Nem a Gyurcsány-dokumentumok bekérésére

Az Apró–Gyurcsány-vizsgálóbizottság mai ülésén a kormánypárti képviselők megakadályozták a testületet abban, hogy kiderítse, igazak-e azok a vádak, amelyek Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel szemben megfogalmazódtak a sajtóban. Az elmúlt napokban olyan hírek jelentek meg, amelyek adócsalás gyanújába keverik a kormányfőt – olvasható a Fidesz közleményében.

MNO
2005. 09. 28. 15:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dokumentum szerint Gyurcsány Ferenc mind a mai napig nem vallott színt a nyilvánosság előtt, nem válaszolt a Fidesz kérdéseire. – Holott világos kérdésekre világos válaszokat kell adnia. Ma a vizsgálóbizottság szocialista tagjai partnereivé váltak Gyurcsány Ferencnek a rendkívül súlyos ügy eltussolásában – szögezi le a közlemény.

Az Apró–Gyurcsány-vizsgálóbizottság mai ülése előtt Szijjártó Péter közölte: arra szeretné kérni a testületet, hogy elnökként adjon számára olyan felhatalmazást, ami feljogosítja arra, hogy iratokat kérhessen be a földhivataltól, a cégbíróságtól, az önkormányzattól és az Altus Rt.-től. Leszögezte: a bekérendő dokumentumok alapján el lehet majd dönteni, hogy Gyurcsány Ferenc adócsalás gyanújába való keverése jogos volt-e, vagy sem.

Úgy vélte: Gyurcsány Ferencnek ideje lenne konkrétumokkal szolgálnia, és nem politikai támadásokra hivatkozni, vagy perrel fenyegetőzni. Konkrét kérdéseket fogalmaztunk meg, amelyekre konkrét válaszokat várunk – hangoztatta, majd így folytatta: konkrétan tudni szeretnék, hogy céges vagy magánberuházás zajlott a villában. Ha céges építkezés folyt, annak milyen adójogi következményei voltak – tette fel kérdését a képviselő.

A bizottság meghallgatta Erdős Ákost

Erdős Ákost hallgatta meg mai ülésén az Apró-Gyurcsány
érdekkör milliárdjainak titkait vizsgáló bizottság. Az üzletember elmondta, hogy néhány éve ismeri Gyurcsány Ferencet. – Kapcsolatunkat barátinak nem hiszem, hogy bármelyikünk is nevezné – közölte. Kiemelte, hogy üzleti kapcsolatban nem áll a miniszterelnökkel. Elmondta: két tranzakció volt a cégeik között. Az első tranzakció 2000-ben volt, „ennek kapcsán nem is
tárgyaltunk egymással Gyurcsány Ferenccel„. A másik tranzakció 2002 májusában a Perfekt Rt. megvásárlása volt, amikor a Láng Holding Rt. megvásárolta a Perfekt Rt. részvényeinek 100 százalékát.

Szijjártó Péter bizottsági elnök azon kérdésére, miszerint van-e
az elnök-vezérigazgatónak arról becsült adata, hogy 2002 óta az
érdekeltségi körébe tartozó cégek mennyi állami támogatást
szereztek, Erdős Ákos azt mondta: néhány milliárd forintos összegről van szó, de hozzátette, hogy kicsit kevesebb az állami megrendelések aránya ma, mint az előző kormány idején.

A Nemzeti Tankönyvkiadó privatizációjával kapcsolatban úgy
fogalmazott: egy nyilvános pályázaton indult el a Láng Holding Rt.
és a legjobb árajánlattal nyert. „Egyetlen bűnünk, hogy megnyertük
ezt a privatizációt – fogalmazott az MTI szerint Erdős. Csiha Judit, a testület szocialista alelnöke kérésére az elnök-vezérigazgató ismertette a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. privatizációját. Elmondása szerint kétfordulós volt a pályázat, az első fordulóban való részvételnek az volt a feltétele, hogy a pályázók vásárolják meg azt az információs füzetet, ami bemutatta a vállalatot. Ezt a füzetet 15-en vásárolták meg, majd árajánlatot kellett tenni, amihez nem volt szükség pénzügyi biztosítékra – tette hozzá. Tovább folytatva elmondta, hogy a 15 vevőből 13-an adtak be ajánlatot az első fordulóban, amit értékelt az ÁPV Rt. Az értékelés után öt pályázót hívtak meg a második fordulóba, amiből hárman adtak be ajánlatot – tette hozzá. A két forduló között az volt a legfontosabb különbség, hogy információkhoz is juthattak az érdeklődők – jegyezte meg. Kiemelte, hogy ajánlatot határidőre a Láng Holding Rt. és a lengyel tankönyvkiadó vállalat adott be.

Arra a kérdésre, hogy az rt. miért csökkentette a vételárat az
első fordulóhoz képest a második fordulóban 700 millió forinttal,
többi között a következő érvekkel magyarázta: az adóhivatal
vizsgálatot végzett a tankönyvkiadónál, a vizsgálat feltételes
adóbírságot szabott ki, ez önmagában százmilliós tétel volt.
Emellett, folytatta, tökéletesíteni kellett a tankönyvkiadó
informatikai rendszerét, ami 100-200 millió forintba került;
valamint néhány hét alatt újra kellett szervezni az egész
terjesztést.

Erdős Ákos meghallgatása után a kormányoldal és ellenzék
képviselői között vita alakult ki arról, hogy mi a válasz arra a
kérdésre, vajon a Nemzeti Tankönyvkiadó privatizációjakor szerepet játszott-e Gyurcsány Ferenc és Erdős Ákos korábbi üzleti kapcsolata. A kérdésről a bizottság nem határozott.

Az előzetes jelzések alapján Draskovics Tibor volt pénzügyminisztert várhatóan október 5-én, Medgyessy Péter volt miniszterelnököt pedig október 26-án hallgatja meg a testület.

Forrás: fideszfrakcio.hu, mno.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.