2007. január 1-től bevezetésre kerül az egységes, 10 százalékos árfolyamnyereség- és kamatadó, a tőzsdei társaságok által fizetett osztalékot terhelő adó pedig a korábbi 25 helyett szintén 10 százalékkal adózik magánszemélyek esetében – jelentette be Veres János pénzügyminiszter Gyurcsány Ferenc kormányfővel és Szalay-Berzeviczy Attila, BÉT elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón. Éves szinten 50 ezer forint alatti nyereség jelent mentességet.
A tőkepiac élénkítő megállapodás értelmében a kabinet 100 millió forinttal támogatja a hazai középvállalalatok tőzsdei bevezetését. Döntés született arról is, hogy 2006-tól a nyugdíjpénztárak ötéves hozamjelentései általánossá és kötelezővé válnak az összehasonlíthatóság miatt.
Veres bejelentette: 2007-től az adórendszerben is megjelenik a kedvezményes nyugdíj-előtakarékosság, az itt vezetett hozamok árfolyamnyereség-adó mentesek lesznek, míg a személyi jövedelemadóból levonható kedvezmény a befizetett összeg 30 százalékáig, évi maximum 100 ezer forintig terjed ki.
Korábban 80–150 ezer forint jövedelemsávban tervezték meghatározni az árfolyamnyereség- és kamatadó határát. Ez azt jelentette volna, hogy a jelenlegi kamatkondíciók mellett 1,66–1,8 millió forint betétállomány után már biztosan fizetni kellene a kamatadót. Az viszont nem változott az eredeti koncepcióhoz képest, hogy az árfolyamnyereség adóalapjának kiszámításakor figyelembe lehet majd venni a veszteségeket is.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a korábbi terveknek megfelelően 2010-ben 18 százalékra emelkedik-e a kamat- és árfolyamnyereség-adó, aminek a mértéke az évtized végére megegyezne a külön adózó jövedelmek adóterhével. Kérdés, mi lesz a tőzsdeelnök azon óhajával, hogy a befektetési alapok és a nyugdíjpénztárak nyereségét ne adóztassák meg. Azon kívánsága, hogy az adó mértéke 5 százalékról induljon, és fokozatosan emelkedjen 10 százalékra, nem valósult meg.
Nem tűnik viszont biztosítottnak a kamat- és árfolyamnyereség-adó parlamenti támogatottsága, miután várhatóan egyedül a szocialista frakció szavazna a bevezetése mellett. Az SZDSZ és a Fidesz már jelezte, hogy nem támogatnák az előterjesztést, vagyis vélhetően módosító indítványokat nyújtanak be kigolyózására.
A BÉT elnöke felkérte az ellenzéki pártokat: a bejelentett szakmai lépéseket támogassák a hosszútávú gondolkodás jegyében.
Forrás: Napi Gazdaság, portfolio.hu
Egy tragédiára emlékezett Diogo Jota, mielőtt gólt szerzett Magyarországon
