A köztársasági elnök nem kommentálta, miért kellene Ruskot funkciójából visszahívni, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az alkotmány szellemében jár el és muszáj figyelembe vennie a miniszterelnök javaslatát, amelyt Dzurinda nyújtot be neki. Ga¹paroviè szerint a helyzet olyan mértékben elmérgesedett, hogy el kellett fogadnia a javslatot. Megjegyezte: a kormánynak így is annyi problémája van – nemcsak Ruskoval összefüggésben – hogy hasonló lépést már hamarabb meg kellett volna tenni.
Ismeretes: Dzurinda eredetileg hétfőig adott időt Ruskonak a távozásra, de a miniszter újabb botránya miatt szerda 10 óráig meghosszabbította az ultimátumot. Szlovák napilapok szerint Rusko újabb botránya fél milliárd koronáról szól, amely gyanús körülmények között vándorolt a vállalkozásfejlesztési állami ügynökségtől egy kassai magáncéghez. Dzurinda hétfőn úgy nyilatkozott az ügyről, hogy az átutalás Rusko tudtával történhetett meg. A gazdasági miniszter a vádakat mindenesetre visszautasítja és büntetőfeljelentést tett az ügyben.
Rusko hétfőn eredetileg koalíciós partnereit akarta meggyőzni arról, hogy Bla¹konak, az egykori, és azóta elhalálozott vállalkozónak, kifizette 100 millió koronás tarozását. A koalíciós pártok képviselőit azonban nem érdekelte a magyarázkodó tájékoztató, a Rusko által bemutatott dokumentumokat senki nem nézte meg.
Rusko váltóival kapcsolatos botrány már három hete ismert. A gazdasági miniszter még a Markiza kereskedelmi televízió egykori tulajdonosa valamivel több, mint 100 millió korona értékben írt alá váltót, amelynek értékét – ha egyáltalán visszavizette – mindezidáig nem nyilvános forrásból térítette meg.
Rusko lemondását először a Szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) vetette fel: a párt kijelentette, ha a miniszter nem mond le, a kormány ebben az összetételben nem tud tovább működni. Később a miniszter lemondását sürgette Miklás Dzurindánál a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke, Bugár Béla is.

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront