A mai ítélettel az érintettek munkaügyi pereiben eljáró bíróságok alig több mint egy év alatt ötödször jutottak arra a következtetésre, hogy a Központi Statisztikai Hivatal három érintett vezetőjének – Mellár Tamásnak, Soós Lőrincnek és Vukovich Gabriellának – 2003 novembere és 2004 áprilisa közötti felmentése minden lényeges elemében jogellenes volt. A kinevezések a statisztikai törvényben rögzített 6 éves időszakra szóltak, a felmentések a törvényt semmibe véve történtek – mutat rá szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében Vukovich Gabriella.
A szakember úgy véli, ezzel minimálisra csökkent a jelenlegi KSH elnök jogi-szakmai-etikai legitimációja. Ezek után jogos a kérdés, megérte-e a jogellenes döntések sorát hozó kormányzati, politikai tényezőknek a KSH-t, amely csaknem 140 éve a szakma élvonalában vagy annak közelében működő nemzeti intézmény, ilyen súlyos kockázatok árán a politika centrumába vonni? – tette fel a kérdést Vukovich Gabriella.
A súlyos hazai és nemzetközi szakmai következményekkel járó, jogellenes lépéssorozat legnagyobb vesztese az ország, a statisztikát művelők és felhasználók, és a KSH korrekt, tisztességes szakembergárdája, akik minderről mit sem tehetnek, a következményeket mégis döntően nekik kell napi munkájukban elszenvedniük – fogalmazott Vukovich Gabriella.
A 2002-es kormányváltást követően eltávolították Mellár Tamást a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) éléről, a Fővárosi Bíróság jogerősen kimondta, hogy jogellenesen. Felmentették a KSH két alelnökét, Soós Lőrincet – aki szintén jogerősen megnyerte a munkaügyi pert – és Vukovich Gabriellát is. Pukli Péter, a KSH jelenlegi elnöke a közelmúltban elbocsátotta a tájékoztatási osztály két vezetőjét, Szabó Istvánt és Friss Pétert is. Mint azt a Magyar Nemzet a minap megírta, a személyi döntésben egy olyan statisztikai jelentés játhatott szerepet, amelyben a hivatal elsimerte, hogy a költségvetés hiánya meghaladta az éves előirányzatot.
Öngyilkos lett egy férfi a bergamói reptéren + videó
