Bihari Mihály lett az Alkotmánybíróság új elnöke

Bihari Mihályt választotta új elnökéül az Alkotmánybíróság keddi ülésén – közölte Holló András leköszönő elnök, akinek kilencéves alkotmánybírói mandátuma november közepén jár le.

MNO
2005. 10. 11. 8:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bihari Mihály jogász, politológus, eddigi alkotmánybíró lett az Alkotmánybíróság új elnöke – jelentette be a leköszönő elnök. A három évre megválasztott Bihari Mihály november 13-ától látja el elnöki teendőit.

Az Alkotmánybíróság elnöke az öt legfőbb közjogi méltóság egyike. Feladatai közé tartozik a testület teljes ülésének összehívása és vezetése, valamint az alkotmányi bíróság képviselete az Országgyűlés és más szervezetek előtt. A törvény szerint 11 tagú, jelenleg tíz taggal működő Alkotmánybíróság saját tagjai közül, titkos szavazással jelöli ki elnökét három évre.

A rendszerváltás idején létrejött intézmény elnökévé Sólyom Lászlót háromszor, Németh Jánost kétszer, Holló Andrást pedig egyszer választották meg az alkotmánybírák.

A 62 éves Bihari Mihályt 1999 júniusában választotta alkotmánybírává az Országgyűlés. Egyetemi tanulmányait a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán 1971-ben fejezte be. Ezután az ELTE Bölcsészettudományi Karán szociológiát és filozófiát hallgatott, 1974-ben szociológia oklevelet szerzett. Az ELTE ÁJTK Állam és Jogelméleti Tanszékén 1975-től egyetemi adjunktusként dolgozott. 1981-től 1984-ig a Művelődési Minisztérium Egyetemi és Főiskolai Főosztályát vezette.

1984-től az ELTE ÁJTK-n az ekkor megalakult Politológia Csoport főállású oktatója, vezetője. 1989-től, a csoport tanszékké válása óta, a Politológia Tanszék vezetője. 1984-ben kandidátusi, 1993-ban a tudományok doktora címet szerzett, 1993-ban egyetemi tanárrá nevezték ki. 1986-tól 1989-ig az MTA Szociológiai Kutató Intézetének igazgatóhelyettese és a Politikai Rendszer Kutatócsoport vezetője. 1989-től az MTA Politikatudományi Intézetében a Pártszociológiai Kutatócsoportot vezette és politikaelméletet tanított a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem Politikaelméleti Tanszékén.

1988-ban kizárták az MSZMP-ből, a Magyar Demokrata Fórum alapító tagja volt. 1994-től 1998-ig országgyűlési képviselő. Megalakulása óta tagja a Magyar Politikatudományi Társaságnak, amelynek 1989-től alelnöke, 1992-től 1994-ig elnöke. 1991-től 1994-ig alelnöke az MTA Politikatudományi Bizottságának.

(Magyar Rádió, MTV Teletext, Info Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.