Sorban megbuktatják a „világváros” vizsgálóbizottságait

Az MSZP-SZDSZ-koalíció visszaél többségével, amikor meghiúsítja a vizsgálóbizottságok létrehozását – állítja Wintermantel Zsolt. Egyetlen olyan, az ellenzék által aggályosnak tartott eset sincs, amely ne volna minden részletében áttekinthető – véli Bőhm András.

MNO
2005. 09. 06. 8:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem tucatszor kezdeményezték vizsgálóbizottság létrehozását a Fővárosi Közgyűlésben 2002 óta, de csupán egy ilyen testület alakult meg, és az is eredménytelenül zárta munkáját. A többség legutóbb azt a fideszes indítványt szavazta le, amelyben az ellenzéki frakció a kéményseprő vállalat 85 millió forintos hitelfelvételének szabályosságát vette volna górcső alá – írja a Népszabadság.

Az MSZP-SZDSZ-koalíció visszaél többségével, amikor meghiúsítja a vizsgálóbizottságok létrehozását – mondta ezzel kapcsolatban a lapnak Wintermantel Zsolt.

A városházi Fidesz-MKDSZ-frakció helyettes vezetője szerint kettőség jellemzi a szocialistákat és a szabad demokratákat. Amíg ellenzékben voltak, addig hangosan követelték a vizsgálóbizottságok létrejöttét, amikor viszont kormányoznak, már korántsem lelkesednek érte – mutatott rá. Wintermantel úgy vélte, a többség érdeke is volna az aggályos ügyek vizsgálata, hiszen „a titkolózás mindig gyanús”.

A Fővárosi Közgyűlés nem hasonlítható össze a parlamenttel, a városatyák ugyanis nem nagypolitikai, ideológiai kérdésekről, hanem „napi operatív ügyekről” döntenek. Egyetlen olyan, az ellenzék által aggályosnak tartott eset sincs, amely ne volna minden részletében áttekinthető – mondta a lapnak Bőhm András, a városházi SZDSZ-frakció vezetője. .

Hasonlóan vélekedett Gy. Németh Erzsébet, a fővárosi MSZP-frakció vezetője. Rámutatott arra, hogy a Fidesz által kezdeményezett ügyekben a közgyűlési többség eddig mindig úgy ítélte meg: a vizsgálatokat a jelenleg meglévő, több mint húsz fővárosi bizottság is le tudja folytatni.

A Fidesz 2002 óta nyolc alkalommal tartotta szükségesnek vizsgálóbizottság megalakítását a városházán. Kifogásolták a vízművek közbeszerzési gyakorlatát, felelőst kerestek volna a BKV tavaszi járatritkítása miatt is. Külön testületet hoztak volna létre azt kideríteni, miért lépték túl több mint egymilliárd forinttal a 4-es metróhoz kapcsolódó felszíni munkálatok során az eredeti költségkeretet. Emlékezetes az a 2003-as eset, amikor egy – az ellenzék szerint akkori áron 270 millió forintos kárt okozó – deviza-átváltási ügylet szabályosságát firtatták; ez volt ugyanis az egyetlen eset, amikor – a szocialisták támogató voksaival – a testület megalakult, de annak munkájában a koalíciós képviselők végül nem vettek részt.

Meglehetősen pikáns, hogy a devizaügyletet az az Atkári János – azóta az SZDSZ-ből kiebrudalt – főpolgármester-helyettes jegyezte, aki a csepeli szennyvíztisztító beruházásának késedelme miatt ugyancsak vizsgálóbizottság létrehozását javasolta. Atkári a legutóbbi közgyűlésen kezdeményezte az útfelújítások PR-megbízásainak kivizsgálását is. Egykori frakciótársaival együtt azonban a többség őt is mindegyik alkalommal leszavazta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.