Elindult a gazdasági konzultáció

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke ma bemutatta a gazdasági konzultációt. A következő hónapokban fórumokon, az interneten és levélben kérik a gazdaság legfontosabb szereplőinek véleményét a magyar gazdaságpolitikáról. A gazdasági konzultációt Matolcsy György vezeti, szakértőként dolgozik majd Parragh László, Tolnai Lajos és Székely Péter.

MNO
2005. 09. 14. 13:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mai nappal elindult a gazdasági konzultáció – jelentette be mai sajtótájékoztatóján Orbán Viktor. Ezúttal nem egy kész programról akarják az embereket meggyőzni, hanem előbb szeretnék meghallgatni őket és megkérdezni a véleményüket – fogalmazott a Fidesz elnöke. Mint mondta, a konzultációt Matolcsy György vezeti, de szakértőként dolgozik majd Parragh László, Tolnai Lajos, Székely Péter is. – Ha a gazdasági konzultációt sikerül végigvinni, akkor sikerül a magyarországi gazdasági és politikai viták egy részét ebből a magyar provincializmusból kiszakítani – hangsúlyozta Orbán Viktor. Hozzátette: hazánkban gazdasági kérdésekben olyan viták zajlanak, amelyeken a nyugati világ régen túlesett. A gazdasági konzultáció ablakot nyithat a jelenlegi nyugat-európai gazdasági vitákra is – jegyezte meg a volt miniszterelnök.

Matolcsy György egy politikai korszakváltás kezdetének nevezte a konzultáció-sorozatot, amely megalapozhatja a következő tizenöt év gazdaságpolitikáját. A polgári kormány gazdasági minisztere közölte: arra kérték levélben a különböző szakszervezeteket, kamarákat, egyesületeket, hogy küldjék el számukra eddigi elemzéseiket, javaslataikat.

Orbán Viktor még a Fidesz júniusi kongresszusán tett javaslatot a gazdasági konzultációra. Ennek középpontjában az áll, hogy a Fidesz által szükségesnek tartott jelentős adócsökkentés részleteit, a gazdaság minden szereplőjének megmutassák, és kibontakozzon a konzultáció végére egy szakmai konszenzus, egy szövetség, egy egyetértés, a magyar gazdasági élet szereplői és közöttük, a tekintetben, hogyan lehet végrehajtani legtöbb gazdasági haszonnal az adócsökkentést. Orbán Viktor akkor hangsúlyozta, hogy a konzultációt irányító csapat nem része a Fidesz hierarchiájának, nem áll pártirányítás alatt, így ő maga sem kíván beleszólni a munkájába, ugyanakkor több rendezvényen is részt vesz majd. Hozzátette: azt kéri Matolcsy György volt gazdasági minisztertől, hogy december közepére-végére készüljen el a dokumentum, amelyik magába foglalja a tapasztalataikat, és amely egy nemzeti konszenzus alapja lehet.

A sajtótájékoztatón bemutatták a program internetes honlapját (www.gazdasagikonzultacio.hu) is, ahová minden érdeklődő véleményét, hozzászólását várják. A gazdasági konzultáció keretében nyolc témában tesznek fel kérdéseket. Elsőként a gazdasági konzultációval kapcsolatban várják az észrevételeket. A következő kérdés, hogy mire épüljön az új magyar gazdasági modell. Mik legyenek a kitörési pontok? A harmadik az állam és az önkormányzatok, valamint egyének viszonya, például mely feladatokat lát el az állam, az önkormányzat és melyeket lehet piaci alapokon végezni, vagy nonprofit szervezethez kihelyezni. A negyedik kérdéskör a vállalkozások helyzetével foglalkozik, így például arra kíváncsiak, mi akadályozza a vállalkozások versenyképességének növekedését, vagy hol és hogyan kellene csökkenteni a bürokráciát, annak érdekében, hogy növekedjen a vállalkozások versenyképessége?

A Fidesz szerint elkerülhetetlen a radikális adócsökkentés, de hogy miként hajtsák végre, ezt a kérdést teszik fel a hallgatóságnak. A foglalkoztatással kapcsolatban egyebek között azt kérdezik, melyek a munkahelyek bővítésének legnagyobb akadályai vagy hogyan lehetne a jelenlegi szürkegazdaságot „kifehéríteni”? Az elkövetkezendő években több mint tízezer milliárd forintnyi fejlesztést lehetővé tevő európai uniós források nyílhatnak meg a magyarországi vállalkozások és települések előtt. Ezzel kapcsolatban olyan kérdésekhez lehet hozzászólni, mint például milyen gazdaságpolitikai és adminisztrációs változtatásokra van szükség ahhoz, hogy a hazai vállalkozók és települések nagyobb számban, és sikeresen vegyenek részt az uniós fejlesztési pályázatokon, vagy melyek a Második Nemzeti Fejlesztési terv főbb súlypontjai?

A gazdasági konzultáció szeptember közepétől december végéig tart majd.




Orbán Viktor már többször megkérdezte az embereket, de ha lehetősége volt rá, a végén „mindig azt csinálta, amit akart” – mondta a Távirati Irodának Burány Sándor (MSZP). A politikus szerint „a szélkakas módjára forgó Fidesznek” valójában nincs gazdaságpolitikája, nem az emberek véleményére kíváncsi, hanem hivatkozási alapot keres.

– Ha részt akarnak venni a gazdaságpolitika alakításában, akkor azt kérjük, hogy írják alá a másik három párt által jegyzett közös nyilatkozatot, és szavazzák meg a kormány öt éves adócsökkentési javaslatát – tette hozzá Burány Sándor.

Van valami abszurd abban, amikor egy MSZP-s képviselő szélkakasokról beszél. Azok, akik tizenöt évvel ezelőtt a Varsói Szerződés, a KGST, az egypártrendszer, a kizárólagos állami tulajdon védelmében mindent eszközt felhasználtak, pár év múlva kritikátlanul az EU, a NATO, a magántulajdon leglelkesebb hívei lettek – írja Révész Máriusz, a Fidesz szóvivője sajtóközleményében.

Hozzáteszi: a Fidesz gazdaságpolitikája nem kommunikációs teljesítményen nyugszik, hanem négy éves kormányzati cikluson. A diákhitel, a családi adókedvezmény, az otthonteremtés támogatása mindenki számára megteremtette a kiszámítható élet lehetőségét. Mindemellett az Orbán-kormány duplájára emelte a minimálbért, a 250 forintos árszintet meghaladó benzinár-emelkedés esetén pedig, a benzin jövedéki adóját befagyasztotta.

Felhívjuk Burány Sándor – az MSZP vezette kormány foglalkoztatáspolitikájáért egykor felelős miniszterének – figyelmét a pályakezdők, a magyar gazdák, a munka és megélhetés nélkül maradt emberek reménytelen helyzetére, miközben a gyurcsányi gazdaságpolitika csődjét próbálja kimagyarázni – tartalmazza a közlemény.

(Forrás: Magyar Rádió, Info Rádió, MTV Teletext, fideszfrakcio.hu, gazdasagikonzultacio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.