Az utolsó kocka a folyosó szőnyegének a mintáját rögzíti közelről. – Azért az mégsem egészséges, hogy a kuratóriumi elnökség telefonjait a rádió telefonközpontján keresztül kapcsolják, és az e-mail forgalmunk is a rádió szerverén keresztül bonyolódik le – fakadt ki a Magyar Nemzetnek Gellért Kis, aki ezzel is indokolta, hogy a testület ez év tavaszán kiköltözött a Magyar Rádió Bródy Sándor utcai épületegyütteséből.
Jelenleg a kuratórium ugyancsak a rádió tulajdonában lévő társasházi irodában végzi munkáját. Gellért Kis azzal indokolta a költözést, hogy a rádió vezetésével kialakult kapcsolata miatt nem bízik az információk „biztonságos” kezelésében. Azt firtató kérdésünkre, hogy telefonlehallgatásra, illetve az e-mailek feltörésére céloz-e, a főkurátor csak anynyit reagált: „No answer” (ért. szer.: Nem válaszolok – a szerk.).
Gellért Kis Gábor január 19-én levélben fordult Kondor Katalinhoz, amelyben azt kifogásolja, hogy egy nappal korábban biztonsági kamerákat helyeztek el a kuratórium irodáinak is helyet adó folyosón. A levélben azt kérte Kondortól, hogy addig is szereltesse le a kamerákat, amíg a testület nem költözik ki az épületből.
Kondor Katalin a főkurátornak írt válaszlevelében kiemelte, hogy a kamerák felszerelésére biztonságtechnikai és vagyonvédelmi okokból került sor. A rádióelnök szabályosnak és szokványosnak nevezte a vagyonvédelem ezen formáját.
Elítélik a főkurátor tettét
Eötvös Pál, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke – korábban a Népszabadság főszerkesztője – elfogadhatatlannak tartja Gellért Kis Gábor beváltott fenyegetését, hogy visszatartja a Magyar Rádiót megillető források egy részét. Az újságíró-szervezet elnöke ugyanakkor azt is elmondta, hogy azokat a folyamatokat sem helyesli, amelyek a jelenlegi helyzethez vezettek. – Az új médiatörvénynek szabályoznia kell majd az ilyen helyzeteket, de addig is rendnek kell lennie, új elnököt kell választani – mondta Eötvös.
Kósa Csaba, a Magyar Újságírók Közösségének elnöke hasonlóan nyilatkozott. Kiemelte: etikátlan és méltánytalan megoldáshoz folyamodott Gellért Kis Gábor szocialista kuratóriumi elnök a pénzek visszatartásával.
Siklósi Beatrix, a Magyarországi Elektronikus Újságírók Szövetségének alelnöke elmondta, hogy készül már az a tényfeltáró tanulmány, amely a jelenlegi helyzet kialakulásáig vezetett. – Fel szeretnénk hívni a nemzetközi közvélemény figyelmét is arra, hogy az eddigi folyamatos politikai nyomásgyakorlás immáron zsarolásba ment át – emelte ki Siklósi.
Ismeretes: a Magyar Rádiónak járó e havi 650 millió forintból csupán 286 milliót utalt át Gellért Kis Gábor, arra hivatkozva, hogy nem legitim az intézmény vezetése. Az átutalás volumenét azzal a Szíjártó István gazdasági igazgatóval egyeztette, akit maga nevezett meg tulajdonosi megbízottként, mondván: csak benne bízik. A főkurátor szerint az összeg az esedékes adók és járulékok kifizetésére elegendő.
Perjés Klára, a Kossuth rádió adófőszerkesztője elmondta: nem volt olyan, hogy ne dolgoztak volna. Csináljuk akár ingyen is – hangsúlyozta. Elhangzott ugyanakkor, hogy eddig mintegy háromszáz külsős munkatárs nem jutott hozzá havi járandóságához. Hollós János jelenlegi ügyvezető viszont kiemelte, hogy máris jelentkeztek olyan belsős dolgozók, akik fizetésük arányos részéről hajlandók lemondani juttatás nélkül maradt kollégáik javára.
Bírósági elutasítás?
Sajtóértesülések szerint a cégbíróság hiánypótlásra visszaküldte a Magyar Rádió Hollós János ügyvezetői bejegyzését szorgalmazó beadványát. Krassó László, a rádió elnöki hivatalvezetője a Magyar Nemzetnek elmondta: a fejleményről a Népszavából értesült, de a rádió hivatalos tájékoztatást még nem kapott. Ugyancsak nem hivatalos értesülés szerint Gellért Kis Gábor jelöltjének, Szíjártó Istvánnak tulajdonosi megbízottként történő bejegyzését is viszszadobta a cégbíróság. Szerintük ugyanis az rt. alapító okiratában történő változás csak a nagykuratórium döntése alapján lehetséges. A civil delegáltak korábban Hollóst nevezték volna meg ügyvezetőként, de Gellért Kis Gábor a határozati javaslatról történő szavazás előtt berekesztette az ülést.

Illegálisan gyűjtötte a színesfémet a guberáló, milliókat keresett