Bírálat a magyar atomprojektnek

Az olajválság az atomenergia reneszánszához vezet – írja a Die Presse, górcső alá véve egyebek mellett a magyar energiapolitikáját. Egy magyar tanulmány szerint a dohányzás nem olyan nagy infarktusrizikó, mint a munkanélküliség, vagy a munkahely elvesztésétől való félelem – cikkezik a Basler Zeitung.

2005. 09. 13. 8:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák lap Az olajválság az atomenergia reneszánszához vezet című írásában foglalkozik a szomszédos országok, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia energiapolitikájával.

Az olajárak folyamatos emelkedésére Ausztria számos szomszédja új atomerőművek építésével, illetve a régiek üzemben tartásának meghosszabbításával kíván reagálni.

Magyarország is azon országok közé tartozik, mely élni óhajt a „nukleáris lehetőséggel”: az elmúlt hét szerdáján a budapesti kormány „elvi hozzájárulását adta” a paksi atomerőmű üzemidejének 20 évvel történő meghosszabbításához. László Boglár nyilatkozata szerint számos szakértő vizsgálata igazolta, hogy minden az üzemidő meghosszabbításához szükséges biztonsági előírás teljesíthető. A projekt a szóvivőnő szerint „technikailag kivitelezhető és gazdaságilag egyértelműen hatékony”. A paksi erőműben 2003-ban egy súlyos üzemzavar keletkezett, mely a hétosztatú Ines-skálán hármas erősségűnek számított, amikor a kettes blokkból radioaktív gáz szabadult ki.

A „Global 2000” környezetvédelmi szervezet bírálta a paksi atomerőmű üzemidejének meghosszabbítását. Véleményük szerint attól kell tartani, „hogy a magyar kormány megkísérli megelőlegezni a környezetvédelmi vizsgálatok eredményét, és ezzel gyakorlatilag megkerüli azokat”.

Éles hangon kritizálta az atomprojekteket az osztrák zöldek helyettes vezetője, Eva Glawischnig is, aki egyenesen „fatális tévedésről” beszélt. Szerinte a horribilis olajárakra és a növekvő elektromos áramfelhasználásra semmi esetre sem lehet válasz a veszélyes atomenergia. Ezzel szemben például Szlovénia úgy érvel, hogy az atomerőmű építése alig drágább, mint a szénerőműveké, viszont az így nyert áram sokkal olcsóbb.

Basler Zeitung (baz.ch)

A svájci napilap A munkanélküliség veszélyesebb a szívre, mint a dohányzás címmel ismertet egy magyar tanulmányt.

A munkahely elvesztésétől való félelem, valamint a felettesek atyáskodása egy globalizált gazdaságban a depressziós esetek és szívbetegségek számának növekedéséhez vezet. Tudósok a kairói pszichiátriai világkongresszuson arról számoltak be hétfőn, hogy az alkalmazottak minél kevésbé képesek befolyásolni munkahelyi környezetüket és szakmai jövőjüket, annál nagyobb a megbetegedésük kockázata. Ezt bizonyítja egy magyar tanulmány, amely szerint maga a dohányzás sem olyan nagy infarktusrizikó, mint a munkanélküliség, vagy a munkahely elvesztésétől való félelem.

Magyarországon a gazdasági átalakulás kiváltotta stressz az elmúlt 15 évben a Semmelweis Egyetemen oktató Kopp Mária kutatásai szerint érzékelhetően alacsonyabb életkori várakozásokhoz vezetett. A legfontosabb stressz tényezők a másod- és harmadállások, a hétvégi munka, valamint a szakmai karrier megtervezhetőségének hiánya.

Japánban attól is szenvednek a az alkalmazottak, hogy már a munkahelyen sem érvényesek a hagyományos szabályok. Ide számítják japán pszichiáterek a rangidősség elvének megszűntét előléptetéseknél, valamint a korábban ritkaságszámba menő munkahely-változtatásokat. A Világ Egészségügyi Szervezet (WHO) adata szerint a „pszichikai problémák valamint a stressz által kiváltott zavarok számítanak a Európában a legfontosabb korai haláloknak.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.