Nagy-Britannia: a bevándorlók nagy része jól keres
Négy évvel ezelőtt még a népesség 7,5 százalékát tették ki a bevándorlók, szemben az 1991-es 5,7 százalékkal és az újonnan érkezettek egyben a lakosság növekedésének (2,2 millió) több mint a felét (1,14 millió) adták. Különösen szembetűnően változott London összetétele: a hétmilliós metropolis minden negyedik lakosa bevándorlók gyermekeként látta meg a napvilágot. Szakértői becslések szerint az elmúlt négy évben a ma 60,4 milliós lélekszámú Nagy-Britannia újabb hatszázezer külföldivel gyarapodott.
2001-ben közel félmillióan jelölték meg az Ír Köztársaságot születési helyükként. Indiából több mint 466 ezren, Németországból 262 ezren, az Egyesült Államokból 155 ezren, Bangladesből 154 ezren származnak. A felmérés eredménye megerősíti a kormány gyakran hangoztatott álláspontját, hogy a bevándorlók jó része nem zsákmányolja ki a jóléti államot. Az új bangladesi kisebbségnek viszont több mint a fele munkanélküli, és csak két százalékuk tartozik a „magas keresetűek” kategóriájába.
Franciaország: folyamatosan növekvő népesség
Franciaország azon kevés európai országok egyike, ahol a népesség folyamatosan nő. A mai 60 milliós lakosságszám kutatók előrejelzése szerint 62-63 millióra növekedik a következő 15 évben. A marokkói Le Matin című napilapban megjelent tanulmány szerint az elmúlt tíz-egynéhány évben a Franciaországban élő külföldiek száma az 1990-es 9 százalékról 5,6 százalékra csökkent, jelenleg 3 260 000 külföldi él itt. A csökkenés oka, hogy a külföldiek közül mintegy 550 ezren megszerezték a francia állampolgárságot, illetve közülük 190 ezren haltak meg az elmúlt 15 évben.
A bevándorlók száma ennek ellenére stabilan, évente 3,4 százalékkal növekszik. Jelenleg 4 310 000 bevándorló tartózkodik Franciaországban. A bevándorlók közül 1 600 000 az európai, ami azt jelenti, hogy 9,3 százalékkal vannak kevesebben az európai eredetűek, mint 1990-ben. A valamikor nagyszámú spanyol, olasz és portugál betelepülők az anyaország gazdasági helyzetének javulásával és a franciaországi helyzet romlásával párhuzamosan folyamatosan vándorolnak vissza. Míg 1975-ben a bevándorlók között 57 százalék volt az európai, mára a számuk 45 százalékra csökkent.
A Maghreb-országokból (Marokkó, Tunézia, Algéria) erősen növekedett a bevándorlók számaránya: 1990-hez képest 6 százalékkal, és ennek a növekedésnek háromnegyede marokkói eredetű. A törökök 16 százalékkal vannak többen, mint korábban, az ázsiaiak száma pedig 35 százalékkal nőtt. Külön történet a fekete-afrikaiaké: 1982 és 1990 között a számuk megháromszorozódott, és az elmúlt tíz évben még ehhez képest is 43 százalékkal növekedett a létszámuk. Jelenleg 400 000 fekete-afrikai él Franciaországban, közülük 53 900 szenegáli bevándorló, Maliból 36 000-en vannak, az elefántcsontpartiak kilenc év alatt 58 százalékkal nőttek, jelenleg 30 000-en vannak, a kameruniak pedig 27 000-en. Ezek a bevándorlók egészen új arcát jelenítik meg Afrikának: általában jól beszélnek franciául, tanultak, elég magasan képzettek.
Németország: az európai bevándorlók hazája
A berlini utcakép aligha hasonlítható Párizshoz vagy Londonhoz: itt is feltűnnek ugyan fejkendős mozlim asszonyok, a virágkereskedelem szinte kizárólag a vietnamiak kezében van, a közlekedési vállalatnál pedig minden további nélkül alkalmaznak afrikai buszsofőröket, de a város még mindig főleg az európai bevándorlók hazája. A németeknél ugyanakkor a bevándorlók száma évek óta csökken, és lassan egyensúlyba kerül az országot elhagyók számával: míg 1991-ben még csaknem egymillió külföldi érkezett, addig tavaly már csak hatszázezer. 1991-ben félmillióan hagyták el az országot, tavaly viszont már 550 ezren: vagyis míg 1991-ben még több mint négyszázezer fővel nőtt a lakosság a külföldieknek köszönhetően, addig tavaly a „nettó növekedés” már csak ötvenezer fős volt.
A Németországban élő külföldiek (a lakosság kilenc százaléka, 7,2 millió fő) túlnyomó része európai országokból érkezett. Kétmillióan uniós államokból, további 3,3 millióan az EU jelenlegi határain túlról. A német statisztika ide sorolja Törökországot is: a külföldiek között ők alkotják a legnépesebb csoportot 1,7 millió fővel. Elenyésző, 270 ezer bevándorló érkezett Afrikából, viszont 820 ezer Ázsiából.
(Népszabadság)
Latorcai Csaba: A kormány segítene Budapestnek
