A Dél-afrikai Köztársaságban Rapex néven szeptember elején forgalomba hozott, és máris óriási népszerűségnek örvendő találmány gyakorlatilag egy még használatra váró óvszerhez hasonló kis tekercs, amit az előrelátó hölgyeknek a tamponhoz hasonlóan kell felhelyezni. Támadás esetén a hívatlan vendég ágaskodó gyökérhajtására a robbanó légzsák gyorsaságával rátekeredő gumicső azonnal fogságba ejti a meghívó nélkül érkező hímtagot, és a menetiránnyal szemben elhelyezett mikroszkopikus horgok miatt a gumicsapda eltávolíthatatlanul ott is marad.
A kellemetlen élmény miatt gyors zsugorodásnak induló harci szerkezetet nem is lehet kihúzni a számtalan kis horog fogságából, mert a latex alapanyagú gumi az elkedvetlenedett szervvel együtt szűkül össze. A kéjsóvár egyént csak a kórházban lehet egy gyors és fájdalommentes műtéttel megszabadítani az árulkodó gumidarabtól, és ez egyaránt lehetővé teszi az áldozatoknak és az orvosoknak, hogy bejelentsék a történteket a hatóságoknak.
A feltaláló 57 éves Sonette Ehlers hazája három dologgal büszkélkedhet a világ országai sorában: a Dél-afrikai Köztársaságban az apartheidet 1994-ben felváltó új politikai elit a modernkori történelemben páratlan és valószínűleg megismételhetetlen gyorsasággal vitte csődbe és tette tönkre az igazságtalan erkölcsi és politikai alapokon álló, de addig jól működő gazdasági rendszert és a virágzó mezőgazdaságot. A felméréseket végző cégektől függően az ország tartósan az első három hely valamelyikén szerepel a világ AIDS-es és a HIV fertőzött betegeket összegző listákon, (a Dél-afrikai Köztársaságban minden kilencedik felnőtt fertőzött, a tizenévesek között minden negyedik – a szerző) és az ország bűnügyi statisztikái magasan vezetik a világranglistákat, különösen a feketék által okkal vagy ok nélkül gyűlölt fehérbőrű lakosság és turisták elleni bűncselekmények területén.
De nemcsak a Dél-afrikai Köztársaságban, hanem a szomszédos Zimbabwéban is kiváló eredményeket értek el a fehér farmerek megölésében és erőszakos elűzésében, valamint az egykor nyugat-európai mértékkel is fejlettnek tekintett mezőgazdaság és ipar megsemmisítésében. A Szaharától délre fekvő országokat még a 70-es években is élelmiszerrel ellátó dél-afrikai és zimbabwei mezőgazdaság mostanra szinte mindenből nemzetközi segélyre szorul.
A dél-afrikai kormány South African Law Commission bizottsága által nyilvánosságra hozott, és a megjelenésének pillanatától kezdve erős kétségekkel fogadott jelentése szerint az országban évente egymillió hétszázezer erőszakos nemi közösülés vagy arra irányuló kísérlet történik, amiből kevesebb mint ötvenezret jelentenek a hatóságoknak. Független dél-afrikai és angol nővédő szervezetek szerint azonban a valóságban a 44 millió lakosú országban évente tizenötmillió háromszázezer (!) nemi erőszak történik, minden 26. másodpercben megerőszakolnak valakit, és az évente kivizsgált és jogerős ítélettel végződött esetek száma nem éri el a húszezret sem.
Jellemző a dél-afrikai állapotokra, hogy 2001 novemberében három nap alatt két, a közvéleményt alaposan felkavaró nemi erőszak is történt. Mind a kétszer szinte csecsemőkorú kislányokat erőszakoltak meg, az egyik esetben egy hattagú banda minden tagja megerőszakolta a 16 éves anyát a nyolc hónapos (!) kislányával együtt. Az esetet csak a Western Cape tartománynak egyik kis példányszámban megjelenő helyi lapocskája írta meg, a nemzetközi hírügynökségek és a világlapok – mint általában minden, Afrika déli részéről érkező, és az egyre szorultabb helyzetbe kényszerített fehérekkel kapcsolatos, tehát „kellemetlenül hangzó” eseményről – mélyen hallgattak róla.
Az említett bizottsági jelentés szerint 2002-ban az 1,7 millió erőszakos nemi közösülésnek minősülő esetnek több mint 40 százaléka 10 éven aluli kislányok ellen történt, és 65 százalékban csoportosan elkövetett bűncselekményről volt szó. A nemzetközi emberjogi szervezetek ezeket az adatokat manipuláltnak és nevetségesen alacsonynak tartják.
Forrás: BBC World News, The Johannesburg Star, South African Press Asociation, People Opposing Women Abuse, Centre for the Study of Violence and Reconciliation
A szuverenitás nem önámítás, hanem drága kincs
