Energiatakarékos galaktikusok

Nem hozta a várt parádés játékot a Real Madrid budapesti fellépése a Puskás Ferenc válogatott ellen. A mérkőzés előtt a névadót ünnepelte az egész stadion. A találkozó után Luxemburgo elégedetten beszélt csapata teljesítményéről, míg Matthäus szerint önmagunkat vertük meg. A spanyol sajtó kritikusan értékeli a királyi gárdát. Az As szerint nem volt méltó Puskáshoz a mérkőzés.

Kaposi Dávid
2005. 08. 15. 12:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint ahogy arról beszámoltunk, jótékony céllal Budapesten járt a Real Madrid, és győzte le 3-1-re a Puskás Ferenc válogatottat. A találkozó a gálameccs címszó alatt futott, ám a játék nem mindig volt méltó erre a kifejezésre. A spanyol királyi gárda játékosai nem adták ki a maximumot magukból: az első félidőben leginkább a középpályán járatták a labdát, majd miután a magyar együttes többgólos előnyre is szert tehetett volna, kétszer megrázták magukat, és bevették Fülöp kapuját Owen és Ronaldo révén. A Realból Zidane tűnt a legaktívabbnak: a pálya minden részén megtalálható volt, és a passzok előtt rendre bevetett egy-két, rá oly jellemző trükköt. A magyar együttesből a sokat vállaló Kenesei, a lendületes Priskin és az agresszív Éger emelhető ki.

Öcsi bácsinak zengett a stadion

A beteg Puskás Ferenc nem lehetett ott a róla elnevezett stadionban, az ő tiszteletére lejátszott mérkőzésen, ám korabeli bejátszások segítségével mégis megelevenedett az Aranycsapat és a Real Madrid legendás játékosa. A találkozó előtt Öcsi bácsit az egész stadion felállva ünneplte két percen át.

Ám szólni kell a negatívumokról is: a hangulat nem emlékeztetett rá, hogy 45 ezren látogattak ki a mérkőzésre. Kimondott szurkolásról nem lehet beszélni, néha taps törte meg a csendet a stadionban. Nem illett a találkozóhoz az sem, hogy az előmeccsen fellépő színészválogatott tagjait szinte elzavarták az öltözőfolyosóról a Real-sztárok érkezésekor, pedig ők is csak testközelből akarták látni a „galaktikusokat”.

Luxemburgo elégedett

Vanderlei Luxemburgo, a Real Madrid vezetőedzője a mérkőzést követően elmondta, hogy elégedett az eredménnyel. Mint kiemelte, csapata 10 nap felkészülést követően első mérkőzését játszotta, és a játékosok kihozták magukból, amit lehetett. Ugyanakkor a brazil szakember elismerte, hogy erőnlétileg még nincsenek a csúcson a futballisták, és csak olykor-olykor tudtak a rájuk jellemző attraktív támadójátékkal előrukkolni.

Az ellenfélről, vagyis a Puskás Ferenc válogatott néven futó magyar nemzeti együttesről Luxemburgo elmondta, hogy főleg a második játékrészben nehezíítették meg gárdája dolgát, és a mérkőzés ezen szakaszában nem tudtak erőszakosan futballozni. A mérkőzésen csereként beálló, de így is gólt szerző Michael Owenről és az esetleges távozásáról kijelentette, hogy szükség van rá, és a hozzá hasonló gólerős támadókra a Realban.

Matthäus honosítana a Real Madridból

Lothar Matthäus, a Puskás Ferenc válogatottat trenírozó edző összességében elégedett volt a találkozó után, noha elismerte, hogy a játékosai az első félidőben túlzottan megijedtek a világsztárokat felvonultató Real Madridtól. A német szakember hozzátette, a megilletődöttségen nem lehet csodálkozni, mivel Magyarországon a játékosok hétről-hétre 1-2 ezer néző előtt játszanak. Matthäus szerint kellő önbizalommal meg lehetett volna nyerni a találkozót, de sajnos saját magunkat vertük meg. A szövetségi kapitány közölte: túl idegesen játszott a magyar együttes, és hiányzott a futballistákból a ravaszság, valamint a higgadtság.

Matthäus köszönetét fejezte ki a Real Madridnak a találkozóért, majd nagy derültséget kiváltva közölte, hogy több játékost is szívesen honosítana a spanyol gárdából. A kapitány bátran kisérletezett a találkozón: az irányító Vincze Ottó középhátvédként szerepelt, míg a támadó Priskin a bal oldalon rohamozott. Matthäus a mérkőzést követően közölte, hogy kapitányként joga van tesztelni, hiszen csak így lehet változást elérni, és az említett két futballista teljesítményével elégedett volt.

A német szakember hangsúlyozta, hogy a Magyarországon töltött másfél év alatt a csapat szellemiségét sikerült megváltoztatni, és bár még nem stabil a csapat, jó úton haladnak. Matthäus szerint hinni kell még a 2006-os világbajnokságra való kijutásban, ám a nemzeti együttes számára leginkább a 2008-as kontinensviadal jelent nagy kihívást. A kapitány ismételten felhívta a klubedzők figyelmét, hogy a játékosokat jobban készítsék fel, mert ő nem képes három nap alatt „csodát tenni”.

As: nem volt méltó a mérkőzés Puskás Ferenchez

A madridi sportnapilap, az As „Nyugtalanító gyõzelem a Puskás Ferenc-válogatott ellen” címmel tudósít a királyi gárda sikeréről. A lap szegényes mérkõzésnek titulálta a találkozót, melyen a Realnak a szokásos „megmentõkre” volt szüksége a győzelemhez. Az As kiemeli, hogy a friss szerzemény, Julio Baptista nem működött a bal oldalon.

Ha a Real csak tettetésbõl játszott így, hogy megtévessze a Barcelonát, akkor rendben van, de ha valóban annyira képes, mint amennyit tegnap mutatott, akkor a helyzet nagyon súlyos – olvasható a cikkben. Egy szezonnnal késõbb gyakorlatilag ugyanaz az együttes, mint amelyik az előző idényt végigjátszotta. Robinho nélkül egy lassú, kimerült, lelkesedés nélküli gárdát láthattunk. Csak Zidane, Ronaldo és Casillas egyéni tehetsége tartja életben a Realt – olvasható az As-ban, mely szerint új arcot kell kapnia a madridi gárdának, mert enélkül a tavalyi események ismétlődnek majd meg.

A diagnózis nem túl optimista. A Real Madrid, amely elvben az összes cím elnyerésére pályázik, egy magyar összjátékot sem tudott kontrollálni, sõt, néha úgy tűnt, mintha bábként rángatnák a csapatot. Azt a Madridot láttuk, mely idegenben gyengébb csapatok ellen kötéllel a nyakában menekül, legalábbis amikor megmenekül – írja a lap, mely úgy folytatja tudósítását, hogy mindez logikus, hiszen nem változott elég dolog ahhoz, hogy valamilyen változást eredményezhetett volna. Az új igazolások közül egyedül Baptista tűnik úgy, hogy szilárdságot adhat a középppályán, ám középen lenne a helye, és nem a bal szélen, ahová azokat a jó játékosokat számûzik, akiknek nem találják a helyüket.

Zidane-ról a szerző kijelenti, hogy újra irányító játszik, mivel más nem képes rá, és ezen a poszton van rá szükség. A francia világbajnok nélkül a többi játékos olyan, mint szorgoskodó fegyverhordozók a kóbor lovagjuk nélkül – írja az As. Míg a Barcelona egy mosolygós csapat, addig a Madrid egy szenvedõ, túlságosan komoly együttes, és emiatt fontos Robinho érkezése, melyet a szerző a boldogság érkeztével azonosít. Michael Owenről pedig kijelentik: ha õ távozik Madridból, akkor úgy teszi azt, hogy sok futballista nála rossszabb teljesítménnyel marad az együttesnél.

A spanyol lap a két madridi büntetőt jogosnak véli, míg a magyarok számára megítélt tizenegyest abszurdnak ítélik meg. Az As szerint az eredmény arra jó, hogy elleplezze a kiábrándító játékot és hogy ne nyomassza túlzottan azokat a madridi szurkolókat, akik nem látták a meccset. Azonban a magyar drukkerek most azt képzelhetik, hogy a válogatottjuk akár a vb-címért is ringbe szállhat. Szegények – írja ironikusan a lap.

Az As úgy véli, a találkozó nem volt méltó Puskás Ferenchez. Annyi köze lehet a tisztelgéshez a mérkőzésnek, hogy bebizonyította: azóta nem született Puskáshoz fogható játékos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.