Azt sem lehet mondani, amit liberális barátaink gyakran hangoztatnak, hogy minden a pénz és a gazdaság világában a verseny, méghogyha kevés is a túlélője – ezzel nyitotta Kiss Péter kancelláriaminiszter a beszédét az MSZP Baloldali Tömörülés Platform szombati országos értekezletén. A vita arról folyt, hogy mi a fontosabb a kormánynak: az MSZP által hangoztatott társadalmi szolidaritás, vagy az SZDSZ szlogenje, a gazdasági versenyképesség.
Kiss Péter feltette a kérdést: kell-e ma Magyarországon a versenyképesség miatt aggódni. Válaszában kifejtette: nem, már csak azért sem, mert hazánk vonzó a befektetők előtt. Ugyanakkor a versenyt fel kell vennie Magyarországnak, hiszen erősödik a kihívás az országgal és az itt élő emberekkel szemben. A miniszter szerint Magyarországnak az kell, hogy legyen ambíciója az uniós csatlakozás után is, és hogy gyorsabban haladjon, mint a környező országok, a jólét feltételeit gyorsabban teremthesse meg az itt élőknek, amihez nagyobb teljesítményre van szükség – tette hozzá. A verseny ma Magyarországon sokak, százezrek, talán milliók számára a kódolt vereséget jelenti – jegyezte meg Kiss Péter, hozzátéve: a versenyképességet a politikai baloldalon az esélyteremtéssel kell összekapcsolni.
Üzent a kisebbik koalíciós partnernek Hiller István pártelnök is, aki azt mondta, ha az SZDSZ továbbra is a szocialistákkal akar kormányozni, nem szabad átlépnie egy bizonyos határt. Visszautasította Kóka János gazdasági miniszter álláspontját, miszerint a versenyképesség és a társadalmi szolidaritás közül az előbbit kell ösztönöznie a kormánynak.
Hiller István kitért a Fideszre is – Orbán Viktorral kapcsolatban megjegyezte: nem hiszi, hogy „oltári nagy kívánság” egy parlamenti demokráciában, hogy mindenki, akit a választók parlamenti képviseleti joggal ruháztak fel, és azt várják tőle, hogy véleményét parlamenti képviselőként az ország házában is elmondja, az ezt meg is tegye.
Vitányi Iván szocialista országgyűlési képviselő a tanácskozáson azt hangsúlyozta: az ország ma társadalmilag nincs jobb helyzetben, mint a rendszerváltás idején, a gazdagok gazdagabbak, a szegények szegényebbek. A magyar gazdaság helyzetéről úgy vélte: ha azt gondoljuk, hogy „mars a tőke innen ki, legyen itt csak magyar tőke, akkor a seggünk is ki fog lógni a nadrágból„.
(mszp.hu, Hír Televízió)
Zelenszkij ellen lázadás készül?
