Az Ázsiából Európa felé terjedő madárinfluenza globális járvánnyal és a világgazdaság megbénulásával fenyeget, a szükséges óvintézkedéseket illetően azonban még az EU-nak sincs egységes álláspontja szakértők szerint. A Bank of Montreal elemzőinek előrejelzése értelmében a világtörténelemben eddig példátlan pánik, zárva tartó tőzsdék, szünetelő közüzemi szolgáltatások, megbénuló közlekedés várható, ha kialakul és elterjed a madárinfluenza-vírus emberről emberre terjedni képes mutációja. A szakemberek szerint egy világméretű madárinfluenza-pandémia mellett eltörpülne a 775 ember halálát és a világgazdaságnak mintegy 30 milliárd dolláros kárt okozó 2003-as SARS-járvány, súlyosságban legföljebb a 20 millió áldozatot szedő 1918–19-es spanyolnáthajárvány közelíthetné meg, a gazdasági összeomlás mértéke még a nagy gazdasági válságét is felülmúlná.
A vészharangot már a WHO is megkongatta: az egészségügyi világszervezet a kilencfokozatú skálán harmadik szintű járványkészültséget írt elő és közölte, a betegség akár 50 millió halálos áldozatot is követelhet. (A halálos áldozatok számára vonatkozóan ugyanakkor meglehetősen eltérő előrejelzések láttak már napvilágot, egyes vélemények szerint akár egymilliárd emberéletet is követlhet a kór.) A tömeges halálozások, az üresen maradt lakások, házak és a megfogyatkozott vásárlókör az ingatlanpiac összeomlását eredményezné, megszűnne a légiforgalom és leállna a világkereskedelem, a szórakozóhelyek kiürülnének, az ipari termelés is nagyrészt megbénulna.
A madárinfluenzát 2003-ban azonosították Vietnam déli részén, azóta Ázsia-szerte több tízmillió baromfit pusztítottak el megelőzésképpen, a halálos áldozatok száma pedig megközelíti a százat. A H5N1 jelzésű vírus, amely augusztus közepén érte el az Ural térségét, emberről emberre még nem terjedt, de szakemberek szerint az erre is képes mutáció létrejötte csupán idő kérdése. A H5N1 ellen egyelőre nem létezik védőoltás, de a világ számos laboratóriumában – többek között Magyarországon is – dolgoznak rajta.
Az Európai Unió országai eltérően ítélik meg a veszély nagyságát. Nyugat-Európára az ázsiai költöző madarakkal terjedhet át a vírus, amelyek Szibériából Afrikába tartva Bulgária, illetve a Duna-delta területén pihennek meg, és kerülhetnek érintkezésbe a helybeli házi-, illetve vadállatokkal. Hollandiában és Németországban például már szigorú rendeletekkel kötelezik a farmereket arra, hogy az állatokat – a fertőzött vadmadarakkal való érintkezést elkerülendő – fedett helyen tartsák, Nagy-Britanniában azonban egyelőre semmiféle óvintézkedést nem tartanak szükségesnek. A Bank of Montral azt tanácsolja mindnekinek, hogy ellenőrizze a bztosítását, és szükség esetén változtassa meg azt, hogy járvány esetén is érvényes legyen. A jelentés továbbá arra is felhívja a figyelmet, hogy fel kell készülni egy olyan hosszabb időszakra, amikor a családi kassza mindenféle bevételtől elesik. A járvány várhatóan 18–24 hónap alatt véget ér, ekkor pedig potom áron lesznek megszerezhetők a legkeresettebb részvények is.
(Napi Gazdaság)
Ilyen a brutális ukrán kényszersorozás
