Szigorodik a kiskereskedelmi láncok ellenőrzése

Szigorodó ellenőrzések várnak a kiskereskedelmi láncokra. Egyrészt az agrártárca igyekszik kiszorítani a vélt importdömpinget, másfelől a PM kíván minden eszközt felhasználni arra, hogy a jövő évi áfacsökkenés valós árcsökkenést eredményezzen.

MNO
2005. 08. 29. 6:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szigorodó ellenőrzésekre számítanak a kiskereskedelmi láncok, mert a jövő évi országgyűlési választási kampányban komoly szerepet kap az import csökkentése, és az élelmiszer-termelők helyzetének javítása. Így a kereskedelemre már két oldalról nehezedik nyomás. Egyfelől az agrártárca igyekszik kiszorítani a vélt importdömpinget, másfelől a Pénzügyminisztérium kíván minden eszközt felhasználni arra, hogy a jövő évi áfacsökkenés valós árcsökkenést eredményezzen – értesült a Napi Gazdaság. Mindkét tárca többször „megfenyegette” a kereskedelmi multikat az ellenőrzések szigorodásával és sűrűsödésével – írja a lap.

Az erősödő szigor jele a Lidl diszkontlánc egyik egységének korábbi időleges bezárása és az Auchan legnagyobb alapterületű hipermarketjében lévő három részleg ugyancsak időleges bezárása volt. Gráf József agrárminiszter néhány nappal ezelőtt személyesen tárgyalt az érintett multik vezetőivel egy készülő etikai kódexre hivatkozva, ám a Napi Gazdaság információja szerint a találkozó valós oka a magyar termékek preferálása volt a láncokban. A tárca vezetője igyekszik nyomást gyakorolni a multikra, hogy nagyobb mennyiségben áruljanak magyar terméket, ám a láncok szerint a polcokon általában 80–95 százalékban már így is magyar eredetű termék van. A kereskedők szerint meglepő, hogy az import növekedése miatt (a teljes forgalomra vetítve 15 százalékról 20-25 százalékra) általában őket teszik felelőssé, ám az élelmiszer-feldolgozókat rendre békén hagyják, holott az import növekedéséhez a gyártóknak több köze van – vélik a kereskedők.

Több kiskereskedelmi vezető úgy véli, a tisztiorvosi szolgálat vizsgálata és döntése felülről vezérelt volt. Ritoók Emese, a tisztiorvosi szolgálat szóvivője szerint „érdekes felvetés” az összeesküvés-elmélet, s közölte, nincs tudomása ilyenről. A szervezet az Egészségügyi Minisztérium alá tartozik, amely utasítást adhat vizsgálatokra, de az ezeket végző megyei vagy körzeti laboratóriumok az esetek többségében maguk döntenek azokról. A szóvivő ugyanakkor egyetértett azzal, hogy mind az agrár-, mind a pénzügyi tárcának megvannak az eszközei az ellenőrzések szigorítására. Az ÁNTSZ vizsgálatait a nyárral magyarázzák, ilyenkor általában megszaporodnak az élelmiszer-biztonsági és egészségügyi razziák. Összességében véve egyetlen szervezet sem értékeli úgy, hogy nyomásgyakorlásra használnák őket a felettes szervezetek, ugyanakkor tény, hogy a kormányzati oldal a készülő kiskereskedelmi törvényben például szélesebb hatáskört igyekszik kieszközölni a fogyasztóvédelmi szervezetnek, kivéve például az üzletek bezárásának jogkörét az önkormányzati jegyzők kezéből.

(Napi Gazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.