Boros Imre: Miért került ki a tőzsde a hazai tulajdonosi körből?

MNO
2005. 10. 07. 6:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Boros Imre: Vajon miként történhetett, hogy anélkül zajlott le a privatizáció, hogy a magyar gazdaság zászlóshajói (nagy cégek, bankok, biztosítók stb.) a tőzsdére kerültek volna, ahol a vételárat a piac alakította volna ki, különféle privatizációs értékelőbizottságok helyett? Miként lehetett a privatizációról mint sikerágazatról beszélni, amikor azt nem kísérték sikeres, a piac által elismert tőzsdei bevezetések? Mi az oka, hogy az elmúlt években nem volt számottevő az érdeklődés abban, hogy új cégeket is bevezessenek a tőzsdére, és nőjön a magyar gazdaság tőzsdei kapitalizációja, átláthatósága?
Mi volt az oka annak, hogy a tőzsde mint intézmény (rt.) is kikerült a hazai tulajdonosi körből, és többségében külföldi tulajdonú lett? Vajon mi járunk-e a tőzsdei globalizáció élvonalában, és mutatunk példát másoknak? A nemzetközi példák ugyanis arról tanúskodnak, hogy az egymást lenyelni óhajtó nemzetközi tőzsdék között óriási a pozícióharc, minthogy Amerikában sem ujjongott a Wall Street Journal attól az ötlettől, hogy az egyik olajipari világcég esetleg kínai többségi tulajdonba kerül. Talán föl kellene hívni a Wall Street Journal szerkesztőit, tessék ujjongani az ilyen ötletek hallatán, hiszen a globalizáció „trendi” dolog. De a londoni lapok sem rajonganának az ötletért, ha az ottani tőzsdét német vagy francia befektetők vennék meg.

(Magyar Nemzet, 2005. október 7.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.