Mégis megnyitják a csapokat az olajtermelő államok?

Szaúd-Arábia és Kuvait most már egyértelműen kijelentette, hogy ők a kitermelési kvóta növelése mellett fognak szavazni az OPEC kétnapos bécsi értekezletén. A résztvevők szerint a finomítói kapacitások bővülése is szükséges lenne ahhoz, hogy az olaj árfolyama tartósan gyengülő pályára álljon.

MNO
2005. 09. 20. 7:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hivatalos döntésre ma lehet számítani. Korábban több nyugat-európai vezető hangsúlyozta az OPEC vélt felelősségét az egekbe törő benzinárak kapcsán, legutóbb az EU-pénzügyminiszterek manchesteri informális találkozóján szólították fel kapacitásnövelésre az olajtermelő országokat és az olajtársaságokat.

A tegnap kezdődött OPEC-ülés előtt szakértők még arra számítottak, hogy legalább 500 ezer hordóval növelik majd a napi kitermelési kvótát. A bizakodó várakozásokat később az törte le, hogy az OPEC jelenlegi elnöke, Ahmad al-Fahd al-Szabah sejk tegnap elmondta, hogy a tagországok inkább a kitermelési mennyiség befagyasztására hajlanak. Mára kiderült: az OPEC vezetői egyre inkább hajlanak a kitermelési kvóta emelésére. Szaúd-Arábia és Kuvait most már egyértelműen kijelentette, hogy ők a kitermelési kvóta növelése mellett fognak szavazni az OPEC kétnapos bécsi értekezletén.

Vészforgatókönyvről dönthetnek Bécsben

Az OPEC arról is dönthet az értekezletén, hogy nagyobb gond esetén napi kétmillió hordó olajat önt a piacra a tartalékaiból. Erről a vészforgatókönyvről azért dönthetnek, mert a következő OPEC ülés decemberben lesz és a szaúdi olajminiszter szerint addig még sok minden történhet a piacon. Amennyiben az olajtermelő országok megszavaznák, hogy az OPEC olajtartalékait extrém piaci sokkok esetén értékesíteni lehet, akkor az megnyugtatólag hatna az olajpiacra is.

Olajipari elemzők szerint azonban már nem a kőolaj hiánya miatt emelkedik a fekete arany árfolyama. A legfőbb ok, hogy a szállítói és a finomítói kapacitások elégtelenek, így a finomított olajtermékek nem képesek kielégíteni a keresletet. A Katrina hurrikán pusztítása után legkorábban novemberben indíthatják be újból termelésüket a Mexiókói-öbölben megsérült kapacitások. Így azonban kérdéses lehet az OPEC termelésnövelésének hatása.

Jön Rita, marad az olajár?

A Rita nevű trópusi vihar ma éri el a floridai partokat, és a melegebb víztömegek fölött elhaladva a meteorológusok szerint várhatóan hurrikánná erősödik. A szakemberek szerint jelenleg körülbelül 40 százalék az esélye annak, hogy a Mexikói-öböl térségében komoly kár éri az olajfinomítókat. A tegnapi több mint 4 dolláros emelkedés után a távol-keleti kereskedésben az olajár mindössze 7 centtel, 67,32 dollárra mérséklődött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.