Az EP sürgősségi vitát kezdeményez a vajdasági helyzetről

Sürgősségi vitát kezdeményez az Európai Parlament következő plenáris ülésén az EP-nek a délkelet-európai országokkal fenntartott kapcsolatokért felelős delegációja a Vajdaságban kialakult helyzet miatt. Az Európai Parlamentbe várják a Vajdasági Magyar Szövetség elnökét, valamint a szerb kormány képviselőjét annak érdekében, hogy megtárgyalják a tartományban kialakult helyzetet.

MNO
2005. 09. 14. 15:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A delegáció nevében az elnöklő Doris Pack levelet ír Javier Solanának, az EU-tagországok közös kül- és biztonságpolitikai képviselőjének, és ebben figyelmeztet arra a biztonsági kockázatra, amely a Vajdaságban megjelent. A delegáció levelet küld Vojislav Kostunica szerb miniszterelnöknek, melyben kitérnek a temerini helyzetre, a magyarok elleni ottani eljárásra is.

A szerb demokratizálódás támogatását szolgáló költségvetési módosító javaslatot közösen kidolgozó Szent-Iványi István és Tabajdi Csaba kijelentették: meggyőződésük, hogy a kérdést nem a szerb kormányzat megbüntetésével, hanem a szerbiai demokratizálódási folyamat támogatásával lehet csak megoldani, míg Becsey Zsolt (Fidesz) szerint inkább azt kellene elérni, hogy átcsoportosítás legyen a gazdasági célokból az emberi jogi célokra a Szerbiának jutó kiadásokon belül.

Becsey Zsolt, a Fidesz képviselője az ülés után közölte: konszenzus volt abban, hogy nem kielégítőek a szerb vezetés válaszai, bár azok jó szándékról árulkodnak. Becsey hozzátette: lesz egy EP-meghallgatás a kérdésben október 13-án Brüsszelben, amelyre minden érintettet meghívtak.

Tabajdi Csaba, az MSZP képviselője kijelentette: az EP képviselők aggódnak a vajdasági kisebbségek, a magyarság helyzete miatt. A politikus emlékeztetett: egy éve fogadta el az EP azt a határozatát, melyben elítélte a kisebbségek elleni erőszakos cselekményeket a Vajdaságban, ám és egy év alatt szinte semmilyen változás nem történt. Tabajdi hozzátette: a szerb miniszterelnök azt ígérte, hogy két bizottságot hoznak létre. Az egyik a már elkövetett erőszakos cselekedeteket vizsgálta volna, a másiknak pedig a kisebbség ellenes atrocitások megelőzése lett volna a feladata, ám egyik sem kezdte el a munkát – közölte a MSZP képviselője, aki hozzátette: az EP folytatja a nyomásgyakorlást.

(Forrás: Hír TV, Info Rádió, Magyar Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.