Már régen is a halászok réme volt a vörös dagálynak (angolul red tide) hívott, sok tengerben vagy óceánban élő halfajtát, egyéb állatot és növényzetet elpusztító ragály. A vörös dagály néhány tengeri algafajta (alexandrium fundyense, alexandrium tamarense) robbanásszerű túlszaporodását jelenti, azt a nehezen helyrehozható állapotot, mikor a tengervízben úszó, a normális mennyiségűnél nagyobb algatömeg olyan sok neurotoxint bocsát ki, hogy ez a mérgező anyag elvonja a vízben található oxigént a halak, tengeri tehenek, csigák, kagylók és a vízi növények – vagyis a környező tengeri élővilág elől.
A Fish and Wildlife Research Institute (a floridai Hal és Vadgazdálkodási Kutató Intézet) és a dél-floridai egyetem munkatársai a múlt héten a sűrűn lakott Tampai-öbölben és a várostól északra, a Mexikói-öböl kb. 50 km-es körzetében igyekeztek feltérképezni a helyzetet, és megállapítani az eddig keletkezett károkat.
„A helyzet súlyos, sajnos elpusztult halak és kagylók tömegével találkoztunk, de a búvárok már azt is látták, hogy néhány olyan fertőzött területen, ahol korábban nem volt életnek semmi nyoma, ott már eltűnőben van a betegség és ismét megjelentek a csoportban úszó halfajták” – jelentette ki bizakodva Jeremy Lake, a vizsgálatot végző kutatócsoport vezetője.
Mivel a vörös dagályt okozó algák sokszor a parttól távoli, mélyebb vízekben élnek, azért az elpusztult halak következtében fellépő járványveszély vagy egyéb egészségügyi problémák nem fenyegetik az évente Floridába látogató sok millió turista egészségét.
A vörös dagály egyedül az Atlanti-óceán partján fekvő észak-keleti Massachusetts állam halászainak és kagylótermelőinek az idén eddig heti 3 millió dollár kárt okozott.
(Forrás: Florida Fish and Wildlife Research Institute, National Oceanic and Atmospheric Administration, New England Red Tide Information Center, The Boston Herald)

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével