Depardieu visszavonul?

Hat palack bort is megiszik naponta Gérard Depardieu, aki a borászatért felhagyna a színészi mesteséggel – írja a Focus. Egyre több bírálat éri a brit EU-elnökséget – olvasható a Die Pressében. A Wiesbadener Tagblatt a Németországba illegálisan becsempészett magyarországi munkavállalókról cikkez. Az EU kifosztja Törökországot, miközben a megígért támogatásokat nem fizeti ki – így a Welt.

2005. 09. 28. 8:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Focus (focus.msn.de)

Franciaország egyik legsikeresebb borivójának, Gérard Depardieunak elege van a színészi hivatásából – írja a Focus müncheni hírmagazin. A visszavonulás gondolatával foglalkozik, hogy valóban csak azokkal az emberekkel találkozhasson, akiket kedvel.

Az elmúlt három évtizedben, távol a rivaldafénytől Depardieu egy kisebb borbirodalmat vásárolt össze. Birtokokkal rendelkezik Burgundiától, Médocon, Languedocon keresztül egészen Szicíliáig. De gyengéje mindig is a „Chateau Tigné“ birtok volt a Loire-völgyében, azon a környéken, ahol megszületett.

Azt, hogy saját borainak ő a legnagyobb fogyasztója, azt szívesen elismeri. Egy BBC műsorban úgy fogalmazott: naponta négy-hat palackot iszik meg. Ez lehet, hogy neki is soknak tűnik, de a vörös borok iránti szerelme – mint mondja – nyilvánvalóan szervi okokkal magyarázható: „azt hiszem, édesanyám magzatvize borból volt“.

Láthatóan már eddig is komolyabban vette a bort, mint színészi hivatását, ezért gyakran lógott a forgatásokról. Depardieu és borásza 1996-ban elkészítette a Cuvée Cyrano nevű Tigné-i csúcsborát. A GaultMillau tekintélyes borkalauz azonban éles kritikát fogalmazott meg a nedűről: „kolosszális cserzőanyag, egy őrült bor” – írja a lap, hozzátéve: el kell hajítani a borospince kulcsát, és meg kell várni, amíg a zár teljesen elrozsdásodik – hogy a fogyasztók minél később jussanak hozzá.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilap a brit EU-elnökség félidejének mérlegét vonja meg. Nemcsak egyes EP-képviselők, de a brüsszeli bizottság tagjai is bírálják az elnökséget a hiányzó lépések miatt – írja a lap a brit EU-elnökség első három hónapjáról. Hozzáteszik: sem az uniós költségvetés, sem az EU-alkotmány ügyében, illetve fontos integrációs kérdésekben sincs számottevő előrelépés. London csak ott volt eddig képes bármilyen eredményt felmutatni, ahol maga is érdekelt, ilyen például az uniós kémiai előírásoknak vagy a török csatlakozás felgyorsításának a kérdése.

A volt francia elnök, Valery Giscard d'Estaing – aki elsődlegesen az alkotmány ratifikációjára ügyel – úgy fogalmazott: a brit elnökség eddigi hozománya valójában nagyon kevés. A távozó lengyel Európa-miniszter, Jaroslaw Pietras is igen gyenge bizonyítványt állított ki a britekről. Egy BBC-interjúban rámutatott arra, hogy Nagy-Britannia a pénzügyi egyeztetések során csak minimális szinten törekedett a megegyezésre. Ugyanazt állította az EU költségvetési biztosa, Dalia Grybauskaite is, aki aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az uniós költségvetés terén bármilyen késlekedés sokba fog kerülni a tagállamoknak. Ennek ellenére Tony Blair kormánya már a múlt decemberben hajthatatlan álláspontjával megtorpedózta az uniós csúcson a pénzügyi tárgyalásokat, és most sem szándékozik véleményét felülvizsgálni. Továbbra is csak akkor hajlandóak az uniós kedvezményeik felülvizsgálatára, ha egyúttal Brüsszel radikálisan átalakítja azt a mezőgazdasági támogatási rendszert, melyből London kevéssé profitál.

Wiesbadener Tagblatt (wiesbadener-tagblatt.de)

A hesseni tartományi lapja a Németországba illegálisan becsempészett magyarországi munkavállalók újabb esetével foglalkozik. A Szövetségi Munkaügyi Ügynökség hesseni tartományi igazgatóságának több munkatársa ellen korrupciós ügyben nyomozás folyik – írja a lap. A frankfurti államügyészség nyilatkozata szerint kelet-európai építőipari cégek munkaengedélyeinek kiadása kapcsán fizették le őket. A meggyanúsítottak pontos számáról, a szóban forgó kenőpénzek nagyságáról Thomas Bechtel főállamügyész nem adott információt. A Munkaügyi Ügynökséget tájékoztatták a nyomozás állásáról.

A média négy gyanúsítottról tud, akik úgynevezett munkavállalási engedélyeket adtak ki az illetékességi körükbe tartozó magyar, román, cseh és szlovák cégeknek. Az államügyészség azt veti a cégek szemére, hogy üzletszerűen és nagy számban csempésztek be magyarországi munkavállalókat Németországba. A Szövetségi Munkaügyi Ügynökség az ártatlanság vélelmére hivatkozva egyelőre nem látja okát a következtetések levonásának, így a szóban forgó munkatársakat sem „szabadságolták”.

Welt (welt.de)

A konzervatív napilap A nyugatosítás meggyengítette Törökországot című írásában számol be az uniós csatlakozás kapcsán ott folyó vitákról. Az iszlamisták és nacionalisták mellett az EU-ellenzők harmadik befolyásos csoportja azon közgazdászokból és akadémikusokból áll, akik szerint az EU már most is gyarmatosítja és kifosztja Törökországot, és ez a helyzet csak tovább romlana az ország teljes jogú tagsága esetén – írja a lap. Alaptézisük szerint Törökország az 1996-os vámunióval olyan egyoldalú kötelezettségeket vállalt el és teljesített, amelyek rendkívül súlyos gazdasági veszteségeket jelentenek a számukra, ugyanakkor az EU egyszerűen nem tartja be megállapodásokat.

„Törökország külkereskedelmi politikáját már most is az EU diktálja” – nyilatkozza a lapnak a közgazdász Erol Manisali. „A vámunió miatt az EU harmadik országgal megkötött megállapodásai számunkra kötelezőek. Így elárasztja a piacunkat az olcsó kínai árú, a Brüsszel és Peking közötti megállapodás miatt – fogalmaz Manisali.

Ugyanígy látja a helyzetet Sinan Aygün, az ankarai kereskedelmi kamara vezetője. Mint mondja, Törökország megnyitotta az EU számára piacát, Brüsszel azonban a megígért előkészítő támogatásokat nem fizette ki, mert azt Görögország megakadályozta. Véleménye szerint eddig már közel 100 milliárd dolláros kár érte Törökországot. Úgy véli: az a haszon, amit az EU a Törökországgal folytatott kereskedelemből nyer, olyan hatalmas, hogy „ebből finanszírozzák az uniós deficit egyharmadát.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.