Enyhítenek a szigorú besoroláson

Négy budapesti és 16 vidéki mozi osztozott az art mozik felújítását, korszerűsítését célzó pályázat keretében kiutalt 200 millió forinton, míg a teljes igényelt összeg 408 millió volt. A következő évtől már nem tesznek különbséget a művészmozik között, így azok is pályázhatnak, amelyek kevesebb művészfilmet vetítenek. Több helyen a normatív támogatás csúszása okozott gondokat.

MNO
2005. 10. 07. 7:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A következő évben is folytatódik az art mozik felújításáról szóló program, mely során a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) ebben az évben 200 millió forintot osztott szét pályázatok útján négy fővárosi és 16 vidéki filmszínház között. Arról még tárgyalnak a kulturális tárcánál, hogy azok a filmszínházak is kaphassanak-e állami támogatást, melyek kevesebb művészfilmet vetítenek.

Zachar Balázs, az NKÖM audiovizuális főosztályának vezetője közölte: sok mozinál problémát jelent az art besorolás, mert nem játszanak megfelelő számú művészfilmet, így nem kaphatnak támogatást. A tervek szerint jövőre már nem tesznek különbséget a mozik között, mivel a cél az, hogy a legkisebb település filmszínháza is kapjon pénzt felújításra.

Taba Miklóstól, a Magyar Nemzeti Filmiroda vezetőjétől kiemelte, hogy az a filmszínház minősül art mozinak, amely naponta legalább egy művészfilmet vetít, amelynek negyedéves bevétele legalább 60 százalékban art vagy magyar filmek vetítéséből származik, és minimum negyvenfős vetítőterme van.

A Világgazdaság információi szerint jövőre 300 millió forintot osztana szét az NKÖM a pályázók között. Ez az összeg kevesebb, mint a program indulásakor, az első esztendőben kiutalt 500 millió, de több, mint a tavaly és az idén meghatározott 175, illetve 200 millió forint. Az NKÖM-től származó információk szerint a teljes igényelt összeg ebben az évben kicsivel meghaladta a 408 millió forintot.

Az idei támogatásból a legnagyobb összeghez a szombathelyi Savaria mozi jutott, amely 30 millió forintot igényelt és 24 milliót kapott. A leglátogatottabb art mozi, a Művész az idén 12,5 millió forintot nyert el a pályázaton. Az előző két évben elnyert támogatásból a kistermek hangminőségén javítottak.

Vidéken az egyik legsikeresebb pályázó a szegedi Belvárosi mozi, amely idén 16 millió forintot nyert, amiből megújulhat az előcsarnok és a fűtési rendszer. Szabó Éva marketingvezető a Világgazdaságnak elmondta, hogy a felújításra megítélt pénzeket időben megkapják, ám a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMK) negyedévente járó normatív támogatása csúszott, és az első összeget is csak szeptemberben kapták meg, ezért a működési költségek fedezésére a helyi önkormányzat biztosított tízmilliót részükre. Az MMK tájékoztatása szerint ebben a hónapban ismét lesznek kifizetések.

(Forrás: Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.