Az Európai Unióhoz való csatlakozásának folyományaként Románia nemrég elfogadott egy közösségi előírást, amely a „borjúk megóvását célzó minimális standardokat” szabályozza – olvasható a bukaresti Curentul mai számában. Mosolyt fakaszthat – írja a napilap –, hogy a bociknak elegendő helyet kell biztosítani a nyalakodáshoz, de a tenyésztők meg, hogy kell értsék: ez az előírás már szakmai kötelezettséggé vált. A Curentul szerint a borjakat naponta kétszer ellenőrizni kell, és nem szabad szájkosarat tenni rájuk az elválasztás időszakában. Az előírás kitér arra is, hogy „a borjúk kategóriájába azok a marhák fajtájába tartozó állatok illeszkednek, amelyek nem érték el a hathónapos kort, számukra pedig minimális növekedési és hizlalási feltételeket kell teremteni„.
A ”nyolcadik parancs„ – olvasható a Curentulban –, hogy a kisborjak akadály nélkül nyalogathassák magukat. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy az ország csatlakozásának pillanatában az állat élettere az istállóban akkora kell legyen, mint amennyit testének hosszúsága 1,1-el szorozva, a szélességének pedig az állat marmagasságával kell egyenlőnek lennie. Ha állatorvos nem igazolja szükségességét, ezen a helyen a borjakat tilos nyolc hetes koruknál tovább tartani.
Ugyanakkor – a betegségápolás céljából elkülönített állatokat leszámítva – a rekeszek lyuggatott elválasztó fallal kell hogy rendelkezzenek, így a kisborjak érintkezhetnek egymással és „vizuális kontaktusuk” se m akadályozott. A csoportosan növesztett borjak számára legalább másfél négyzetméternyi szabad területet kell biztosítani, ha testsúlyuk nem haladja meg a 150 kilogrammot, ez azonban az állatok nagyságának függvényében emelkedik. Szigorú előírások szabályozzák az istállók felépítését, valamint az ehhez használt anyagok minőségét, de azt is, hogy legyen bennük szellőztetés, illetve elegendő fényerő, megfelelő tisztaság, fertőtlenítés, hőmérséklet. Külön szabályozzák a levegő nedvességtartalmát, ráadásnak pedig előírják, hogy minden technikai berendezést naponta ellenőrizni kell, a meghibásodásokat pedig azonnal javítani.
Az istállókat úgy kell kialakítani, hogy minden állat akadály nékül lefeküdhessen, pihenhessen, vagy lábon állhasson. Az Európai Unió azt is rögzítette, hogy a kisborjakat csak különleges helyzetekben szabad megkötözni. Az előírások betartását a román állategészségügyi szakhatóság felügyeli majd, amelynek arról is bizonyosságot kell szereznie, hogy az ezt célzó ellenőrzések minél nagyobb számban lefolytak. Ha az Európai Unió szabálytalanságokat fedez fel a romániai marhatenyésztésben, az Európai Bizottság akár törölheti is az országot a marhahús importjára engedélyezett államok listájáról.

Precízen időzített kémbotrány: így keltett pánikot a dollármédia