Ünnep Szváziföldön a szexuális örömök betiltása napján

Állami munkaszünettel és egész napon át tartó ünnepségsorozattal tette emlékezetessé a keddi napot III. Mswati, Szváziföld királya.

Jack Corn
2005. 08. 25. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezen a jeles napon érvénytelenítette az uralkodó azt az egész világon párját ritkító rendeletét, amivel az AIDS visszaszorítása érdekében négy évvel ezelőtt megtiltotta a 18 éven aluli lányoknak a szexuális örömöket. A kiskorú lányoknak egy bojtos pamutsálat kellett hordaniuk, amivel azt bizonyították a külvilágnak, hogy számukra még teljesen ismeretlen a nemi élet. Ha egy szvázi fiatalembernek a királyi tilalom ellenére mégis sikerült meghódítani egy bojttal megjelölt ifjú hölgyet, akkor a lány szülei elpostázták a sálat a fiú szüleinek és a lány az elvesztett bojtja helyett egy marhával lett gazdagabb. A jövendőbeli kérők így könnyebb szívvel mondhattak le a Szváziföldön is ritkaságszámba menő szűz feleségről, mert a nagy kincsnek számító szarvasmarha bőven kárpótolta az új vőlegény számára az első éjszaka örömeit.

A törvénytisztelő király 2001-ben, alig két hónappal a mindenki által utált és mellőzött bojtrendelete életbe lépése után már jó példát mutatott népének, és küldött egy szép nagy marhát az általa kiszemelt 17 éves lánynak, akiből a sikeres teszt után a férfiereje teljében levő uralkodó 9. felesége lett. Azóta a királynak még több neje van, az idén augusztusban felvett utolsó leltárkor 17 feleséget, 1 terhes menyasszonyt, 27 gyereket és több mint 300 közvetlen rokont számoltak össze.

Az alig egymillió lakosú kis dél-afrikai országban azért nem árt óvatosnak lenni, mikor valaki a buja gondolatait szeretné a gyakorlatba átültetni. Szváziföld lakosságának közel fele, 40-45 százaléka AIDS-es, a terhes lányoknak, asszonyoknak pedig 42,6 százaléka AIDS-es vagy HIV vírussal fertőzött, a bojtos korosztályba tartozó 11-18 éves lányok közül minden harmadik halálra van ítélve a testükben születésük óta hordott vagy gyerekkorban szerzett HIV vírus miatt, és évente több mint 30 ezer ember hal meg ebben a járványszerű méreteket öltött betegségben. A WHO legutóbbi felmérése szerint itt van a világon a legtöbb AIDS-es beteg, mára már megelőzték az eddigi csúcstartó Botswanát is.

Amíg a legtöbb férfinak egy asszony is sok, vagy jobbik esetben bőven elég, addig a szvázik jó étvágyú királyát semmi és senki sem tudja elriasztani a házasélet örömeinek feneketlen hajszolásától. A jövő héten ismét hetedhét országra szóló eseményre kerül sor a királyi udvarban: Afrika déli országaiból több mint 20 ezer fiatal lány utazik az uralkodó 19. feleségét kiválasztó több napos fesztiválra, ahol a szokásoknak megfelelően a jelöltek félmeztelenül és rövid háncsszoknyában táncolnak majd őfelsége előtt, így könnyítve meg számára a nehéznek ígérkező döntést.

A 37 éves Mswatinak igyekeznie kell, ha meg szeretné dönteni apjának a rekordját. II Sobhuza 1921-től kezdődően 61 éven át ült a trónon és a király 82 éves korában bekövetkezett halálakor a számlálóbiztosok több mint 70 feleség adatait vették fel az örökösök listájára. A hiányos anyakönyvekre való hivatkozással az angol, dél-afrikai és szvázi történészek mind a mai napig nem tudták Sobhuza asszonyainak és gyerekeinek a pontos számát megállapítani.

(Forrás: Guardian, The Washington Post, BBC World News)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.