A delegáció nevében az elnöklő Doris Pack levelet ír Javier Solanának, az EU-tagországok közös kül- és biztonságpolitikai képviselőjének, és ebben figyelmeztet arra a biztonsági kockázatra, amely a Vajdaságban megjelent. A delegáció levelet küld Vojislav Kostunica szerb miniszterelnöknek, melyben kitérnek a temerini helyzetre, a magyarok elleni ottani eljárásra is.
A szerb demokratizálódás támogatását szolgáló költségvetési módosító javaslatot közösen kidolgozó Szent-Iványi István és Tabajdi Csaba kijelentették: meggyőződésük, hogy a kérdést nem a szerb kormányzat megbüntetésével, hanem a szerbiai demokratizálódási folyamat támogatásával lehet csak megoldani, míg Becsey Zsolt (Fidesz) szerint inkább azt kellene elérni, hogy átcsoportosítás legyen a gazdasági célokból az emberi jogi célokra a Szerbiának jutó kiadásokon belül.
Becsey Zsolt, a Fidesz képviselője az ülés után közölte: konszenzus volt abban, hogy nem kielégítőek a szerb vezetés válaszai, bár azok jó szándékról árulkodnak. Becsey hozzátette: lesz egy EP-meghallgatás a kérdésben október 13-án Brüsszelben, amelyre minden érintettet meghívtak.
Tabajdi Csaba, az MSZP képviselője kijelentette: az EP képviselők aggódnak a vajdasági kisebbségek, a magyarság helyzete miatt. A politikus emlékeztetett: egy éve fogadta el az EP azt a határozatát, melyben elítélte a kisebbségek elleni erőszakos cselekményeket a Vajdaságban, ám és egy év alatt szinte semmilyen változás nem történt. Tabajdi hozzátette: a szerb miniszterelnök azt ígérte, hogy két bizottságot hoznak létre. Az egyik a már elkövetett erőszakos cselekedeteket vizsgálta volna, a másiknak pedig a kisebbség ellenes atrocitások megelőzése lett volna a feladata, ám egyik sem kezdte el a munkát – közölte a MSZP képviselője, aki hozzátette: az EP folytatja a nyomásgyakorlást.
(Forrás: Hír TV, Info Rádió, Magyar Rádió)
Nagyon ritka, hogy egy hivatalban lévő miniszterelnök ilyen interjút ad
