10 százalékos lesz a kamat- és árfolyamnyereség-adó

2007-től 10 százalékos adó terheli a kamatból és az árfolyamból származó nyereségeket – jelentette be Veres János pénzügyminiszter a kormányfővel és a Budapesti Értéktőzsde elnökével tartott tájékoztatón. Az SZDSZ és a Fidesz már jelezte, hogy nem támogatnák az előterjesztést, vagyis vélhetően módosító indítványokat nyújtanak be kigolyózására.

MNO
2005. 09. 19. 9:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2007. január 1-től bevezetésre kerül az egységes, 10 százalékos árfolyamnyereség- és kamatadó, a tőzsdei társaságok által fizetett osztalékot terhelő adó pedig a korábbi 25 helyett szintén 10 százalékkal adózik magánszemélyek esetében – jelentette be Veres János pénzügyminiszter Gyurcsány Ferenc kormányfővel és Szalay-Berzeviczy Attila, BÉT elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón. Éves szinten 50 ezer forint alatti nyereség jelent mentességet.

A tőkepiac élénkítő megállapodás értelmében a kabinet 100 millió forinttal támogatja a hazai középvállalalatok tőzsdei bevezetését. Döntés született arról is, hogy 2006-tól a nyugdíjpénztárak ötéves hozamjelentései általánossá és kötelezővé válnak az összehasonlíthatóság miatt.

Veres bejelentette: 2007-től az adórendszerben is megjelenik a kedvezményes nyugdíj-előtakarékosság, az itt vezetett hozamok árfolyamnyereség-adó mentesek lesznek, míg a személyi jövedelemadóból levonható kedvezmény a befizetett összeg 30 százalékáig, évi maximum 100 ezer forintig terjed ki.

Korábban 80–150 ezer forint jövedelemsávban tervezték meghatározni az árfolyamnyereség- és kamatadó határát. Ez azt jelentette volna, hogy a jelenlegi kamatkondíciók mellett 1,66–1,8 millió forint betétállomány után már biztosan fizetni kellene a kamatadót. Az viszont nem változott az eredeti koncepcióhoz képest, hogy az árfolyamnyereség adóalapjának kiszámításakor figyelembe lehet majd venni a veszteségeket is.

Azt egyelőre nem tudni, hogy a korábbi terveknek megfelelően 2010-ben 18 százalékra emelkedik-e a kamat- és árfolyamnyereség-adó, aminek a mértéke az évtized végére megegyezne a külön adózó jövedelmek adóterhével. Kérdés, mi lesz a tőzsdeelnök azon óhajával, hogy a befektetési alapok és a nyugdíjpénztárak nyereségét ne adóztassák meg. Azon kívánsága, hogy az adó mértéke 5 százalékról induljon, és fokozatosan emelkedjen 10 százalékra, nem valósult meg.

Nem tűnik viszont biztosítottnak a kamat- és árfolyamnyereség-adó parlamenti támogatottsága, miután várhatóan egyedül a szocialista frakció szavazna a bevezetése mellett. Az SZDSZ és a Fidesz már jelezte, hogy nem támogatnák az előterjesztést, vagyis vélhetően módosító indítványokat nyújtanak be kigolyózására.

A BÉT elnöke felkérte az ellenzéki pártokat: a bejelentett szakmai lépéseket támogassák a hosszútávú gondolkodás jegyében.

Forrás: Napi Gazdaság, portfolio.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.