Az iskolakezdéssel kapcsolatos kormányzati intézkedésekről számolt be László Boglár kormányszóvivő mai sajtótájékoztatóján. Megtudhattuk, folytatódik az iskolatejprogram, amelynek keretében az idei első félévben mintegy 576 ezer gyermek juthat tejtermékekhez. László Boglár hozzátette: a családügyi tárca kiterjesztette az ingyenes étkeztetés lehetőségét a rászoruló alsó tagozatosokra is. Szólt arról is, hogy a védőnői hálózat majdnem kétszer annyi iskolai védőnővel áll rendelkezésre az idei tanévtől kezdve, mint a megelőző években. A most induló tanévtől válik teljessé az ingyenes tankönyvellátás rendszere az újonnan belépő 9–13. évfolyamos kedvezményezettekkel – fogalmazott.
A belügyi tárca a közlekedésbiztonsági előkészítő munka mellett elkezdte azoknak a rendőröknek a felkészítését, akik például drogmegelőzési programban vesznek részt – folytatta László Boglár, aki megemlítette azt is:a tanévkezdéstől használhatóak a BKSZ egyesített bérletei is – ez mintegy 16 ezer bérlettel utazó diákot érint.
A Nemzeti Sporthivatal ebben a tanévben is támogatja a diákok szabadidős sporttevékenységét. Az első iskolai félévében 12 millió forintot fordítanak a halmozottan hátrányos helyzetű diákok sportolási lehetőségeinek biztosítására, és 181,5 millió forintot különítettek el a Beruházás a XXI. század iskolájába pályázati program végrehajtására.
Szeptember elsejétől 0,7 százalékponttal csökken a hallgatói hitel kamatlába, a kamat így 11,25 százalékra mérséklődőtt, a felvehető maximális havi összeg 25-ről 30 ezer forintra nő – mondta a kormányszóvivő.
A hírközlési tárca a közháló segítségével az összes magyarországi közoktatási intézményben szélessávú internet-hozzáférést ígér az év végére, illetve a következő év elejére – hangzott el a sajtótájékoztatón.
A kormány nem teljesítette választási ígéreteit: nem lettek ingyenesek a tankönyvek, az étkeztetés, az utazás, nem létesítettek tízezer új kollégiumi férőhelyet, s még a mostani csökkentés ellenére is magas a diákhitel kamata – reagált a kormányszóvivő által bejelentettekre Sió László (Fidesz).
Az ellenzéki politikus kitért az iskolabezárásokra, -átszervezésekre is: mint mondta, több mint ötszáz intézmény kényszerült belső átszervezésekre, csoportösszevonásokra, illetve elbocsátásokra, és több mint kétszáz óvoda, iskola megszüntetéséről, átszervezéséről döntöttek a fenntartók.
A Fidesz szakpolitikusa szerint semmi oka sincs a kormánynak a dicsekvésre; utalt az idei érettségibotrányra, illetve a felvételire, valamint arra, hogy a felsőoktatási törvény az Alkotmánybíróság előtt van. Sió László szerint a kormánynak legalább azt az állapotot kellene biztosítania, ami 2002 tavaszán volt az oktatás területén.
(Híradó, MNO)