Újra támadnak az algák

Ismét támadnak az algák, és tonnaszámra pusztulnak a halak és a tengeri növények. Idén az Egyesült Államok partvidékein a legnagyobb veszély a floridai fésziget nyugati oldalának középső szakaszát, Massachusetts és Maine államok Atlanti-óceánnal érintkező partjait fenyegeti.

Jack Corn
2005. 08. 17. 5:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már régen is a halászok réme volt a vörös dagálynak (angolul red tide) hívott, sok tengerben vagy óceánban élő halfajtát, egyéb állatot és növényzetet elpusztító ragály. A vörös dagály néhány tengeri algafajta (alexandrium fundyense, alexandrium tamarense) robbanásszerű túlszaporodását jelenti, azt a nehezen helyrehozható állapotot, mikor a tengervízben úszó, a normális mennyiségűnél nagyobb algatömeg olyan sok neurotoxint bocsát ki, hogy ez a mérgező anyag elvonja a vízben található oxigént a halak, tengeri tehenek, csigák, kagylók és a vízi növények – vagyis a környező tengeri élővilág elől.

A Fish and Wildlife Research Institute (a floridai Hal és Vadgazdálkodási Kutató Intézet) és a dél-floridai egyetem munkatársai a múlt héten a sűrűn lakott Tampai-öbölben és a várostól északra, a Mexikói-öböl kb. 50 km-es körzetében igyekeztek feltérképezni a helyzetet, és megállapítani az eddig keletkezett károkat.

„A helyzet súlyos, sajnos elpusztult halak és kagylók tömegével találkoztunk, de a búvárok már azt is látták, hogy néhány olyan fertőzött területen, ahol korábban nem volt életnek semmi nyoma, ott már eltűnőben van a betegség és ismét megjelentek a csoportban úszó halfajták” – jelentette ki bizakodva Jeremy Lake, a vizsgálatot végző kutatócsoport vezetője.

Mivel a vörös dagályt okozó algák sokszor a parttól távoli, mélyebb vízekben élnek, azért az elpusztult halak következtében fellépő járványveszély vagy egyéb egészségügyi problémák nem fenyegetik az évente Floridába látogató sok millió turista egészségét.

A vörös dagály egyedül az Atlanti-óceán partján fekvő észak-keleti Massachusetts állam halászainak és kagylótermelőinek az idén eddig heti 3 millió dollár kárt okozott.

(Forrás: Florida Fish and Wildlife Research Institute, National Oceanic and Atmospheric Administration, New England Red Tide Information Center, The Boston Herald)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.