Szigorítja a munkaerő-kölcsönzés szabályait a kormány

Az érintett vállalkozások tiltakozása ellenére a kormány új regulákat vezet be a munka törvénykönyvében, melynek közelgő módosításával a kölcsönmunkaerőt kívánja megvédeni. A szigorítás újabb adminisztrációs terhet ró a vállalkozásokra szakértők szerint. A feketemunka sokkal inkább a kölcsönzők szigorúbb munkaügyi ellenőrzésétől csökkenhet a MGYOSZ alelnöke szerint.

MNO
2005. 09. 29. 8:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel 1800 vállalatot, több mint 52 ezer munkavállalót és ötszáz munkaerő-kölcsönzőt érint majd a munka törvénykönyvének közelgő módosítása, melyen keresztül a kölcsönmunkásokat kívánja védeni a kormány. Ennek keretében a tervek szerint januártól már büntethetők lesznek a kölcsönzők és a kölcsönbe vevők is egyaránt feketefoglalkoztatásért. A szigorítással elsősorban a több száz kölcsönmunkást alkalmazó cégek kerülnek nehéz helyzetbe – cikkezik a Világgazdaság.

Ahhoz, hogy a kölcsönbe vevő munkába állíthassa az új kollégát, először meg kell győződnie, hogy a kölcsönző valóban bejelentette a dolgozót az egységes munkaügyi adatbázisba (EMMA), sőt akár a megkötött munkaszerződést is elkérheti (a kialkudott bért nem kell nyilvánossá tennie). Szakértők szerint mindez újabb adminisztrációs terhet ró a vállalkozásokra. A feketemunka sokkal inkább a kölcsönzők szigorúbb munkaügyi ellenőrzésétől csökkenhet – véli Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke.

A munkaviszony felmondását a kölcsönbe adónak jövőre már indokolnia kell, a határozott idejű szerződéseknél viszont a dolgozó szüntetheti csak meg komoly indoklással a jogviszonyt. A vállalati bérpolitikának a kölcsönzöttek javadalmazásában is tükröződni kell. Egy a Világgazdaság által megkérdezett szakértő úgy látja, nem kivitelezhető a törvénytervezetben szereplő egyenlő munkáért egyenlő bér elvének betartása. Nem várható el, hogy az időszakosan foglalkoztatott munkavállaló azonos juttatásokat kapjon, mint az adott cégnél kipróbált, többéves gyakorlatot szerzett dolgozó – fogalmazott. A Foglalkoztatási Hivatal adatai szerint 505 regisztrált kölcsönzőcég működik. Tavaly több mint 52 ezer kölcsönmunkás dolgozott, őket összesen 1732 hazai vállalkozás „bérelte”. Egy kölcsönzött több vállalkozásnál is állást kaphatott, a kölcsönzési esetek száma így meghaladta a 65 ezret.

(Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.