die tageszeitung (taz.de)
Az ultrabalos lap „Lengyelország politikai elitje korrupt volt” címen nyugtató jellegű interjút készített egy lengyel politológussal, Aleksander Smolarral. Szerinte a győztes Kaczynski testvérek Jog és Igazságosság Pártja nem tekinthető fundamentalista katolikus, vagy akár antiszemita politikai alakulásnak. A megkérdezett politológus ugyanakkor osztja a jobbközép pártok Oroszország kritikáját. Smolar szerint létezik egy széles társadalmi konszenzus Lengyelországban, eszerint Oroszország mindmáig nem adta fel véglegesen birodalmi ambícióit. A legutóbb ez akkor vált nyilvánvalóvá, amikor Ukrajnában meghamisították a választási eredményeket azért, hogy keresztül erőltessenek egy Putyin-barát jelöltet. Lengyelország a narancssárga forradalmat támogatta, azaz a demokráciát. Oroszország azért ellenezte ezt, mert még mindig birodalmi érdekekkel rendelkezik Ukrajnában. Németország pedig egyszerűen hallgatott az ukrajnai események kapcsán.
Frankfurter Rundschau (fr-aktuell.de)
A negyedrészt az SPD által birtokolt baloldali napilapban Harry Nutt Te című írásában a most elindított „Te vagy Németország” kampányon háborodik fel. Nutt úgy véli, a kampány célja, hogy erkölcsi vértezetet nyújtson a németeken mindinkább úrrá levő rosszkedvűségen. A kampányban összegyűlt moderátori középszert annyira megszállta a nemzeti hevület, hogy jogos az a kérdés, vajon nem valamely vallási szekta található az egész akció mögött? Pedig nem mások támogatja az ügyet, mint a 25 vezető német média vállalkozás.
Welt (welt.de)
A konzervatív napilapban Thomas Knemeyer Nyugtalankodnak a fehér farmerek címmel a dél-afrikai viszonyokról tudósít. Azzal a bejelentéssel, hogy további öt birtokot szereznek meg kényszerárveréssel a fehér farmerektől, a dél-afrikai kormány nyugtalanságot és felháborodást váltott ki a gazdák között. Az apartheid 1994-es felszámolása óta a kereslet és kínálat elve szabályozta az állami földvásárlásokat és szétosztásukat a fekete kisgazdák között. Most ezt az elvet lépte át a dél-afrikai kormány. Az ország kommunista pártja, mely koalícióban kormányoz az Afrikai Nemzeti Kongresszussal (ANC) üdvözölte ezt a lépést.
A jelenség a szomszédos Zimbabwe gazdasági katasztrófájára emlékeztet többeket, ahol az elmúlt öt évben fehér farmerek ezreinek földjeit sajátították ki brutálisan. A dél-afrikai kormány álláspontja szerint a fehér gazdák évek óta kihasználják a piacgazdasági elveket, hogy a földek árát az égbe tornásszák. Pretoria szerint most elérkezett az a pont, amikor már a kényszerárverezésen is el kell gondolkodniuk. Az alelnök-asszony Phumzile Mlambo-Ngcuka, a közelmúltban úgy fogalmazott, Zimbabwétól kell megtanulni, hogy az ilyesmit miként lehet gyorsan végrehajtani.
Tény, hogy jelenleg is több ezer farmon lóg az eladó tábla, mintegy kétezren ajánlották már fel a kormánynak a birtokukat – állítja Chris Jordaan a TAU gazdaszövetségből. „Abból indulunk ki, hogy a következő nyolc évben mintegy tízezer gazda adja fel hivatását.” Sok gazda már rendkívül eladósodott, s a kormánytól is sanyargattatva érzi magát. Ezen túl aggódniuk kell a biztonságukért: 1900 fehér gazdát gyilkoltak meg 1994 óta Nelson Mandela ANC-jének hatalomra jutása óta. Ezen kilengéseknek során sok száz fekete mezőgazdasági munkás is életét vesztette.
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter pártjában?