Kevés a benyújtott javaslat

Ma Gyurcsány Ferenc miniszterelnök felszólalásával megkezdődött az Országgyűlés őszi ülésszaka. A kormány azt szeretné, ha 38 „feles” törvényt tudna elfogadtatni a Tisztelt Házzal, s abban is reménykedik, hogy 11 kétharmados többséget igénylő döntéshez meg tudja nyerni az ellenzéki pártokat is. Az elfogadtatni kívánt javaslatok többségét nem ismerhetik a képviselők, mert azokat a kormány még be sem nyújtotta. • Házbizottsági és rendkívüli kormányülés a benzinárról

MNO
2005. 09. 12. 11:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csúszik a kormány a száz lépéssel

Ma újra elkezdi munkáját az Országgyűlés. Év végéig harminc alkalmommal tartanak plenáris ülést a képviselők, többnyire a szokásos hétfő-keddi napokat igénybevéve, ettől csak október utolsó és november első hetén térnek el. A bizottsági üléseket továbbra is általában szerdán és csütörtökön tartják majd.

A kormány a törvényalkotási program szerint 38 olyan törvényt szeretne elfogadtatni a Tisztelt Házzal, amelyekhez a szükséges parlamenti többséget is biztosítani tudják a koalíciós pártok, illetve 11 darab kétharmados többséget igénylő döntéshez szeretné megnyerni az ellenzéki pártok támogatását.
A törvényalkotási program egy része a kormány által meghirdetett 100 lépés program jogszabályi feltételeit kívánja megteremteni (ilyenek például a munkaügyi és az egészségügyi törvények módosításáról, vagy a szakképzési hozzájárulásról valamint az oktatásról szóló törvények változásairól szóló javaslatok), de szerepelnek a tervek között olyan törvények is, amelyek uniós csatlakozásunk miatti kötelező jogharmonizációs feladatként hárulnak a törvényhozásra. Ősszel egyebek mellett várhatóan megváltoztatnak néhány szociális tárgyú és az esélyegyenlőséggel összefüggő törvényt, az adóról és járulékokról rendelkező szabályokat, módosítják a közbeszerzésről, a közjegyzőkről és a szerzői jogról szóló jogszabályokat is.

A kétharmados törvények jelentős része már a tavaszi ülésszak napirendjén is szerepelt volna, ám többségükhöz nem sikerült megnyerni az ellenzéki képviselők támogatását, így például újra ott a tervezett programban a jogalkotásról szóló törvény, az alkotmánybíróságról szóló jogszabály, de magának az alkotmánynak a módosítása is. Új elemként jelenik meg e körben többek között az Európai Unió polgárainak magyarországi tartózkodásáról szóló szabályok módosításának szándéka, vagy a rendőrségi törvény megváltoztatása.

A legtöbb vitát minden bizonnyal az ország 2006-os költségvetéséről szóló törvényjavaslat okozza majd, amelyet a szabályok szerint szeptember végéig kell a kormánynak benyújtania – emlékezhetünk: 2004-ben a miniszterelnök-váltás miatt törvénysértő módon nem tartotta be a Gyurcsány-kormány ezt a határidőt!).
A kormány most meghirdetett törvényalkotási programjában feltüntetett törvények jelentős részének még nem ismerhetik a képviselők, mivel az ezekről szóló indítványokat még nem nyújtotta be a kormány. A kabinet máig mindössze öt javaslatot terjesztett be.

Gyurcsány kezd

A hétfői ülésnapot a miniszterelnök felszólalása kezdi, s aztán a két nap alatt többek között szó lesz a családtámogatási rendszer átalakításáról szóló törvényjavaslatról, a szerzői jogokkal kapcsolatos tervezett jogszabályi változásokról, a főváros és a kerületek közötti forrásmegosztásról, de tárgyalják majd a Magyar Távirati Iroda 2004. évi tevékenységéről szóló beszámolót, illetve az MTI gazdálkodásáról szóló ÁSZ-jelentést is. Az előzetes hírekkel szemben nem tartanak titkos szavazást az újonnan megválasztandó négy alkotmánybíróról, mert egyelőre csupán három személyéről sikerült megegyezni.

Gyurcsány kezd

Ebben a parlamenti cilkusban egyébként nyolcszáznál is több döntést hoztak a képviselők, közte 442 alkalommal törvényt alkottak. Ez a korábbi ciklusokkal nagyjából azonos adat, bár 2006 tavaszáig még megdönthetik az előző MSZP–SZDSZ-koalíció törvényalkotási dömpingjét (akkor majdnem ezer döntés született a négy év alatt). A jelenlegi ciklus eddigi részében a kormánypártok az előző ciklus hasonló időszakához képest 441,8 százalékkal, az ellenzéki pártok 706,5 százalékkal több írásbeli kérdést nyújtottak be. Kormánypárti interpellációkból 37,9 százalékkal kevesebb, ellenzékiekből 8,9 százalékkal több hangzott el a mostani ciklusban eddig, 1998–2002 hasonló időszakához képest, és csaknem hét százalékkal több kormánypárti, illetve 133 százalékkal több ellenzéki kérdés kapott teret. Azonnali kérdésből a kormányoldal 64,2, az ellenzék 70,7 százalékkal többet tett fel, mint az előző ciklusban.

Arra hivatkozva, hogy a kormány a parlamenti munka kezdetéig alig nyújtott be törvényjavaslatot, Deutsch Tamás a Fidesz nevében három javaslatot tett az őszi munkarend kapcsán. Különböző, a parlament előtt beszámolási kötelezettséggel bíró testületek több éve benyújtott, de nem tárgyalt beszámolóit tárgyalják meg. A Fidesz javasolja továbbá, hogy egy-másfél hónapon keresztül a parlament növelje meg a kérdések, azonnali kérdések és interpellációk elhangzására szánt időkeretet, valamint vegye napirendre azokat az önálló képviselői indítványokat, amelyeket már tárgysorozatba vett a parlament, de még nem tárgyalt meg. A házbizottság nem támogatta a Fidesz kezdeményezését.












A rendszerváltozás utáni parlamentek törvényalkotó teljesítménye




































Ciklus
Elfogadott törvény
Orsz.gy. határozat
Egyéb
Összes döntés
1990-1994
432
354
10
796
1994-1998
499
455
3
957
1998-2002
464
394
2
860
2002-
442
391
3
836

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.