Szatmári Tibor ez év januárig a Romániai Magyar Demokrata Szövetség magyarországi kapcsolatait intézte Budapesten, a férfi tegnap a kémtörténet kapcsán fontosnak tartotta, hogy elmondja véleményét az ügyről. – Úgy látom, hogy most kezdődik Magyarországon a választási kampány, mi mellékszereplők vagyunk, az ellenzéki lap, amely elindította az ügyet, valójában a kormányt támadja – értékelte Szatmári Tibor a Magyar Nemzet hétfőn indított cikksorozatát. Az RMDSZ volt budapesti képviselője cáfolta azokat a sajtóban megjelent híreket, miszerint neki és feleségének – akinek monogramja Sz. I. – köze lenne az ügyhöz. A férj szerint a Magyar Nemzet írása „több részigazságra épülő rágalom”. Szatmári elmondta, hogy felesége valóban dolgozott a Határon Túli Magyarok Hivatalában (HTMH), amelynek legutolsó elnöke leköszönt posztjáról, és az is igaz, hogy neje korábban munkakapcsolatban állt a magyar kormány egyik volt, illetve egyik jelenleg is hivatalban lévő miniszterével. – Az összes többi, esetleg rájuk vonatkozó állítás rágalom – hangsúlyozta.
Korábban a Magyar Nemzet megírta, hogy a magyar titkosszolgálat gyanúja szerint Sz. I. és férje a román hírszerzésnek dolgozott, a hölgy intim kapcsolatba került a HTMH korábbi vezetőjével, Bálint-Pataki Józseffel, valamint egy volt és egy jelenlegi miniszterrel is. A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy a tárcavezetők Sz. I.-vel folytatott magánbeszélgetéseit rögzítette a szakszolgálat. Nemzetbiztonsági források szerint a titkosszolgálat büntetőeljárás megindítását is fontolgatta a házaspárral szemben, ám erre végül nem került sor. A Magyar Nemzet úgy tudja, kiszorítást alkalmaztak a feltételezett kémekkel szemben, ami azt jelenti, hogy abból a pozícióból próbálták meg eltávolítani, ahol korábban információkhoz juthattak. Szatmári egy hónapja magyarországi letelepedési engedélyt kapott.
A férfi RMDSZ-szel való munkakapcsolatának megszűnéséről Markó Béla pártelnök, román miniszterelnök-helyettes csak annyit közölt: „Mondjuk úgy, hogy nem tartottunk igényt a munkájára.”
A román titkosszolgálatok nem kívánták kommentálni a magyarországi kémbotránnyal kapcsolatos híreket, amelyeknek egy romániai magyar házaspár volt a főszereplője – közölte az MTI. A Gandul nevű román újságnak az ottani belső hírszerző szolgálat (SRI) illetékese kifejtette, hogy a szabályok értelmében nem nyilatkozhatnak a médiában megjelent hírekről. A külföldi hírszerző szolgálat (SIE) pedig egyenesen képtelenségnek,
„lázálomnak” minősítette a Magyar Nemzetben megjelenteket. A szervezetnél emlékeztettek azokra a magyar sajtó által terjesztett korábbi információkra is, amelyek szerint a román titkosszolgálatok rendkívül aktívak magyar földön. – Ellenkezőleg, nagyon is jó a kapcsolat a két ország azonos profilú szervezetei között – nyilatkozta az illetékes. A Cotidianul rövid tudósítást adott az ügyről azzal a címmel: „Egyes magyarok Románia számára kémkednek.” Az Evenimentul Zilei – bulvár jellegű lap lévén – első oldalon nagy betűs címben írta: „A romániai Mata Hari.” A lap is bukaresti hivatalos forrásoknál érdeklődött, de nem jutott sokra.
Magyarországon ugyanakkor a napokban megerősítették, hogy a nemzetbiztonsági bizottság – ahogy Tóth Károly, a testület MSZP-s alelnöke megfogalmazta – kapott tájékoztatást az ügyről, igaz, ez nem terjedt túl „általánosságokon”. Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár közleményében leírta, hogy a műveleti munka konkrét részletei államtitkot képeznek.
Batiz már felmentette az érintetteket. A kormányszóvivő tegnapi közlése szerint nem lesz következménye a kémügynek, akkor sem, ha nyilvánosságra kerülnek azoknak a minisztereknek a nevei, akik intim kapcsolatba kerültek Sz. I.-vel. Batiz András szerint nemzetbiztonsági ügyekről van szó, amelyet a szolgálatok megoldanak, és nem hiszi, hogy erről további mondandója lenne. (MN)