Gyurcsány: Lehetőséget kell látni az orosz cégek hazai jelenlétében

Az orosz társaságok magyarországi jelenlétében lehetőséget kell látni, és nem korlátozni azt – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Malév privatizációjával kapcsolatban, miután találkozott az orosz kormányfővel. A tárgyaláson szó volt arról is, hogy még az idén visszakerülhetnek a sárospataki könyvtár könyvei.

MNO
2005. 09. 20. 16:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök bízik abban, hogy a sárospataki református könyvtár könyvei még idén visszakerülhetnek Oroszországból – erről azután beszélt, hogy Budapesten tárgyalt az orosz miniszterelnökkel.

A visszaadásról már korábban elvi döntés született, ami a két ország közötti bizalom növekedését mutatja – mondta Mihail Fradkov. Az orosz parlament novemberben szavaz majd. A Sárospataki Református Kollégium könyveit a második világháború végén vitték a Szovjetunióba.

Elhangzott: bővül az agrárárucsere-forgalom, a magyar iparnak szüksége van az orosz együttműködésre az ásványolaj, a gázipar és az atomenergia terén.

Gyurcsány Ferenc a Malév privatizációjával kapcsolatban közölte: a Budapest Airport értékesítése után az ÁPV Rt. újra ki fogja írni a pályázatot. A kormányfő megjegyezte, hogy az orosz társaságok magyarországi jelenlétében lehetőséget kell látni, és nem korlátozni azt. (Az ÁPV Rt. korábban azért nem adta el az AirBridge Rt.-nek a Malévot, mert nem látta biztosítottnak, hogy az eladás után valóban többségi magyar tulajdonban maradt volna a nemzeti légitársaság.)

A két kormányfő jelenlétében az egészségügyi minisztériumok képviselői aláírták a következő öt évre szóló együttműködési megállapodást.

Mihail Fradkov főleg a gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok további fejlesztéséről folytat megbeszéléseket Budapesten. Az orosz kormányfő ma Sólyom László államfővel és Szili Katalin házelnökkel is találkozik.

Orbán: A Malév-privatizáció feltételei hátrányosak voltak hazánk számára

Az orosz miniszterelnök hazánkban tett munkalátogatása során ma délután találkozót folytatott Orbán Viktorral, a Fidesz elnökével.

Orbán Viktor a megbeszélést követően elmondta, a Fidesz mindig is nyitott volt az Oroszországgal való együttműködésre. Lezárult az az időszak, amikor akár a NATO-bővítés, akár a balkáni stabilizáció feszültséget keltett a magyar–orosz kapcsolatokban. A Fidesz nyitott arra, hogy a kölcsönös érdekek alapján támogassa a magyar–orosz gazdasági, politikai és kulturális kapcsolatok elmélyítését.

A Malév-privatizációjával kapcsolatban Orbán Viktor kifejtette, hogy a Fidesznek nincs kifogása az ellen, hogy az orosz tőke nagyobb szerepet vállaljon a magyar gazdaságban, hanem az üzlet konkrét feltételei voltak Magyarország számára hátrányosak.

Oroszország részt venne a paksi atomerőmű modernizálásában

Oroszország részt akar venni a paksi atomerőmű modernizálásában – közölte az orosz atomenergia-ügyi miniszter Budapesten. Az orosz kormányfő kíséretében Budapesten tárgyaló Alekszandr Rumjancev azt mondta: az állami kézben lévő egyik atomipari vállalat képes 2007-ben megkezdeni és 2012-re befejezni a munkát. A miniszter hozzátette: már tárgyalnak az orosz részvételről a paksi atomerőmű élettartamának meghosszabbítására kiírandó pályázaton. A tendert várhatóan jövőre hirdetik meg.

(Magyar Rádió, MTV Teletext, Info Rádió)




Mint ismert, a szeptember 14-i külföldi lapszemlébe olvashatták, hogy a Die Presse című konzervatív osztrák lapban Erich Hoorn Kelet-Európa erőlteti az kereskedelmet Oroszországgal címmel tudósít az új EU tagok és Moszkva gazdasági kapcsolatairól.

Az összes posztkommunista ország a kommunizmus 1989-es összeomlása után a Moszkvához fűződő régi gazdasági kapcsolatait elhanyagolta, illetve kiszorították őket erről az ígéretes piacról. A régi gazdasági kapcsolatok majdnem teljesen megszűntek. Csak a legutóbbi időben fedezték fel a azokat a hatalmas lehetőségeket, melyeket az orosz piac magába rejt és mozgósították ismét a régi politikai kapcsolatokat.
Különösen jelentős Magyarország 2000 és 2004 közötti időszakban bekövetkezett 27 százalékos piacvesztése, ami után Budapest az orosz piac 1,6 százalékát birtokolja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.