Nyomozás elrendelését kéri a Deport 56 elnöke kémügyben

Panasszal él feljelentése elutasítása ellen, továbbá nyomozás elrendelését kéri a Nemzeti Nyomozó Irodánál a Deport 56 elnöke. Szerdahelyi szerint a napvilágra került Szatmári ügyben a bűnüldöző hatóságoknak kötelelzően el kellene járniuk, mivel nincs olyan törvényi rendelkezés, amely a Nemzetbiztonsági Hivatal belátásától tenné függővé a nyomozás elrendelését kémügyekben.

Ottlik Judit
2005. 09. 19. 7:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törvénysértőnek tartom, hogy a nyomozó hatóság nem kérte be a Szatmári dossziét és nem saját maga értékelte az abban található adatokat abból a szempontból, hogy büntetőeljárás alapjául szolgálhatnak-e – olvasható a Deport 56 elnökének az ORFK Nemzeti Nyomozó Irodájához címzett levelében, melyben panasszal él az elutasító határozat ellen, és kéri a nyomozás elrendelését Szatmári Tibor és Szatmári Ildikó ellen kémkedés gyanúja miatt.

„Felmerül a kérdés, hogy a rendszerváltást követően vagy megszűnt a kémtevékenység Magyarországon, vagy a Nemzetbiztonsági Hivatal nem tud egyetlen esetet sem felderíteni, vagy pedig igaz az a legenda, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal a látókörébe került kémeket különböző megfontolásokból nem buktatja le, hanem megelégszik a figyelésükkel, vagy az országból való kiszorításukkal. A Szatmári-ügy kapcsán úgy tűnik, hogy az utóbbi esetről van szó” – írja levelében dr. Szerdahelyi Szabolcs.

„Ez a gyakorlat nehezen egyeztethető össze azzal, hogy a büntetőeljárásról szóló törvény a legalitás elvének alapján áll. A legalitás tétele azt mondja ki, hogy ha egyszer a jogalkotó valamely cselekményt büntetni rendelt, úgy a jogalkalmazó szervek e cselekmény gyanúja esetén kötelesek eljárni. A legalitás elve kizárja, hogy a bűnüldöző hatóságok saját érdekeik, vagy egyéb, jogon kívüli tényezőktől tegyék függővé azt, hogy éljenek-e hatalmukkal, vagy sem” – fogalmaz a Deport 56 elnöke. Hozzáteszi, a Btk. 147. paragrafusának (1) bekezdése szerint aki idegen hatalom, vagy idegen szervezet részére a Magyar Köztársaság ellen hírszerző tevékenységet végez, bűntettet követ el, és két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A törvény még súlyosabban rendeli büntetni a kémkedést, ha államtitok kiszolgáltatásával követik el. Ilyenkor a cselekmény öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

„Nincs olyan törvényi rendelkezés, amely kémügyekben – a legalitás elvének áttörésével – a Nemzetbiztonsági Hivatal belátásától tenné függővé a nyomozás elrendelését” – írja a rendőrségnek címzett levelében dr. Szerdahelyi Szabolcs, aki szerint „a napvilágra került Szatmári-ügyben a bűnüldöző hatóságoknak kötelelzően el kellene járniuk. Mindenki, aki részt vesz az ügy esetleges eltusolásában, bűncselekményt követ el”- olvasható a Deport 56 elnökének levelében.

Ismert: bűncselekmény gyanújának hiányára hivatkozva utasította el a Deport 56 elnökének feljelentését a Nemzeti Nyomozó Iroda szeptember elején. Szerdahelyi Szabolcs kémkedés gyanúja miatt tett feljelentést Szatmári Tibor és Szatmári Ildikó ellen, a rendőrség azonban közölte, a Nemzetbiztonsági Hivatalnak legalábbis nincs erre utaló adata. „Tekintettel arra, hogy Szatmári Tiborral és Szatmári Ildikóval szemben sem a feljelentésben szereplő kémkedés bűntett, sem más bűncselekmény gyanúját megállapítani nem lehet”, a Nemzeti Nyomozó Iroda elutasította Szerdahelyi Szabolcsnak, a Deport 56 elnökének feljelentését.

A Nemzetbiztonsági Hivataltól kért és kapott tájékoztatás alapján Szatmári Tibor és Szatmári Ildikó tekintetében büntetőeljárás megindítására alapul szolgáló adatokkal nem rendelkeznek – írta az elutasító határozat indoklásában a nyomozóiroda Különleges Ügyek Osztályának vezetője. Csizner Zoltán hozzátette, Szerdahelyi Szabolcs, a Deport 56 (56-os Deportálások Tényfeltáró Bizottsága) elnöke feljelentést tett a híradásokban szereplő Szatmári Tibor és Szatmári Ildikó ellen kémkedés gyanúja miatt. Szerdahelyi Szabolcs a bűncselekmény bizonyítékaként a „Nemzetbiztonsági Hivatal anyagára” hivatkozott.

A Nemzeti Nyomozó Iroda nyolc napot adott a feljelentőnek, hogy panasszal élhessen az elutasító határozat ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.