„Te vagy Németország” – médiakampány a rosszkedv ellen

A lengyel választásokon győztes párt nem tekinthető fundamentalista katolikus, vagy antiszemita politikai alakulásnak - nyilatkozta Aleksander Smolar politológus a die tageszeitungnak. A „Te vagy Németország” kampányon háborodik fel a Frankfurter Rundschau cikkírója, aki szerint ez az egész olyan, mintha egy szekta állna a dolog mögött.

2005. 09. 29. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

die tageszeitung (taz.de)

Az ultrabalos lap „Lengyelország politikai elitje korrupt volt” címen nyugtató jellegű interjút készített egy lengyel politológussal, Aleksander Smolarral. Szerinte a győztes Kaczynski testvérek Jog és Igazságosság Pártja nem tekinthető fundamentalista katolikus, vagy akár antiszemita politikai alakulásnak. A megkérdezett politológus ugyanakkor osztja a jobbközép pártok Oroszország kritikáját. Smolar szerint létezik egy széles társadalmi konszenzus Lengyelországban, eszerint Oroszország mindmáig nem adta fel véglegesen birodalmi ambícióit. A legutóbb ez akkor vált nyilvánvalóvá, amikor Ukrajnában meghamisították a választási eredményeket azért, hogy keresztül erőltessenek egy Putyin-barát jelöltet. Lengyelország a narancssárga forradalmat támogatta, azaz a demokráciát. Oroszország azért ellenezte ezt, mert még mindig birodalmi érdekekkel rendelkezik Ukrajnában. Németország pedig egyszerűen hallgatott az ukrajnai események kapcsán.

Frankfurter Rundschau (fr-aktuell.de)

A negyedrészt az SPD által birtokolt baloldali napilapban Harry Nutt Te című írásában a most elindított „Te vagy Németország” kampányon háborodik fel. Nutt úgy véli, a kampány célja, hogy erkölcsi vértezetet nyújtson a németeken mindinkább úrrá levő rosszkedvűségen. A kampányban összegyűlt moderátori középszert annyira megszállta a nemzeti hevület, hogy jogos az a kérdés, vajon nem valamely vallási szekta található az egész akció mögött? Pedig nem mások támogatja az ügyet, mint a 25 vezető német média vállalkozás.

Welt (welt.de)

A konzervatív napilapban Thomas Knemeyer Nyugtalankodnak a fehér farmerek címmel a dél-afrikai viszonyokról tudósít. Azzal a bejelentéssel, hogy további öt birtokot szereznek meg kényszerárveréssel a fehér farmerektől, a dél-afrikai kormány nyugtalanságot és felháborodást váltott ki a gazdák között. Az apartheid 1994-es felszámolása óta a kereslet és kínálat elve szabályozta az állami földvásárlásokat és szétosztásukat a fekete kisgazdák között. Most ezt az elvet lépte át a dél-afrikai kormány. Az ország kommunista pártja, mely koalícióban kormányoz az Afrikai Nemzeti Kongresszussal (ANC) üdvözölte ezt a lépést.

A jelenség a szomszédos Zimbabwe gazdasági katasztrófájára emlékeztet többeket, ahol az elmúlt öt évben fehér farmerek ezreinek földjeit sajátították ki brutálisan. A dél-afrikai kormány álláspontja szerint a fehér gazdák évek óta kihasználják a piacgazdasági elveket, hogy a földek árát az égbe tornásszák. Pretoria szerint most elérkezett az a pont, amikor már a kényszerárverezésen is el kell gondolkodniuk. Az alelnök-asszony Phumzile Mlambo-Ngcuka, a közelmúltban úgy fogalmazott, Zimbabwétól kell megtanulni, hogy az ilyesmit miként lehet gyorsan végrehajtani.

Tény, hogy jelenleg is több ezer farmon lóg az eladó tábla, mintegy kétezren ajánlották már fel a kormánynak a birtokukat – állítja Chris Jordaan a TAU gazdaszövetségből. „Abból indulunk ki, hogy a következő nyolc évben mintegy tízezer gazda adja fel hivatását.” Sok gazda már rendkívül eladósodott, s a kormánytól is sanyargattatva érzi magát. Ezen túl aggódniuk kell a biztonságukért: 1900 fehér gazdát gyilkoltak meg 1994 óta Nelson Mandela ANC-jének hatalomra jutása óta. Ezen kilengéseknek során sok száz fekete mezőgazdasági munkás is életét vesztette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.