező esetben a törvény szerint nyilvánosságra kellene hozniuk a cégek nevét).

A bruttó 284 milliós költségvetésű rendezvény 2002 óta a legdrágább augusztus 20-a lesz. (Idén az önkormányzatok például májusban kaptak támogatást rendezvények lebonyolításához – az EU-csatlakozás első évfordulóját megünneplendő –, most, az államalapítási évfordulóra vonatkozóan nem volt ilyen pályázat – tudtuk meg a Miniszterelnöki Hivatalban.) A Miniszterelnöki Hivatal idénre háromnapos ünnepségsorozatot tervezett: e hét pénteken dunai örömkoncerttel veszi kezdetét az államalapítás évfordulója, amelyet a rendezők által a hidak játékaként aposztrofált tűzijáték zár.

Tűzijáték már a faluban is

Ezekben a napokban nemcsak az állami megrendelések nyertesei dörzsölhetik a tenyerüket: az ünnepnek, a falunapoknak és a nagyszámú esküvőnek köszönhetően ugyanis ebben a szűk időszakban bonyolódik le az éves tűzijáték-forgalom kétharmada. Jellemzően az önkormányzatok rendelnek tűzijátékot; a falvak 100–300 ezer forintot, a városok átlagosan 500 ezer forintot költenek a látványosságra, de akad 2,5 millió forintos megrendelés is – mondta a Napi Gazdaságnak Tóth Ferenc, a Pyro Technik Kft. ügyvezetője. A pirotechnikai cégek 100–130 ezer forint alatt általában már nem vállalnak megrendelést, így azok, akik kisebb tűzijátékra vágynak, inkább behozzák külföldről a rakétákat, és szakember segítsége nélkül maguk lövik el, ami ellenőrizhetetlen és balesetveszélyes is – vélik szakemberek.

A Belügyminisztérium 2003 végén kétezer forintról 18 ezer forintra növelte a tűzijáték engedélyeztetéséhez kapcsolódó igazgatási szolgáltatási díjat, amelyet a pirotechnikai cég az illetékes rendőrségnek fizet meg. A díj növelése nagymértékben visszavetette az éves forgalmat, de a negatív tendencia ellenére az eladások az idén meghaladják a tavalyit, a pirotechnikai cégek szerint elsősorban a közelgő választások miatt. A Magyar Pirotechnikai Társaság a Belügyminisztériumhoz fordult a szabályozás módosításának érdekében, mert szerinte a mostani előírások eltérnek az unióstól és nem segítik elő az illegális tűzijátékok visszaszorítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.