Meghívták, de nem megy el Gdanskba a Szolidaritás-ünnepségekre Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. Magyarországot Sólyom László köztársasági elnök képviseli. 1980. augusztus 31-én a gdanski hajógyárban írták alá a Lengyel Egyesült Munkáspárt vezetői és a sztrájkoló munkások azt a megállapodást, amely lehetővé tette független szakszervezetek alapítását a kommunista Lengyelországban. A lengyel állampárt képviselőit többhetes, az ellátási nehézségek és az életszínvonal folyamatos zuhanása által kiváltott, hatalmas sztrájkhullámmal kényszerítették arra, hogy lehetővé tegyék a legendás Szolidaritás szakszervezet legális működését.
Lengyelország ma különös figyelemmel készül a 25 évvel ezelőtt történtek megünneplésére. Varsóban és Gdanskban nemzetközi konferenciákat tartanak, a központi ünnepség azonban az augusztus 31-i nevezetes évfordulón Gdanskban lesz. A jelenlegi állás szerint Németországot az államfő, Nagy-Britanniát a miniszterelnök-helyettes, az Egyesült Államokat a kongresszus külügyi bizottságának elnöke képviseli – tudtuk meg Puskás Ferenctől, a varsói magyar nagykövetség ideiglenes ügyvivőjétől –, de ott lesz a cseh, a horvát, a lett, a szlovák és a szlovén miniszterelnök is. Részt vesz az ünnepélyen az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso is.
Mint a budapesti lengyel nagykövetségen megtudtuk: az eseményre Sólyom László államfőn kívül meghívták Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnököt is. Gyurcsány azonban nem megy ünnepelni a gdanski hajógyárba. Polgár Viktor, a Külügyminisztérium szóvivője lapunk kérdésére elmondta: Magyarországot hivatalosan csak Sólyom László köztársasági elnök képviseli. A delegációban nem lesz ott az MSZP– SZDSZ-kormány egyetlen vezető tagja sem.
Továbbiak a hétfői Magyar Nemzet 3. oldalán
Előre látták Trump 2024-es győzelmét egy egyetem pszichológusai
