Képzettséggel éhbérért

Közel húszezer diplomás fizetése még a 63 ezer forintot sem éri el havonta, ám úgy tűnik, a bérminimum bevezetése sem javítana a helyzetükön, hisz többségük szürke foglalkoztatottként zsebbe kapja a bérét. A kormány 63 ezer forintos jövő évi minimálbér-javaslata 36, a képzettséghez kötött legkisebb keresetek további 32 milliárd forint többletkiadást jelentenének itthon a vállalkozásoknak.

MNO
2005. 10. 14. 16:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelentős visszafogottság tapasztalható a minimálbér kérdésében a kormány saját, korábbi álláspontjához képest. A bérminimumok mérséklését valószínűleg az a hatástanulmány is ösztönözte, amely ágazatonként, cégnagyság szerint és régiós bontásban elemezte a háromfokozatú minimálbér bevezetését. A személyi alapbérek és a besorolások alapján készült kalkuláció szerint ugyanis a minimálbér 63 ezer forintra emelése 36, a középfokúak és a szakképzettek garantált bére további 32 milliárd forint többletkiadást jelentene a vállalkozásoknak – írja a Világgazdaság.

A munkaügyi tárca számításai szerint összesen 380 ezer embert érint a képzettséghez kötött minimálbér. Többségük – 317 ezer ember – szakképzett- és diplomás-alapfizetése jelenleg még a jövő évre javasolt minimálbért sem éri el. Összesen 19 ezer diplomás alapfizetése ennél is kevesebb. Mégsem ők, hanem a kormány járna jól a differenciált minimálbérrel – állítják a lap által megkérdezett munkaadók. A szürkegazdaság közép-, illetve felsőfokú foglalkoztatottjai ugyanis továbbra is zsebbe kapják majd a pénzt, ami az emelkedő bérminimum miatt várhatóan kevesebb lesz, ám az utánuk fizetendő közterhek az államkasszát gazdagítják. Különösen, hogy a bérminimum csak a minimálbér összegéig lesz adómentes, a felette lévő rész után szja-t fizet a dolgozó.

A differenciált legkisebb kereset a villamosenergia-, gáz-, gőz-, vízellátás, valamint a pénzügyi közvetítő cégeknél kevésbé okozna megpróbáltatást, itt fél százalékkal sem növekedne az éves bértömeg. Hasonlóan alakulna a teher a vegyianyag-, a villamosgép-, műszer-, valamint a járműgyártóknál. Aggódhatnak viszont a textilipar, a bőrgyártás és a vendéglátás munkaadói, itt ugyanis a garantált bérminimumok miatt a vállalkozásoknak három százalékkal kellene többet szánniuk a fizetésekre az ideinél.

A régiók közül Közép-Magyarország foglalkoztatóinál kell a legtöbb, összesen 120 ezer dolgozó alapfizetését korrigálni. Közülük százezren most is 63 ezer forint alatt keresnek. Az arányok alapján mégis az Alföld és a Dél-Dunántúl a problémásabb, az összes alkalmazotthoz képest ugyanis kifejezetten magas az alacsony keresetűek száma.

Míg a legalább ezerfős cégek mindössze húszezer dolgozó bérét lesznek kénytelenek emelni, addig a kisvállalkozások jövő évi bérgazdálkodása jócskán megsínyli az emelést. Az 5–50 fős vállalkozásoknál például közel 264 ezer alkalmazott fizetését kell korrigálni. A lapunknak név nélkül nyilatkozó munkaadók szerint főleg a kisvállalkozásoknál fordul majd elő, hogy munkaköröket sorolnak át, így kevesebb posztra kell diplomást alkalmazniuk. Ám ez épp a felsőfokú végzettségűek elhelyezkedését korlátozza tovább. Az is előfordulhat, hogy a dolgozók „papíron” részmunkaidősek lesznek, így a foglalkoztatójuk spórolni tud a havi fixen.

A kormány szolidabb elképzelése már nem határozza meg összegre pontosan a garantált bérminimumokat, csak a minimálbérhez igazított arányát. Így a középfokú 10, a felsőfokú legkisebb kereset 20 százalékkal lehet magasabb, mint a mindenkori minimálbér.

15 apró lépés az érdekegyeztető tanácstól

15 apró lépés. Így lehetne összegezni az Országos Érdekegyeztető Tanácsban eddig elért részeredményt, de abban ami a leglényegesebb, nincs haladás. A munkaadók szerint a kormány megszegi írásban vállalat kötelezettségét, hogy januártól megszünteti az egészségügyi hozzájárulást, és még mindig nem mond lesz Európai Unióban elfogadhatatlan iparűzési adóról.

Az élő munka terhei egyáltalán nem csökkennek, így a vállalkozások nem tudják növelni a versenyképességet és a foglalkoztatottak számát, vagyis többen maradhatnak munka nélkül. A munkavállalói oldal fő kifogása, hogy a kormány elzárkózik az általuk indítványozott négykulcsos személyi jövedelemadó táblázattól, holott ez nemcsak igazságosabbá tenné az elosztást, hanem számítások szerint az adóbevételek összegét is növelné. Véleményük szerint a legalacsonyabb adókulcs felső határát nem 50, hanem 500 ezerrel, tehát 2 millióra kellene emelni, akkor az átlagbér is így adózna.

Amiben most megegyeztek az, hogy a béren kívüli juttatások 400 ezer forintig lesznek adómentesek, az önkéntes nyugdíjbiztosítás munkaadói támogatása a szakképzés és idegen nyelvi képzés, valamint a helyi utazási bérlet költsége nem adózik, az iskolakezdési támogatás gyerekenként 19 ezer forintig lesz adómentes.

Az egyéni vállalkozók 5 évenként adómentesen adhatnak egymillió forint lakástámogatást. Az üzemanyagnorma 3 helyett 9 forint lesz kilométerenként, és emelkedik a napidíj.

Megállapodtak, hogy ezután hetente tárgyalnak, jövő héten a bérekről. Heves vita várható mert a munkáltatók és az autonóm szakszervezetek is tiltakoznak, hogy a kormány el akarja venni tőlük a megállapodás jogát, és maga kívánja diktálni a minimálbér összegét. Megfigyelők szerint ez esetleg választási fogás.

Világgazdaság, Magyar Rádió

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.