Új bírósági felülvizsgálati szabályok

Hamarosan a kormány elé kerül a legfelsőbb bírósági felülvizsgálat új szabályainak tervezete, amely rendkívüli perorvoslatot biztosít a másodfokú jogerős, ám jogszabálysértő határozatok ellen. Az újraszabályozást alkotmánybírósági határozat teszi szükségessé.

MNO
2005. 09. 28. 7:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Alkotmánybíróság 2004 novemberében megsemmisítette azt a passzust, amely a felülvizsgálati kérelem előterjesztésének feltételéül szabta azt is, hogy a joggyakorlat egységesítését szolgáló jogkérdést vessen fel. Alkotmányellenesnek minősítette ugyancsak, hogy egyetlen bíró szűri meg, bírálja el a kérelmeket, maga dönt a rendkívüli perorvoslat megengedhetőségéről, és ez ellen nem lehet fellebbezni – írja a Világgazdaság.

Jövő januártól a polgári perrendtartás idevágó részét teljesen új váltja fel. Az alkotmánybírósági kívánalmakra figyelemmel elegendő lesz a felülvizsgálatra benyújtott határozat jogsértő volta, és nem kell tartalmaznia a Legfelsőbb Bíróság (LB) elvi irányító tevékenységéhez kapcsolható jogkérdést. Ugyanakkor továbbra sem tekinthető a jogerős határozat elleni fellebbezésnek. A tervezet tételesen felsorolja és a jelenlegi rendelkezésekhez képest árnyalja is azt a kört, amikor nincs helye felülvizsgálatnak.

Ma sem lehet élni rendkívüli perorvoslattal egyebek közt házassági bontóperben. A jövőben például szomszédjogi ügyekben vagy gyermekelhelyezési perekben sem, ha a másodfokú bíróság helybenhagyta az elsőfokú döntést. A szakemberek szerint ugyanis ilyen esetekben kiemelt érdek fűződik a függő jogi helyzetek mielőbbi rendezéséhez, és a két bíróság azonos álláspontja már elégséges garancia a döntés jogszerűségéhez. Ugyan továbbra sem lesz mód rendkívüli perorvoslatra a jogerős határozat kamatfizetésre, illetve perköltségre vonatkozó rendelkezései ellen, de akkor, ha a fellebbezés is kizárólag e járulékos kérdésekre irányult, megnyílik az út a másodfokú határozat felülvizsgálatára.

Egymillió forintos értékhatár is gátat szabhat a felülvizsgálati kérelmeknek, amelynek bevezetését többen vitatják. Célja, hogy a Legfelsőbb Bíróság, mint legmagasabb ítélkező fórum elé valóban csak a jelentősebb értékű ügyek kerüljenek. Kétségtelen, hogy gazdasági perekben ennél sokkal nagyobb lehet a tét. De, mint azt mások kifejtik, a hazai, százezer forintot alig meghaladó átlagkeresetekre figyelemmel egymilliós követelés nem tekinthető kis értékűnek. A leendő rendelkezések mindazonáltal némely, a feleket egzisztenciálisan érintő ügyekben az értékhatártól függetlenül lehetővé teszik a rendkívüli jogorvoslatot.

Az alkotmánybírósági döntésnek megfelelően megszűnik az előzetes egyes bírói szűrő, és hármas vagy bonyolultabb ügyben ötös bírói tanács dönt a kérelemről.

Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.