„Nem tudok arról, hogy ilyen személyes ellenőrzőkönyvbe való beírást történt volna, amit Kóka mamának alá kellett volna írni. Tény és való, és erről elképzelhető, hogy szó esett a kormányülésen, hogy nem szerencsés, hogy ha személyeskedő vagy félreérthető mondat hangzik el” – jelentette ki Lendvai Ildikó arra a kérdésre válaszolva, hogy vajon Gyurcsány Ferenc valóban megintette-e a gazdasági minisztert.
Az MSZP frakcióvezetője egy ma reggeli televíziós műsorban úgy fogalmazott, ha Kóka János azt mondta volna, hogy Orbán Viktor egy Sztálin, arra azt mondaná, hogy súlyosan nincs igaza, és kérjen bocsánatot. Azonban nem egészen ez történt. „Ez egy kicsit félreérthető mondat volt. Jó, én nem mondtam volna” – közölte Lendvai. Ezzel együtt nem jó, ha szelektíven mérünk – fogalmazott a szocialista politikus, aki arra emlékeztetett, hogy mindezek előtt egy nappal „révayzták” a miniszterelnököt a Parlamentben. (Az ötvenes évek hírhedt sztálinista kultúrpolitikusa volt Révay – jegyezte meg a műsorvezető Havas Henrik).
Kóka János gazdasági miniszter minapi személyeskedése miatt Gyurcsány Ferenc figyelmeztetésben részesítette kormánya tagjait a kabinet szerdai ülésén – számolt be a Népszabadság. Emlékezetes: a szakminiszter a gazdasági bizottság keddi ülésén Orbán Viktort Sztálinhoz hasonlította.
A lap szerint a miniszterelnök a kormányülésen azt hangsúlyozta, hogy bár „határozottan fel kell lépni a Fidesz tényekkel nem megalapozott állításai, minősítései ellen”, ez nem jelentheti a másik megsértését, hiszen „az különbözteti meg a két oldalt egymástól, hogy a koalíció nem hazaárulózik, nem emleget még áttételesen sem genetikai összefüggéseket, hanem érdemben vitatkozik„ – írta a Népszabadság. (Emlékezetes, amikor nemrégiben maga Gyurcsány utasította Orbánt arra, hogy fogja be a száját – mno.) Ugyanakkor a lapnak adott tegnapi interjújában Kóka János kijelentette: nincs oka magyarázkodni. Azután mégis megteszi: – Liberális politikusként és gazdasági miniszterként kijelenthetem: aki olyat mond, mint Orbán Viktor, az veszélyezteti az ország gazdasági pozícióit, sőt a demokrácia alapintézményét, a magántulajdon szentségét is – jelentette ki Kóka, aki úgy látja: ő nem Orbán Viktor személyét, hame politikáját támadta, mivel látja a politika veszélyét: „a vezérnek a nagy vállalatok visszavásárlására tett javaslata (...) oda vezethet, hogy egyes túlbuzgók a város, a falu közértjét, patikáját (...) szeretnék visszaállamosíttatni”.
Az interjúból látható: Kóka nemcsak a Fidesz elnökének, hanem saját „vezérének” privatizációval kapcsolatos elképzeléseivel sem ért egyet. Emlékezetes: hétfői parlamenti beszédében Gyurcsány Ferenc kifejtette: itt az ideje lezárni a privatizáció folyamatát, és a privatizáló állam helyett a fejlesztő állam intézményeit, szabályait kell megalkotni. Minisztere azonban a Népszabadságnak úgy nyilatkozott: liberális politikusként inkább a privatizáció „kifuttatási menetrendjének kialakítását” szorgalmazza, és nem annak teljes lezárását. – Ami hatékonyabban működik magánkézben, mint az államéban, azt gondolom, el kell adni – hangsúlyozta a gazdasági miniszter, aki az interjú végén megjegyzi: „amit teszünk, az nem érzéketlenség, épp ellenkezőleg: az elesettek és támogatandók védelmét szolgálja”.
Brüsszelből indították a magyar Zelenszkij-projektet + videó
