A Fidesz-frakció Környezetvédelmi Kabinetje augusztus 17-én közleményben szólította fel a kormányt, hogy hozzon sürgős intézkedéseket az újra és újra lezúduló csapadékvíz elvezetésére, a települések és a termőföld védelmére. Kértük a kormányt, hogy legalább a súlyos pénzügyi nehézségekkel küzdő önkormányzatok részére biztosítson elegendő költségvetési forrást a hatékony védekezésre – írja Turi-Kovács Béla közleményben.
Hozzáteszi: a Gyurcsány-kormányt azonban csak most, késve kényszerítette intézkedések meghozatalára az azóta kialakult katasztrófajellegű helyzet. Ezek azonban elégtelenek.
Az elmúlt hetek rendkívüli esőzése nem tekinthető egyszeri eseménynek, a klímaváltozás következtében rendszeressé is válhatnak a jövőben. E természeti katasztrófák az ország egyes területeit különösen súlyosan érintik, a védekezésre vonatkozóan azonban semmilyen rendszer kialakítására nem került sor. A jelenlegi vízügyi rendszer nem képes feladatainak megoldására, az elmúlt évek kapkodó kormányzati intézkedései és mulasztásai egyre nagyobb veszélyhelyzetet eredményeznek – olvasható a közleményben.
Joggal merülhetnek fel a következő kérdések:
– Helyes volt-e minden szakmai előkészítés nélkül a vízügyet – pontosabban annak egyes részeit – a környezetvédelmi tárcához integrálni, miközben a tárca e szakterület fogadására nem volt felkészülve?
– Fennmaradhat-e az a helyzet, hogy a vízügy egyes területei (belvíz-, csapadékvíz-elvezetés, árvízi védekezés, különösen a gátak védelme) különböző tárcáknál találhatók? A jelenlegi helyzet azt igazolja, hogy a vízügy ilyen felosztása mellett az erők megfelelő koncentrálása nem lehetséges?
– Miként lehetséges a károk megelőzése, elhárítása, enyhítése, ha a költségvetési források más és más helyen jelennek meg, mindössze abban egységes a helyzet, hogy a rendelkezésre álló pénz mindenhol kevés?
A vízügy területén meg kell szüntetni a jelenlegi kaotikus állapotokat, egységes irányítási rendszert kell kialakítani és biztosítani kell a szükséges költségvetési forrásokat. Elfogadhatatlan ugyanis, hogy tényleges költségvetési segítség helyett a Belügyminisztérium saját költségvetésének átcsoportosításával kíván pénzt adni. Vajon honnan kívánják előteremteni a szükséges forrásokat? Esetleg az önkormányzatoktól, a már ellehetetlenített rendvédelmi szervektől akar elvonni a tárca? Indokolt és szükséges, hogy a kormány a jelenlegi katasztrófahelyzet felszámolása, a károk enyhítése és a további veszélyhelyzetek megelőzése érdekében kormánybiztost jelöljön ki. A károkat elszenvedett embereknek ugyanis nem üres ígéretekre, hanem azonnali és tényleges segítségre van szükségük – írja a Turi-Kovács Béla sajtóközleményében.

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront