Schmidt: A kutató értékrendje határozza meg a történelmet

MNO
2005. 08. 25. 12:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kommunizmus sohasem volt Magyarországon, csak kommunisták –szögezte le Földes György, a Politikatörténeti Intézet főigazgatója az Új Nemzedék Találkozója 2005 című rendezvény azon pódiumbeszélgetésén, melyen Schmidt Máriával, a XX. Századi Intézet Igazgatójával és Gerő Andrással, a Habsburg Történeti Intézet igazgatójával értékelték az elmúlt évszázad máig ható eseményeit.

Földes, aki korábban az MSZP országos választmányának elnöki tisztségét is betöltötte, úgy vélte, a politika túlzottan közel került a tudományhoz. Kérdés, hogy az intézetek megrendelésre dolgoznak-e. Gerő András ugyanakkor úgy vélekedett, '89 előtt kommunizmus volt, mert a kommunizmus nem más, mint aprópénzre váltott marxizmus.

Schmidt Mária a XX. század, hatásában máig élő egyoldalú történelemértelmezését emelte ki. Úgy vélte, nincs egyetlen igazság, a kutató értékrendje határozza meg a történelmet. A történész szerint utoljára 1945-ben volt elitváltás. Leszögezte: a diktatúra magyarországi irányítói ideológiai alapokon álló értelmiség köréből kerültek ki, akik mindenre kész válaszokkal rendelkeztek. Mára azonban világossá vált, hogy nincsenek receptek, a politikusoknak aktuális döntéseket kell hozniuk.

A XX. Századi Intézet Igazgatónője és a Habsburg Történeti Intézet igazgatója nehezményezte, hogy jelenleg nincs kormányzati akarat kutatásaik korábbi színvonalú finanszírozására.

(fideszfrakcio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.