Ausztria: zárva marad

Nem rendítik meg azon EU tagállamok munkaerőpiacát az újonnan csatlakozott oszágokból érkezett munkavállalók, akik többnyire családjuk nélkül érkeznek dolgozni az új országba. Ausztriát mindenesetre nem hatják meg az eddigi tapasztalatok: nem kizárt, hogy a csatlakozási szerződés biztosította teljes hét évig távol tartja az álláskeresőket.

MNO
2005. 08. 19. 8:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szomszédba továbbra sem mehetünk dolgozni

Martin Bartenstein osztrák gazdasági miniszter megerősítette, hogy Bécs 2009-ig biztosan nem nyitja meg munkaerő-piacát az új tagállamok előtt, és amennyiben a statisztikai adatok indokolják, úgy még tovább, 2011-ig érvényben tartják a korlátozást. Az EU-csatlakozási szerződés lehetővé tette a régi tagállamoknak, hogy maguk döntsék el, milyen mértékben korlátozzák munkaerőpiacukat.

Az EU távolabbi országaiban már könnyebb a munkavállalás

Nagy-Britannia, Írország és Svédország nem élt megszorítással, mások – például Finnország vagy Hollandia – részben kvótákat állapítottak meg, részben megígérték, hogy két év múlva felemelik a sorompót. A csatlakozási szerződés viszont azt is rögzítette, hogy a bővítés után két évvel a tagállamoknak elég Brüsszelt tájékoztatniuk, ha fenntartják a korlátozást, további három év múlva viszont már csak statisztikával alátámasztott indoklással lehet a munkaerőpiacot zár alatt tartani, de összesen hét esztendő elteltével teljes lesz a nyitás.

Az EB 2006-ban már ajánlást fogalmaz meg

Jövőre egyébként az Európai Bizottság is elkészíti a maga elemzését és nem kötelező érvényű ajánlással él. A tapasztalatok azt mutatják, hogy bár a korlátozás lehetőségével nem élő három tagállamba nagy számban érkeztek munkavállalók az új uniós országokból, ez kevéssé rendítette meg a munkaerőpiacot, mert az érkezők olyan állásokat töltenek be, amelyekre hazai jelentkező nemigen akadt.

Munkavállalók – család nélkül

Érdekes az is, hogy általában család nélkül jöttek a kelet-közép-európaiak, tehát nemigen rendezkednek be letelepedésre, ami viszont erősíti a közelebb fekvő Németországban és Auszriában a félelmet, hogy nyitás esetén ők vonzóbbak lesznek. Ma a feketemunkások – zömében lengyelek – háromhavonta ingáznak, mert ennyi ideig tartózkodhatnak engedély nélkül a régi tagországokban.

Napi Gazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.